Canotorul Alexandru Danciu (CSM Timișoara), sportivul anului 2018 în Timiș. Luptătorul Ivan Guidea (CSM Lugoj) și canotorul Denis Nichitean (CSȘ Bega), pe podium

Canotorul Alexandru Laurențiu Danciu, de la C.S.M. Timișoara, a fost desemnat cel mai bun sportiv timișean al anului 2018 în ierarhia individuală a competitorilor în discipline olimpice, pe baza câștigării titlului mondial de juniori și locurilor 2 la Campionatul European juvenil respectiv la Jocurile Olimpice ale Tineretului, salbă completată prin medaliile adjudecate la Campionatul Național FRC. Iar cel care l-a pregătit, Zlatomir Balojin, este antrenorul anului 2018 în județul nostru. Dar iată clasamentele complete…

Alexandru Laurențiu Danciu și Zlatomir Balojin, canotor și antrenor de la CSM Timișoara, locul I în topul Galei Sportului timișean în 2018

 

”Gala Sportului”, tradițională manifestare sportivă organizată la finele fiecărui an de Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Timiș, va avea loc miercuri 19 decembrie de la ora 17 la Restaurantul Flora, punând în scenă festivitatea de premiere a sportivilor timișeni medaliați la competițiile internaționale și naționale în 2018. Vârf de lance la sfârșitul acestui an, în fruntea celor mai merituoși performeri în ramurile olimpice, este canotorul Alexandru Laurențiu Danciu, de la Clubul Sportiv Municipal Timișoara, urmat pe podiumul acestei ierarhii de luptătorul Ivan Guidea, de la CSM Lugoj, și un alt canotor, Denis Nichitean, de la Clubul Sportiv Școlar Bega Timișoara.

Primele zece locuri sunt completate de două canotoare, pe pozițiile 4 și 10, dar și de sportivi în ordine din atletism, gimnastică artistică, haltere, badminton și scrimă.

Fără doar și poate, nu mai sunt aceleași nume sonore de altădată, însă și calibrul respectiv numărul restrâns al competitorilor de vârf trădează slaba finanțare a sportului, tratat în bătaie de joc și aproape cu sfidare într-o societate care și-a pierdut demult reperele. De fapt, s-ar putea estima că reușitele depășesc gradul de sprijinire a sportului, domeniu care își târâie zilele cum poate pe fondul unei legislații detrimentale și în ciuda unei ignoranțe aproape generale, amplificată de lipsa de cultură și educație sportivă din societate, de grijile zilei de mâine și exacerbarea instinctelor primare de supraviețuire într-un cadru social bântuit de grave probleme, precum și de întreg corolarul noului stil de viață superficial și plin de forme fără fond al mileniului 3.

Premiile decernate în ”Gala Sportului 2018” au fost finanțate în totalitate de Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Timiș.

Ca echipă a anului 2018 la sporturi individuale a fost desemnată gruparea de floretă a fetelor și băieților din secția de scrimă a CSU Politehnica Timișoara, formații sub îndrumarea antrenorului Virgil Sălișcan. Rezultatele care le-au apropiat locul I sunt titlul național la masculin, Cupa României la feminin respectiv locul 3 la Cupa Europei la fete.

Echipa anului la jocuri sportive este C.S. Informatica Timișoara, de fotbal în sală, campioană națională sub egida FRF în Liga 1 de futsal dar și câștigătoare a Cupei României și Supercupei României. O altă echipă timișeană a anului 2018 în jocurile sportive, dar la juniori, este cea a C.S.Ș Bega Timișoara, campioană națională U14 la baschet feminin.

Iată însă topul individual în disciplinele olimpice, în ordinea inversă a primilor 10 clasați…

10. Andreea POPA – CANOTAJ – C.S.U. Politehnica Timișoara

Antrenor:  Ecaterina CALAPIS

Rezultate: PARTICIPARE CAMPIONAT MONDIAL ȘI EUROPEAN TINERET.

