Vladimir Tica, 21 de puncte în BC Timișoara – CSU Sibiu 92:75. ”E foarte greu să revii după un eșec precum cel de la Oradea și să te revanșezi astfel!”

Sârbul Vladimir Tica a fost jucătorul meciului BC Timișoara – CSU Atlassib Sibiu 92:75, disputat de la ora 17 în sala ”Constantin Jude” în ultima etapă a turului Ligii Naționale, strângând 21 de puncte chiar și din aruncări de la distanță, dar și de două puncte, inclusiv un slam-dunk, respectiv de la libere, cu 8 din 11. În cele aproape 28 de minute și jumătate pe teren, Tica a adăugat și 5 recuperări…

Vladimir Tica, slam-dunk!

Deschiderea cuplajului de baschet de la sfârșit de an a dat câștig de cauză gazdelor timișorene, alb-violeții desprinzându-se după pauză de cei de pe Cibin. Rămâne de văzut cum se va descurca Timba în compania craiovenilor dar, până atunci, spusele pivotului sârb…

”Cel mai important este că ne-am pregătit foarte bine după înfrângerea de la Oradea, căci la numai 3 zile ne-a așteptat un meci foarte important, cu un adversar atipic, dificil pentru că se axează pe caracteristici individuale, dar în acest joc am reușit cea mai bună apărare, și bineînțeles, a influențat și o bună ofensivă…”

”Depinde acum de noi să folosim pauza, aceste zile, pentru a pregăti a doua parte a sezonului.

Am jucat foarte slab la Oradea, și este foarte greu să revii după o asemenea înfrângere și să reușești să te revanșezi astfel, dar am demonstrat că avem caracter și că suntem pregătiți să ne măsurăm forțele împotriva oricui!”

”Ultimele 3 zile le-am utilizat pentru o bună pregătire, am crezut în noi, știam cum pot juca, le cunoșteam și părțile periculoase, am folosit aceste aspecte și am început să jucăm apărarea cea mai bună din acest sezon, și acesta este motivul pentru care am câștigat!”, a încheiat Tica.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.