Un prim pas cu dreptul

BC Timișoara a jucat foarte bine și a obținut o victorie lejeră în primul joc din cadrul fazei I a play-out-ului diviziei A de baschet. Jocul a fost așteptat cu oarecare tensiune, pentru că “Perla Harghitei” Miercurea Ciuc obținuse două victorii în fața timișorenilor, în sezonul regular. Până la urmă, gazdele s-au impus cu 88-58.

Cei mai fideli fani nu au lipsit de la acest joc, disputat la concurență cu partida de fotbal Poli – Pandurii. Acum fotbaliștii luptă pentru titlu și atrag mult mai mult atenția, la fel cum s-a întâmplat în trecut și cu baschetbaliștii.

Timișoara a condus permanent în acest meci, singura egalitate fiind la început, 0-0. A fost apoi 3-0 în secunda 16, după un coș cu fault reușit de Miloș Peșic (din nou cel mai bun jucător de pe teren). Avantajul a atins 10 puncte în minutul 12, a depășit 20 în minutul 15 și s-a stabilizat la 30 în minutul 26 (scor 63-33). A fost momentul în care antrenorii au preferat să odihnească titularii în vederea celei de al doilea joc, astfel încât rezervele au prins mai multe minute și au jucat pentru spectacol.

De remarcat revenirea conducătorului de joc Dragoș Andrei, după o accidentare. De partea cealaltă, celor 5 americani de la “Perla Harghitei” nu le-a ieșit mai nimic, după o serie de trei meciuri în care au marcat peste 100 de puncte.

BC Timișoara – BC “Perla Harghitei” Miercurea Ciuc 88-58 (22-13, 21-14, 29-15, 16-16). Play-out, faza I, joc 1.

BC Timișoara (antrenori George Jovicic și Cristian Bota): 4. Rade Dzambic 14 pct, 5 reb, 5 ass; 5. Zoran Milencovici;  6. Cătălin Petrișor 2 reb; 7. Dragoș Andrei 10pct, 3reb;  8. Miloș Pesic 20pct, 2reb; 10. Nenad Markovic 22 pct, 5 reb; 13. Petru Czmor 9pct; 15. Ivan Miskovic 4reb; 25. Darko Habus 2reb; 32. Alexandru Mihuți 1pct, 2reb; 33. Dan Păltinișanu 12pct, 8 reb.

BC “Perla Harghitei”Miercurea Ciuc (antrenori Laszlofy Botond și Abraham Marta): 4. Clevin Finley Hannah 16 pct, 3 reb, 5ass; 6. Bogdan Cormoș; 7. Zoltan Samoilă 2 pct; 8. Yamene Coleman 8pct, 9 reb; 9. Adrian Roșu 3pct; 10. Sergiu Pop 4pct, 4reb; 11. Ferenc Biro 3pct, 7reb; 12. Levi Nathaniel Levine 7pct, 5 reb; 14. Enrico Ramon Tucker 8 pct; 15. Jonathan Terell Huffman 7 pct, 5 reb; 21. Janos Madaras.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.