9. Benjamin Wiliem BODO – SCRIMĂ – C.S.U. Politehnica Timișoara

Antrenor:  Virgil SĂLIȘCAN

Rezultate: MEDALIAT LA CAMPIONATELE NAȚIONALE DE SENIORI ȘI TINERET.

8. Florentina CONSTANTINESCU – BADMINTON – C.S.U. Universitatea de Vest Timișoara, fiind vorba despre o sportivă lansată de badmintonul bucureștean și care continuă să se antreneze în capitală.

Antrenor: Florin POSTEUCĂ

Rezultate: MEDALIATĂ LA CAMPIONATELE NAȚIONALE DE SENIORI.

7. Ion MĂRANU – HALTERE – C.S. Haltere Timișoara.

Antrenor: Călin MILAN

Rezultate: MEDALIAT LA CAMPIONATELE NAȚIONALE.

6. Rafael SZABO – GIMNASTICĂ ARTISTICĂ – C.S.M. Lugoj

Antrenor: Adrian MELEANCĂ

Rezultate: CAMPIONAT EUROPEAN JUNIORI – 1 LOC V;

MEDALIAT LA CAMPIONATELE NAȚIONALE.

5. Cristina Daniela BĂLAN – ATLETISM – C.S. Athletics Timișoara

Antrenor: Raymond GULYAS

Rezultate: CAMPIONAT EUROPEAN SENIORI – 1 LOC VII;

CAMPIONAT BALCANIC SENIORI –  1 LOC I;

CAMPIONAT BALCANIC TINERET –  1 LOC II;

MEDALIAT LA CAMPIONATELE NAȚIONALE.

4. Adriana SURUPĂCEANU – CANOTAJ – C.S.Ș. Bega Timișoara

Antrenor: Elvira VĂSUȚ

Rezultate: CAMPIONAT EUROPEAN JUNIORI – 1 LOC III;

CAMPIONAT BALCANIC JUNIORI – 1 LOC II;

MEDALIAT LA CAMPIONATELE NAȚIONALE.

3. Denis NICHITEAN – CANOTAJ – C.S.Ș. Bega Timișoara

Antrenor: Dorin BENA

Rezultate: CAMPIONAT EUROPEAN JUNIORI – 1 LOC II;

CAMPIONAT MONDIAL JUNIORI – 1 LOC IV;

CAMPIONAT BALCANIC JUNIORI – 1 LOC III;

MEDALIAT LA CAMPIONATELE NAȚIONALE.

2. Ivan GUIDEA – LUPTE LIBERE – C. S.M. Lugoj

Antrenor: Emil VANEA

Rezultate: CAMPIONAT EUROPEAN SENIORI – LOCUL  III.

SPORTIVUL ANULUI 2018: 1. Alexandru Laurențiu DANCIU – CANOTAJ –  C.S.M. Timișoara (antrenor: Zlatomir BALOJIN)

Rezultate: JOCURILE OLIMPICE ALE TINERETULUI – 1 LOC II;

CAMPIONAT MONDIAL JUNIORI – 1 LOC I;

CAMPIONAT EUROPEAN JUNIORI – 1 LOC II;

MEDALIAT LA CAMPIONATELE NAȚIONALE.

ANTRENORUL ANULUI 2018: Zlatomir BALOJIN – CANOTAJ – C.S.M. Timișoara.

***

TOP RAMURI SPORTIVE NEOLIMPICE 2018

8. Bogdan BARCAN – KARATE – C.S.U. Universitatea de Vest Timișoara

Rezultate :

CAMPIONAT EUROPEAN SENIORI –  2 LOC II;

MEDALIAT LA CAMPIONATELE NAȚIONALE .

7. Niculina DAN – NAVOMODELISM – C.S.M. Timișoara

Antrenor: Niculina DAN

Rezultate: CAMPIONAT MONDIAL SENIORI – 1 LOC II;

CAMPIONAT MONDIAL SENIORI – 1 LOC III;

MEDALIAT LA CAMPIONATELE NAȚIONALE.

