Victorie pentru BC Timișoara la ultimul meci acasă. „Leii” s-au salvat de la retrogradare după ce au trecut de Energia, formație cu probleme financiare în finalul sezonului

BC SCM Timișoara s-a salvat de la retrogradare cu o etapă înainte de finalul sezonului regulat. Alb-violeții au învins acasă pe CS Energia Târgu Jiu cu 81-73, pe sferturi: 28-15, 23-23, 20-14 și 10-21. Timișorenii au început partida cu 8-0 și au condus pe toată durata acesteia, cu un avans maxim de 24 de  puncte. Horne a reușit 40 de puncte pentru oaspeți, care se confruntă în acest final de sezon cu probleme asemănătoare celor pe care le-a avut gruparea de pe Bega în startul stagiunii, cu oprirea finanțării.

IMG_5179

Cele două formații erau la egalitate înaintea acestei dispute, fiecare având câte 41 de puncte. Energia a reușit să treacă de cele două faze ale grupelor în FIBA Europe Cup dar parcurge momente foarte dificile după ce Complexul Energetic Oltenia a oprit finanțarea. Astfel, gorjenii au fost părăsiți de majoritatea jucătorilor, având la ora actuală în lot doar doi stranieri și joacă, în general, cu o rotație de 6 jucători. Timișorenii au început partida în formula Dundjerski, Jeremic, Milencovici, Djapa și Veselinov. Oaspeții i-au avut în 5-ul de start pe D. Andrei, Santa, Danys, Horne și Aktaș.

La începutul partidei ofițerul de presă (crainicul de la partidele alb-violeților) a mulțumit fanilor care au rămas fideli echipei într-un sezon foarte dificil. Conform statisticii, au fost aproximativ 300 de spectatori la ultimul meci acasă al „leilor” în acest sezon.

IMG_5183

Dalibor Djapa a deschis scorul, de la distanță, după 39 de secunde și a dus scorul la 8-0 după două minute (două libere și o altă reușită de la distanță). Horne a marcat primul coș al oaspeților după 2:40, în urma unei pătrunderi din stânga. Djapa și-a trecut în cont punctul zece, iar Santa ducea scorul la 10-5. Veselinov și Jeremic au punctat de după linia de 6,75 (16-5) și oaspeții cereau primul timp de odihnă al partidei. Milencovici și-a trecut și el în cont o „triță” după ce a punctat pe contraatac, iar Djapa a fost găsit singur sub coș de Dundjerski și ducea ecartul la 15 lungimi (25-10). Horne a marcat prima aruncare de la distanță a gorjenilor, Milencovici a mai punctat o dată pe contraatac după ce a fost servit de Jeremic, iar Horne a pătruns și a stabilit scorul primei pauze: 28-15.

Alb-violeții au avut procentaje foarte bune la aruncări în primele zece minute: 83% de două puncte (5 din 6) și 63% de la distanță (63%), iar Djapa avea deja 12 puncte. Tabela din dreapta sălii, cea pe care apar numele jucătorilor și punctele marcate de aceștia, a avut o problemă la modulul destinat punctelor gazdelor, publicul a putut să vadă în timp real doar punctele marcate de gorjeni. Marcatorii timișoreni erau amintiți la pauze.

Horne a continuat să pună probleme apărării gazdelor, marcând de la distanță și după ce a pătruns, Dundjerski a reușit un coș de după semicerc în ultima secundă de atac, iar toți cei trei români aflați pe parchet în prima parte a sfertului pentru Energia (Andrei, Aktaș și Mihuți) au jucat în trecut pentru echipa timișoreană. Mandic a solicitat timp de odihnă la 35-28, dar gorjenii s-au apropiat în două rânduri la cinci puncte.

„Leii” s-au desprins din nou pe mâna lui Zivanovic și Dundjerski, time-out Energia, iar Zivanovic a punctat pe contraatac după un pas lung pe diagonală a lui Dundjerski (43-32). Horne a transformat una din două libere (a ratat-o pe a doua, s-a repetat și a mai ratat-o o dată). Jeremic patru puncte la rând, Horne înscrie de la distanță, Toth de lângă panou și Jeremic finalizează cu slam-dunk un contraatac în care Dundjerski i-a dat un assist pe la spate. Oaspeții au reușit o intercepție și Horne a înscris pe contraatac pe sirenă, astfel că scorul la jumătatea partidei a fost 51-38.

Într-o atmosferă relaxată în tribune, ca la teatru, a început sfertul trei. Timișorenii au părut mai deciși în apărare, Jeremic și Aktaș au ajuns la 3 faulturi. Jucătorul Energiei a avut nevoie de îngrijiri medicale după ce a fost sancționat cu fault la Toth, Aktaș ținându-se de mână, dar a revenit ulterior pe parchet. Ca și în debutul partidei, Djapa a marcat primele puncte ale perioadei de joc, de această dată patru și a dus scorul la 55-38. Horne a punctat pe contră, iar Jeremic de două ori la distanță pentru 63-44, ambele echipe având ratări de la linia de fault. Veselinov a înscris din spatele semicercului și a adus cel mai mare ecart al partidei: 68-44 în minutul 27. Horne și Santa au redus ecartul, 68-49, iar Aktaș a fost nemulțumit că a fost chemat pe bancă după ce a ajuns la a 4-a greșeală personală. În ultimele două minute ale sfertului s-a marcat doar de la linia de fault și ultima pauză a venit la scorul 71-52.

