Timba Timişoara, la a patra înfrîngere la rînd în deplasare

BC Timba Timişoara n-a reuşit să-i egaleze în ierarhia Ligii Naţionale pe sibieni, în al căror fief au înregistrat miercuri seară al patrulea eşec consecutiv în deplasare, 93:77 (48:36), cu ocazia intermediarei din etapa a XI-a, rămînînd astfel pe locul 13 şi la două puncte în urma unui grup de 3 echipe dar avînd în schimb şansa să se revanşeze sîmbătă de la 6, acasă cu cei din Miercurea Ciuc, după ce astăzi au constatat că CSU Atlassib era într-adevăr pe val după tonifiantul triumf în prelungiri de la Mediaş, băieţii lui Petricevic obţinînd astfel cel mai clar succes stagional pe teren propriu.

Sibienii, care pierdeau precedentul meci acasă în faţa campioanei CSU Asesoft, după ce mai cedau în propriul fief pe debut de sezon şi clujenilor, au ratat doar debutul de partidă, în care BC Timba s-a lansat cu un 0:5, dar odată ce au preluat conducerea în minutul 4, prin „triţa” lui Paul, n-au mai risipit-o, desprinzîndu-se după aruncarea de 3 puncte reuşită de Stojakovic, revenit pentru „Urşi”, de la 17:16 la 28:18 la capătul primului sfert.

În alcătuirea Popa, Johnson, Milovic, Glynn, Kickingstallionsims, şi cu Stojakovic reintrînd încă din primele minute după cîteva etape absentate pe seama unei accidentări, dar fără Grubisic de-această dată, galben-negrii nou-promovaţi n-au reuşit mai apoi să ţină pasul cu gazdele lor, care s-au distanţat încet dar sigur, cu un maxim al primei jumătăţi a jocului de 14 puncte, 48:34 înaintea pauzei mari, şi care au cîştigat finalmente toate cele 4 sferturi ale partidei, înregistrînd doar al treilea succes acasă în actuala stagiune: 28:18, 20:18, 19:16, 26:25.

CSU Atlassib, care a atins şi un avans de 20 de puncte în ultimul minut al sfertului 3, 67:47, a excelat prin 10 aruncări reuşite de 3 puncte, din 26 de încercări, împărţite egal între 5 jucători, şi cu care a împins diferenţa şi pînă la 22 de puncte, 79:57 cînd partida era deja demult jucată. În contrast, timişorenii au izbutit doar jumătate din totalul sibian al acestui procedeu, cu cîte 4 ratări în dreptul lui Milovic şi Johnson, în această ordine cei mai folosiţi baschetbalişti ai învinsei.

O consolare individuală pentru bănăţeni, Kickingstallionsims fiind coşgeter al meciului, cu 21 de puncte marcate în 27 de minute jucate, şi 6 recuperări, în vreme ce gazdele au avut 6 jucători cu peste cîte 10 puncte în cont, şi anume Crăciun, cu 19, Christopher Wayne (18 şi 9 recuperări), Austin, integralistul cu 14 puncte, Gruev (13 şi 9 assists), respectiv Velickovic şi Paul, cu cîte 11.

Dintre elevii lui Bogdan Murărescu şi Radenko Toroman, care au utilizat 11 baschetbalişti, mai puţin pe Cormoş, Johnson şi Stojakovic au înscris cîte 12 puncte, Milovic 11, şi cu cele mai multe recuperări ale „Urşilor” (7), Popa 9, Glynn 6, Huckaby patru respectiv Mihuţi, două puncte.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.