Victorie facilă pentru BC SCM Timișoara cu vicecampioana la primul meci cu Tudor Costescu pe bancă

BC SCM Timișoara s-a impus la primul meci cu Tudor Costescu pe bancă. Alb-violeții au trecut cu 91-72 de BC Mureș Târgu Mureș, pe sferturi: 23-14, 26-18, 23-16, 19-24. Gazdele au condus de la început și cel mai mare ecart a fost de 29 de puncte aproape de finalul sfertului trei. Jeremic a fost coșgheterul partidei cu 22 de puncte, iar Flowers și Drăgușin au încheiat în double-double.

IMG_5494Echipa timișoreană a fost preluată în această săptămână de Tudor Costescu după cele două partide în care Cristi Bota a fost principal. Bănățenii veneau după meciul mai puțin reușit de la Pitești. BC Mureș a stat în etapa trecută a Ligii Naționale dar a jucat la mijlocul săptămânii în FIBA EuropeCup în deplasare la Gaziantep unde turcii s-au impus cu 100-79. Tudor Costescu a început partida cu Jeremic, Komatina, Drăgușin, Flowers și Rambo. Barnabas Szaszgaspar i-a trimis în teren pe Martinic, Gajovic, Djapa, Santa, și Mohammed. Flowers a deschis scorul, de la distanță, după un minut, Gajovic a egalat, iar Flowers, Jeremic și Rambo au dus scorul la 11-3 după trei minute. Time-out BC Mureș și oaspeții s-au apropiat la 11-8. Gajovic a făcut al doilea fault și a fost schimbat cu Dragoș Andrei. Drăgușin a punctat după ce a recuperat ofensiv, iar Komatina a înscris pe contraatac după ce Drăgușin a scos mingea de pe inel, fază la care mureșenii au cerut coș. Au intrat Popa Calotă și Diaz, iar pivotul american a dus scorul la 19-10. La prima pauză s-a intrat cu 23-14. Gazdele au înscris 6 din 8 aruncări de două puncte și 3 din 7 de la distanță, în timp ce albaștrii au marcat 4 din 12 aruncări de două puncte și 2 din 9 de trei.

Mureșenii au reușit câteva acțiuni pe coborârea pivotului, iar Andrieș a înscris două „trițe” din 0 grade stânga și ducea scorul la 33-16. Time-out solicitat de Szaszgaspar și la reluare elevii săi au dus mingea ușor sub coșul advers și au reușit un „run” de 10 puncte și s-au apropiat la 33-26, profitând și de câteva mingi pierdute de alb-violeți. Au fost momente când gazdele aveau 3 români pe parchet și oaspeții 2. Drăgușin a oprit seria adversă cu două libere transformate, iar Rambo a fost lăsat singur la linia de trei puncte și a scuturat plasa. Gazdele s-au distanțat din nou și Jeremic a înscris pe final de atac după capacul lui Drăgușin. Flowers și Komatina au punctat de după semicerc și au dus scorul la 49-29. Diaz a faultat cu 1,4 secunde până la pauza mare și Mohamed a marcat ambele libere. Komatina a repus de sub propriul panou dar a trimis mingea direct afară, astfel că le-a oferit ocazia oaspeților pentru încă o aruncare (când mingea iese direct afară din repunere fără ca vreun jucător să o atingă, jocul se reia din același loc, cu repunerea celeilalte echipe). Popescu nu a găsit coșul și la pauza mare scorul a fost 49-32.

Timișorenii aveau procentaje bune la jumătatea partidei: 67% reușite de două puncte (10 din 15), 53% de la distanță (53%) și 83% de la linia de fault (83%). De cealaltă parte mureșenii erau sub 50%: 11 din 25 de două puncte (44%), 2 din 10 de trei (20%) și 4 din 8 de la linia de fault. Gazdele au dominat lupta la recuperare în prima repriză: 24 (9 ofensive/15 defensive) la 11 (7/4). Alb-violeții au pierdut 8 mingi în sfertul secund și mureșenii au înscris 10 puncte după aceste greșeli.

Jocul a continuat în aceleași coordonate după revenirea de la vestiare. Gazdele au înscris 9 puncte la rând și s-au distanțat până la 72-43, cea mai mare diferență de scor înregistrată în această partidă. Djapa a înscris de la distanță pe finalul sfertului și scorul la ultima pauză era 72-48. Ultimele zece minute le-au revenit oaspeților (19-24) dar soarta meciului era decisă încă din prima repriză. Diaz a ieșit în minutul 38 cu cinci greșeli personale după ce a faultat și reacția sa (și-a tras tricoul în cap) a fost sancționată de arbitrii cu fault tehnic.

S-a încheiat 91-72 și timișorenii au urcat pe locul 5 cu 25 de puncte (9 victorii/7 înfrângeri), la 3 puncte de liderul U BT Cluj (13/2). BCMU Pitești, echipa de pe 6, a stat în această etapă și este la un punct în spatele bănățenilor, dar au și un meci mai puțin. BC Mureș Târgu Mureș este pe 7 cu 23 de puncte (8/7).

Mladen Jeremic a fost coșgheterul partidei cu 22 de puncte (plus 6 recuperări și 3 assist-uri). L-a urmat Komatina cu 16 puncte. Flowers și Drăgușin au încheiat cu double-double: 15 puncte și 10 recuperări americanul, respectiv 10 puncte și 10 recuperări în dreptul pivotului român. Tot 10 puncte și-a trecut în cont și Popa Calotă. Andrieș, Diaz și Rambo au înscris câte 6 puncte. A mai intrat Păun. Goran Gajovic a fost cel mai bun marcator al oaspeților cu 18 puncte, urmat de Djapa cu 16 puncte (6 recuperări) și Martinic cu 13 puncte. Au mai înscris: Lazar 9 puncte, Kalve 9, Santa 4, Mohammed 2 și Andrei un punct. A mai jucat Daniel Popescu. BC SCM Timișoara a încheiat partida cu 22 de aruncări reușite de două puncte din 40 încercate (55%), 12 din 27 de la distanță (44%) și 11 din 15 libere transformate (73%). BC Mureș a înscris 20 de aruncări de două puncte din 49 (41%), 6 din 22 de trei (27%) și 14 din 21 de la linia de fault (67%). Timișorenii au fost mai buni la recuperare: 48 (19 ofensive/29 defensive) la 35 (17/18). Deși alb-violeții au avut mai multe mingi prinse la panou cele două formații au avut un număr egal de posesii în acest meci: 94. Echilibrul la acest capitol s-a refăcut din cauza celor 20 de mingi pierdute de gazde față de 13 ale oaspeților. Bănățenii au reușit și 8 capace, 3 dintre acestea ale lui Drăgușin.

Pentru BC SCM Timișoara urmează o deplasare foarte lungă, la Galați unde vor juca cu Phoenix sâmbăta viitoare, pe 28 ianuarie, iar meciul nu va fi televizat. În prima zi a lunii viitoare alb-violeții primesc vizita campioanei CSM CSU Oradea.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.