Timba Timişoara – Tamis Pancevo 63:52. Două succese, locul 2 la Cluj City Cup

BC Timba Timişoara a reuşit astăzi al doilea succes în nici 24 de ore, „dublă” venită în cadrul patrulaterului internaţional de la Cluj, cu ocazia disputelor cu grupări din Ungaria şi Serbia, după o serie de 7 înfrângeri cu prim-divizionare din Liga Naţională, ultima, joi, cu gazda triumfătoare pe linie U Mobitelco Cluj.

Noile achiziţii Kevin Bridgewaters şi Marjan Tasic au marcat contra sârbilor de la Tamis Pancevo câte 17 respectiv 15 puncte, adică mai mult decât jumătate dintre reuşitele „Urşilor” timişoreni, care au încheiat astfel turneul pe locul 2, cu două victorii şi un eşec.

BC Timba a dominat clar după pauză, mai ales în ultimele 10 minute, impunându-se cu 63:52 (19:27), pe sferturi 12:11, 7:16, 16:13, 28:12. Au mai marcat pentru învingători Brown, 12 puncte, Florveus (8), Mihuţi (6), Andrieş (3) şi Lawrence, două puncte.

În celălalt joc de astăzi, cu tot cu Hargrove în componenţă, gazda U Mobitelco Cluj a trecut cu 84:75 (42:42) de maghiarii de la Jaszbereny Kosarlabda KSE, Branko Cuic marcând 27 puncte şi având 14 recuperări.

Clasament Cluj City Cup: 1. U Mobitelco 6p, 2. Timba 5p (coşaveraj 215:214), 3. Jaszbereny 4p, 4. Tamis 3p.

„Urşii” aşteaptă acum vizita campioanei CSU Asesoft Ploieşti, cu ocazia manşei tur a optimilor Cupei României, din week-edn-ul viitor.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.