6. Ioana POPESCU – KARATE – C.S. UTK Timișoara

Antrenor: Mihai CIOROIANU

Rezultate: CAMPIONAT EUROPEAN JUNIORI –  1 LOC I;

CAMPIONAT EUROPEAN JUNIORI –  1 LOC II;

CAMPIONAT EUROPEAN SENIORI –  1 LOC II;

CAMPIONAT EUROPEAN SENIORI –  2 LOC III;

5. Alin NEBARCEA – NAVOMODELISM – C.S.M. Timișoara

Antrenor: Niculina DAN

Rezultate: CAMPIONAT MONDIAL SENIORI –  1 LOC I;

CAMPIONAT MONDIAL SENIORI –  1 LOC III;

MEDALIAT LA CAMPIONATELE NAȚIONALE.

4. Cristina DAN – Navomodelism – C.S.M. Timișoara

Antrenor:  Niculina DAN

Rezultate:

CAMPIONAT MONDIAL SENIORI – 1 LOC I;

CAMPIONAT MONDIAL SENIORI – 1 LOC III;

MEDALIAT LA CAMPIONATELE NATIONALE.

3. Sebastian ZICOANE – DANS SPORTIV – C.S. Sportim Dance Timișoara

Antrenor: Emanuel JEBELEANU

Rezultate: CAMPIONAT MONDIAL TINERET – 1 LOC I;

CAMPIONAT EUROPEAN TINERET – 1 LOC I;

MEDALIAT LA CAMPIONATELE NAȚIONALE.

3. Anca COPOS – DANS SPORTIV – C.S. Sportim Dance Timișoara

Antrenor: Emanuel JEBELEANU

Rezultate: CAMPIONAT MONDIAL TINERET –  1 LOC I;

CAMPIONAT EUROPEAN TINERET  –  1 LOC I;

MEDALIAT LA CAMPIONATELE NAȚIONALE.

3. Roxana LUCACIU – DANS SPORTIV – C.S. Magnum Team Timișoara .

Antrenor: Raul AVRAM

Rezultate: CAMPIONAT MONDIAL U21 STANDARD – 1 LOC I;

CAMPIONAT EUROPEAN – 1 LOC I;

MEDALIAT LA CAMPIONATELE NAȚIONALE.

2. Lucian  DAN – NAVOMODELISM – C.S.M. Timișoara

Antrenor: Niculina DAN

Rezultate: CAMPIONAT MONDIAL SENIORI – 1 LOC I;

CAMPIONAT MONDIAL SENIORI –  1 LOC II;

CAMPIONAT MONDIAL SENIORI –  2 LOC III;

MEDALIAT LA CAMPIONATELE NAȚIONALE.

1. Emilian DAN –  NAVOMODELISM –  S.M.  Timișoara

Antrenor : Niculina DAN

Rezultate: CAMPIONAT MONDIAL SENIORI – 1 LOC I;

CAMPIONAT MONDIAL SENIORI – 2 LOC II;

CAMPIONAT MONDIAL SENIORI – 1 LOC III;

MEDALIAT LA CAMPIONATELE NAȚIONALE.

SPORTURI TEHNICE (Auto-Moto) – SPORTIVUL ANULUI: Ionel PASCOTĂ –  MOTOCICLISM – C.S. Pascotă Timișoara

Rezultate: Campionatul National Seniori – 1 loc I ;

Campionatul  European  Seniori  -1 Loc II .

SPORT MASTERS – SPORTIVUL ANULUI

Sorin CAZACU – POWERLIFTING – C.S. Caza Powerlifting Timisoara

Rezultate: DUBLU MEDALIAT LA CAMPIONATUL MONDIAL

TRIPLU MEDALIAT LA CAMPIONATUL EUROPEAN

MULTIPLU MEDALIAT LA CAMPIONATELE NAȚIONALE

SPORT – PERSOANE CU DIZABILITĂȚI – SPORTIVUL ANULUI

Victor DOANĂ    – C.S. MARATON 93 LUGOJ

Rezultate: multiplu medaliat la Campionatele Naționale.

 

 

 

 

 

 

Acest articol a fost publicat în Canotaj, Lupte și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


7 − sapte =

 


Ultimele articole din categoria Canotaj: