Trei coșuri ciudate, pe finaluri de sferturi

BC “Perla Harghitei” a reușit trei coșuri spectaculoase și extreme de rare, la finalurile sferturilor 1, 3 și 4. Mai întâi, la 0,5 secunde până la încheierea primului sfert, oaspeții aveau mingea pentru repunere din out, de la linia de fund. Ei au reușit un alley-up perfect (cu pasă Hannah direct deasupra inelului și finalizare prin dunk a lui Tucker).

La sfârșitul sfertului 3, cu patru secunde înainte de final Markovic a finalizat o pasă a lui Habuș, iar scorul devenea 55-57. Nu va fi reyultatul la ultima pauză, pentru a același Tucker a aruncat în ultima secundă, din terenul propriu, iar mingea a intrat în coș, 55-60.

În sfârșit, pe ultimele secunde ale jocului, Huffman bătea mingea, timișorenii nu se mai apărau și își felicitau adversarii direcți, antrenorul Petricevic îl căuta pe omologul său, Laszlofy Botond, ca să îi strângă mâna, la rândul său. Totuși, în ultima secundă, Huffman a aruncat într-o doară spre coș (nu se face așa ceva, atunci când adversarul nu se mai apără). Și de această dată mingea a intrat ! Fiind înscris în timp legal, coșul a contat, iar scorul final a fost 68-84, nu 68-81. Asta contează, însă, mai puțin. Să remarcăm faptul că oaspeții și-au adjudecat toate cele patru sferturi, chiar dacă primele trei la diferențe extreme de mici !

BC Timișoara – BC “Perla Harghitei”Miercurea Ciuc 68-84 (21-23, 15-17, 19-20, 13-24).

BC Timișoara (antrenori Dragan Petricevic și Cristian Bota): 4. Rade Dzambic 10 pct, 6 reb; 6. Cătălin Petrișor; 8. Miloș Pesic 16pct, 9reb, 6 ass; 10. Nenad Markovic 17 pct, 5 reb; 13. Petru Czmor; 15. Ivan Miskovic; 25. Darko Habus 8pct; 33. Dan Păltinișanu 17pct, 12 reb.

BC “Perla Harghitei”Miercurea Ciuc (antrenori Laszlofy Botond și Abraham Marta): 4. Clevin Finley Hannah 26 pct, 3 reb, 7ass; 6. Bogdan Cormoș 2pct; 7. Zoltan Samoilă 10 pct, 4 reb; 8. Yamene Coleman 7pct, 3 reb; 10. Sergiu Pop; 12. Levi Nathaniel Levine 5pct, 5 reb, 3 ass; 14. Enrico Ramon Tucker 20 pct; 15. Jonathan Terell Huffman 14 pct, 5 reb.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.