Timba scapă printre degete victoria la Pitești. „Urșii” au cedat un avans de 5 puncte în ultimul minut din sfertul patru

BC Timba Timișoara a pierdut la Pitești cu 88-90 meciul din prima etapă a returului. „Urșii” au scăpat victoria printre degete după ce aveau un avans de cinci puncte când mai erau 43 de secunde din sfertul patru și au ratat patru libere în prelungiri. Timba nu s-a bazat nici la acest meci pe Glazyrin care are probleme cu viza.

IMG_8002Timișorenii au început partida cu Miskovic, Hall, Reljic, Bluntt și Mijatovic, iar piteștenii i-au trimis în teren pe Sutalo, Ross, Kovac, Fraseniuc și Milosevic. „Urșii” au început partida cu un presing foarte avansat și conduceau după 40 de secunde (0-5). Gazdele au egalat la 5, după care oaspeții s-au distanțat din nou (13-19) după jumătatea sfertului. Maric a înscris de la distanță și a stabilit scorul primelor zece minute, 22-24. BCM U Pitești a trecut pentru prima dată în avantaj la începutul sfertului secund, după dunk-ul lui Faber și liberele lui Ross (26-24). Alb-violeții și-au mărit avansul după două minute (35-28), dar galben-negrii au marcat de la distanță și au egalat la 41. Lay-up-ul lui Ross a stabilit scorul după prima repriză, 43-41.

Repriza secundă a început cu un „run” de șapte puncte al piteștenilor care s-au distanțat la 50-41. Și timișorenii au reușit șapte puncte consecutive și au revenit la conducere, 57-58 în minutul 28. Filip, de la libere și Hall au stabilit scorul după trei sferturi, 58-62. Hall a marcat și primele două puncte ale sfertului patru și a mărit ecartul la șase lungimi, 58-64. Sutalo a reușit opt puncte consecutive și a readus gazdele în avantaj, 67-64 când mai erau puțin sub patru minute. Mijatovic a ieșit și el la rampă cu nouă puncte în mai puțin de trei minute și i-a adus pe „urși” la conducere, 70-75 când mai erau 43 de secunde. Milosevic a înscris pentru 72-75 cu jumătate de minut înainte de finalul timpului regulamentar, iar Bogdan Murărescu a cerut time-out. Reljic a marcat ambele libere și a readus ecartul la cinci lungimi, 72-77, dar Ross a marcat rapid de la distanță pentru 75-77. Piteștenii l-au faultat pe Filip, care a înscris doar o liberă cu 18 secunde înainte de final. A urmat timpul de odihnă a lui Hristu Șapera, iar Mirko Kovac a reușit să scuture plasa de la distanță după o aruncare dezechilibrată și a egalat la 78 când mai erau 14 secunde. Timba a avut ultima acțiune de atac dar Hall nu a găsit drumul spre coș și s-a întrat în prelungiri.

Filip a marcat primele două puncte ale reprizei de prelungiri, iar piteștenii au răspuns cu cinci puncte și au trecut la conducere, 83-80. După ce Hall a înscris două libere și a redus ecartul la două lungimi, timișorenii au rămas în presing și Reljic a interceptat repunerea de sub coș a lui Sutalo. „Urșii” nu au profitat de intercepție, au bâlbâit o minge sub coș, iar gazdele au recuperat-o și au înscris pe contraatac (87-83). Miskovic a ratat ambele libere de care a beneficiat, iar Reljic a înscris de la distanță cu 51 de secunde până la final. Șapera a întrerupt jocul și la reluare Fraseniuc a făcut 89-86. Hall a ratat o nouă șansă de egalare după ce a înscris două puncte dar a ratat libera suplimentară. Galben-negrii l-au faultat pe cel mai neexperimentat piteștean din teren, Cezar Stănescu, care a înscris una din libere și a dus socurl la 90-88. Murărescu a cerut ultimul timp de odihnă, dar Reljic a ratat șansa unei noi reprize de prelungiri. S-a încheiat 90-88 și Timba scapă printre degete o victorie care îi părea la îndemână la intrarea în ultimul minut din sfertul patru.

Danilo Mijatovic a fost coșgheterul partidei, cu 26 de puncte (9 recuperări). Pentru BC Timba au mai înscris: Larry Hall (20 de puncte), Pavle Reljic (13 pncte), Jahsha Bluntt (12 puncte, 7 recuperări), Leonard Filip (10 puncte, 5 recuperări), Ivan Miskovic (7 puncte, 7 recuperări). Au mai intrat: Nakic (21:20), Pătru (3:31) și Mihuți (0:39). Marko Sutalo a fost cel mai bun marcator al gazdelor, cu 21 de puncte. Ross a reușit 16 puncte și 9 recuperări, Kovac (15 puncte), Fraseniuc (13 puncte) și Milosevic a încheiat din nou în double-double (11 puncte, 14 recuperări).

Timba a marcat 21 din 37 de șuturi de două puncte (57%), 9 din 32 de la distanță (28%) și 19 din 26 de libere (73%). BCM U Pitești a înscris 22 din 42 de aruncări de două puncte (52%), 11 din 28 de trei (39%) și 13 din 21 de la libere (62%). Gazdele au avut 40 de recuperări (12 ofensive/28 defensive) față de 39 (12/27). Timișorenii au fost sancționați du 20 de faulturi, iar piteștenii cu 27. Galben-negrii au pierdut 19 mingi și au făcut 5 intercepții, în timp ce alb-violeții au avut 17 mingi pierdute și 11 intercepții.

Pentru Timba urmează derby-ul local cu BC Timișoara. Alb-violeții vor fi gazda meciului care se va juca duminică de la ora 18 la sala Constantin Jude.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.