Veronica Gavrilă: „Apărarea agresivă şi-a spus cuvîntul”

Profesoara Veronica Gavrilă, antrenor secund al prim-divizionarei BCM Danzio Timişoara şi totodată conducătoare a secţiei de baschet la pepiniera CSŞ Bega, a remarcat după succesul la 26 de puncte diferenţă înregistrat astăzi de la ora 13 de „panterele roz”, 77:51 (42:30) cu „U” Cluj, că ar mai fi nevoie de una-două victorii pentru asigurarea prezenţei în 1-8.

Gavrilă, care îl secondează pe Dan Ionescu la cîrma ocupantei locului 4 în Liga Naţională, a mai remarcat după cel de-al cincilea succes stagional, al doilea ca diferenţă de scor şi tot al doilea ca puncte marcate, că „apărarea agresivă şi-a spus cuvîntul” în desprinderea reuşită în numai două minute şi ceva, în cea de-a doua parte a sfertului secund, de la 27:26 la 37:28, decisivă în economia partidei, după ce primul sfert de oră a fost mai anevoios, şi pentru că „au tratat adversarele puţin cu indiferenţă, dat fiind diferenţa de valoare dintre cele două echipe. Însă ne-am atins obiectivul”.

Profesoara Gavrilă a avut-o în teren în acest meci din runda a şaptea şi pe junioara sa de la CSŞ Bega, Bianca Elena Blanaru, ale cărei două puncte la capătul a 10 la rînd pentru BCM Danzio, de la 52:34 la 62:34, le-au desprins şi pe mai departe pe timişorence, scorul atins fiind cel al ultimei pauze dar constituind totodată şi diferenţa maximă a partidei, de 28 de puncte, atinsă mai apoi şi prin „triţa” lui Zidaru, o altă tînără jucătoare a gazdelor, pentru 66:38 cu 8 minute şi 35 de secunde înainte de final.

BCM Danzio ar fi cîştigat probabil şi mai lejer ca diferenţă de scor dacă în ultimul sfert, cedat identic primului, 15:17, antrenorii timişoreni n-ar fi încercat şi baschetbalistele cu mai puţine minute jucate în cont precum şi alte scheme de joc.

În următoarele jocuri, din noiembrie, BCM Danzio va juca la Târgu Mureş, acasă cu Universitatea Alba Iulia, la CSM Bucureşti Sportul Studenţesc, în Timişoara cu CSM Târgovişte iar apoi la Satu Mare. „Mai trebuie să cîştigăm unul-două jocuri şi ne asigurăm prezenţa în 1-8”, a mai spus Veronica Gavrilă, subliniind că fetele au trecut astfel cu bine peste eşecul la 24 de puncte din Teleorman, în care nu le-a ieşit „nimic”.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.