Timba Timişoara, un rar triumf, doar al doilea. Şi tot cu Farul! 72:52 (42:22) la Constanţa

Timba Timişoara a obţinut astăzi cel de-al doilea succes stagional în 15 etape de campionat, dispunând de aceeaşi codaşă pe care o depăşea şi în tur, pe malurile Begăi. Pe 9 octombrie a fost 106:33 iar acum 72:52, la Constanţa, în dauna Farului, depăşită în primele 3 sferturi: 22:9, 20:13, 16:14, 14:16.

Aşadar victorie, după aproape 4 luni, constănţenii fiind lăsaţi cu un singur succes din 16 partide disputate, cu una în plus faţă de „Urşii” galben-negri, care vor primi acum vizita redutabililor orădeni.

Pivotul John Florveus a reuşit un double-double pentru „Urşi”, cu 22 de puncte şi 17 recuperări, celelalte reuşite aparţinându-le lui Popa, cu 10 puncte, Czmor (9), Andrieş şi Pătru – câte 8, în cazul penultimului şi cu 6 recuperări, Păcurariu (7), Nakic şi Costa, câte 4 puncte, ultimul acumulând însă şi 5 greşeli personale.

Bogdan Murărescu a utilizat toţi cei 10 baschetbalişti deplasaţi, Csender evoluând 10 minute iar Ovidiu Udrea peste 5, cu maximul la acest capitol în contul lui Florveus, aproape 33 de minute, acestuia revenindu-i şi meritul principal în privinţa egalităţii la recuperări, 41-41, în special defensive.

La Farul a evoluat Georgian Păun, sub formă de împrumut de la BC Timişoara, într-o tânără garnitură dobrogeană rulând toţi cei 12 componenţi, numărul 22 contribuind cu 10 recuperări şi 3 puncte, drept al treilea cel mai utilizat jucător în tabăra gazdelor, 34:24 minute, mai multe decât oricare baschetbalist al timişorenilor.

BC Timba câştiga la Constanţa şi în stagiunea trecută, într-un timpuriu duel al nou-promovatelor.

BC Timişoara va evolua în etapa a XV-a, a doua a returului, în deplasare la cealaltă grupare cu o singură victorie în cont, Concordia Chiajna, meciul fiind programat marţi.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.