IMG_5189

Danys și Santa au dus scorul la 71-56 după un minut din sfertul patru. Au fost câteva momente de întrerupere când s-a solicitat ștergerea parchetului sub coșul oaspeților. Cum nimeni nu era la post „la mop”, până la urmă, după ce s-a găsit obiectul muncii, arbitrul Ciprian Stoica a fost cel care a șters parchetul pentru a evita o eventuală accidentare a jucătorilor. Revenind la joc, Nenad Mandic a fost supărat de cele două coșuri primite în debutul perioadei de joc și a solicitat timp de odihnă, reproșându-le elevilor săi că au încasat două lay-up-uri ușoare. Toth a înscris patru puncte, Djapa a ajuns la faultul patru, Zivanovic a marcat pe pătrundere, iar Danys pe contră ducea scorul la 77-63. Au fost momente confuze cu mingi pierdute de ambele părți, Dundjerski și Jeremic au înscris una din două libere, Mihuți și Santa au ajuns și ei la 4 faulturi, iar Toth a fost sancționat cu 3 secunde. A intrat și Szekely în ultimele două minute și jumătate, în locul lui Jeremic. Santa puncta pentru 79-64, Toth a făcut și el faultul 4, iar Horne și Aktaș marcau de la linia de fault pentru 79-68. Același Horne a înscris pe contră, Zivanovic a reușit ultimul coș al gazdelor cu 12 secunde înainte de final, iar Horne a înscris de la distanță la ultima fază a meciului, care s-a terminat cu 81-73, după o dispută cu un ritm destul de scăzut.

Victoria îi salvează pe timișoreni de la retrogradare cu o etapă înainte de finalul sezonului. Aceștia au un punct în fața urmăritoarelor BCMU Pitești și CS Energia Târgu Jiu și avantajul rezultatelor directe în cele patru confruntări cu gorjenii și plus 11 puncte înainte de disputa din ultima etapă cu piteștenii.

La finalul acestei ultime partide pe propriul teren, directorul sportiv al gazdelor, Adrian Vermeșan, a avut o ieșire la adresa presei. Supărat că o discuție a sa după un meci cu Steaua (în care sugera mărirea numărului de echipe în sezonul viitor) a ajuns într-unul din site-urile locale, acesta a spus la finalul partidei de sâmbătă că ziariștii nu mai au voie pe parchet (când așteptau să își ia statistica de la masa oficială) ci să se ducă în sala de conferințe, unde vor primi și statistica pentru că au om pentru asta. De menționat că evenimentul care l-a făcut pe directorul sportiv să se supere a avut loc pe 13 februarie, la ultimul meci din prima fază a sezonului regulat. De atunci „leii” au mai avut patru partide oficiale acasă în care nu s-a adus vorba de acea întâmplare.

IMG_5187

Paris Horne a fost omul meciului cu 40 de puncte, la care a adăugat 9 recuperări pentru 38 la eficiență. Pentru oaspeți s-au mai remarcat Santa și Danys cu câte 15 puncte. Mladen Jeremic a fost cel mai bun marcator al gazdelor cu 18 puncte, fiind urmat de Djapa cu 16 puncte (7 recuperări). Pentru BC SCM Timișoara au mai înscris: Veselinov 11 puncte (9 recuperări), Toth 10 puncte, Milencovici 9, Zivanovic 8, Dundjerski 7 puncte (11 assist-uri) și Warren 2 puncte. A mai intrat Szekely.

Ambele echipe au înscris 22 de coșuri de două puncte, timișorenii din 34 (65%), gorjenii din 39 (56%). Alb-violeții au avut 9 reușite de la distanță din 22 de încercări (41%), în timp ce oaspeții au înscris 5 „trițe” din 28 de încercări (18%). Timișorenii au avut și la acest meci un procentaj destul de modest la linia de fault: 59% (10 din 17 libere transformate). Oaspeții au înscris 14 aruncări de un punct din 20 (70%). La recuperare scorul a fost 37 (4 ofensive/33 defensive) la 35 (9/26). Gorjenii au avut 87 de posesii față de 79 ale gazdelor, dar elevii lui Nenad Mandic au avut 1,02 puncte per posesie față de 0,84 ale adversarilor. Bănățenii au încheiat partida cu 20 de assist-uri, 20 de faulturi, 15 mingi pierdute și 4 intercepții. Energia a avut 9 pase decisive, 19 greșeli personale, 10 turnovers și 8 intercepții. Oaspeții au reușit 11 puncte după recuperări ofensive, iar timișorenii au avut 44 de puncte din spațiul de trei secunde, față de 38.

Clasament E31

Mai este de disputat o partidă din penultima etapă. Meciul dintre CSU Atlassib Sibiu și SCMU Craiova contează pentru grupa 1-6 și se joacă astăzi de la 19:45.

Miercuri (6 aprilie) se joacă ultima etapă a sezonului regulat, cu toate meciurile programate de la ora 19:30. BC SCM Timișoara încheie sezonul în deplasare și va întâlni pe BCMU Pitești. Alb-violeții vor lupta pentru locul 9, în timp ce piteștenii au nevoie de victorie pentru a se salva de la retrogradare pe mâna lor. Energia Târgu Jiu se deplasează în capitală, unde va întâlni pe Dinamo, echipă care și-a asigurat calificarea în play-off. Phoenix Galați primește vizita lanternei roșii Gaz Metan Mediaș. În grupa 1-6  se joacă CSM CSU Oradea – U Banca Transilvania Cluj, Steaua CSM Eximbank – CSU Atlassib Sibiu și BC Mureș Târgu Mureș – SCMU Craiova.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.