Timba Timişoara, readusă la realitate dar nu fără a da o dârză replică ocupantei locului 3 în Balkan League: BC Timba – SCMU Craiova 65:90. Mâine joacă BCM Danzio iar luni, tot acasă, BC Timișoara…

Miercuri seară, pe când BC Timba obţinea acasă un rar triumf stagional, cu şi mai slab clasata Concordia, dar suficient pentru a-şi asigura locul 12, adjudecat şi-n sezonul promovării, oaspetea SCM U Craiova, cu tot cu ex-jucătorii lui BCT, Căpuşan şi Popescu, ceda abia în overtime peste Mediterana, pe terenul deţinătoarei Ligii Balcanice, Galil Gilboa. Cele două s-au întâlnit astăzi de la ora 14, în sala „Constantin Jude”, în cadrul etapei a 21-a, iar Timba Timişoara i-a făcut faţă favoritei până puţin după pauză: 65:90 (43:42).

Craiovenii au pierdut miercuri în Israel cu 85:78 (38:29, 71:71), căzând astfel în ierarhia Ligii Balcanice pe locul 3, sub câștigători, în condițiile în care trupa lui Milan Nisic are însă cele mai multe meciuri disputate dintre cele 9 formații din competiție, cu bilanțul 6-8, ultimele două încercări de a-și apropia o calificare în Final Four fiind acasă, miercuri 5 martie cu BC Balkan iar pe 19 cu Sigal Pristina, ocupante ale locurilor 8 respectiv 4 într-un clasament condus de Levski.

Cu oboseala prelungirilor și a drumului în oase, SCM U Craiova a tranșat totuși în favoarea sa prima dintre cele 3 dispute de Liga Națională găzduite în zile succesive de sala ”Constantin Jude”, duminică de la 3 intrând pe parchet fetele, BCM Danzio Timișoara – CSBT Alexandria, iar luni seară fiind BC Timișoara – Energia Rovinari. Oltenii nici nu-şi permiteau însă altceva, dat fiind că s-au trezit alunecând pe locul 8, cu doar două victorii în plus față de prima clasată sub linia play-off-ului, BC Timișoara, după ce meciul cu CSU Atlassib, acasă, a fost amânat din cauza participării balcanice, pentru 12 martie.

BC Timba a jucat de la egal la egal cu ocupanta locului 8, punându-i probleme în primele două sferturi. Astfel, în componenţa de start Nakic, Popa, Andrieş, Pătru, Florveus, galben-negrii Timişoarei au început în stilul lor caracteristic, bine, iar două aruncări consecutive de 3 puncte, reuşite de Nakic şi Andrieş, au generat cea mai mare diferenţă de puncte din primul sfert, 21:17.

Avantajul a alternat iar craiovenii, astăzi fără Bogdan Popescu dar în alcătuirea Kovac, Bureau, Tyler, Babic, Sokk, au pus punct primelor 10 minute cu aruncarea de la distanţă izbutită de Kovac, 25:24, după ce pivotul Florveus adăuga şi el 4 puncte în contul „Urşilor”.

Sfertul secund avea să înceapă cu aruncarea de 3 puncte a lui Nakic şi să continue într-un vădit echilibru, abia în penultimul minut înaintea pauzei oaspeţii luând un uşor avantaj, 36:39, însă imediat anihilat de elevii lui Bogdan Murărescu, care au intrat în avantaj la vestiare graţie reuşitei de două puncte a americanului Florveus, cu două secunde înainte de finish: 43:42.

Aşadar se putea. Însă nu pentru mult timp, căci vizitatorii s-au desprins în doar două minute, puţin după pauză, de la 45:42 la 45:50, şi în ciuda unui reviriment timişorean, au ţâşnit decisiv cu 10 puncte la rând, pe mijlocul sfertului 3, de la 50:50 la 50:60, patru dintre jucători adăugându-şi alte puncte în cont.

Avantajul Craiovei a crescut chiar la 14 puncte în penultimul minut al sfertului trei iar ultimele zece minute, abordate cu zece puncte în frunte, s-au transformat într-un galop de sănătate al favoritei, care le-a permis timişorenilor să mai înscrie numai 7 puncte!

S-a încheiat 65:90, pe sferturi 25:24, 18:18, 15:26, 7:22, BC Timba nereuşind aşadar să facă nici un favor concitadinei BCT iar SCM U Craiova câştigând logic şi meritat, fără a păşi greşit în tentativa de a se califica în play-off.

Din nou double-double pentru John Florveus, care a dus greul în jocul la recuperare, dominat de craioveni cu 42-33, însă şi Bureau şi Kovac au semnat tot câte 18 puncte, Tyler jr. reuşind şi el un double-double, într-un joc cu câte o eliminare de fiecare parte.

*

Marcatori:

Timba (5 marcatori din 9 componenţi): Florveus 18 puncte (12 recuperări) – a jucat 40 de minute; Andrieş 17p (35 minute; 5 greşeli personale), Nakic 15p (5 assists; 32 minute), Popa 11p (6 recuperări; 22 minute), Păcurariu 4p (16 minute).

Au mai jucat: Pătru (33 minute), Costa, Udrea şi Todorov.

SCM U Craiova (9 marcatori din 10 componenţi): Bureau 18 puncte (10 recuperări), Kovac 18p (4 recuperări; 4 assists) – 38 minute, Babic 15p, Sokk 13p, Tyler jr. 11p (10 recuperări), Căpuşan 6p, Gavrilă 4p – 5 greşeli personale, Naletilic 3p, Ciotlăuş 2p.