CSA Steaua 3 titluri, Dinamo și Știința Constanța – câte unul în reuniunea II la Campionatul Național de Fond pe Bega

CSA Steaua București a câștigat 3 dintre cele cinci probe ale reuniunii a doua din ziua inaugurală a Campionatului Național de Fond demarat miercuri dimineață pe apele canalului Bega sub egida Federației Române de Canotaj, întrecerile de astăzi și joi fiind rezervate seniorilor și tineretului iar cele de vineri și sâmbătă grupelor de vârstă juvenile. Așadar, după ce în prima reuniune, de la ora 9, s-a consemnat și un triumf al canotajului din Timișoara, prin juniorul Alexandru Laurențiu Danciu (CSMT; timp: 26:32,88) în proba de simplu masculin a seniorilor, a doua și ultima reuniune a zilei lansării la apă a adus succese ale Stelei la simplu feminin – atât la senioare cât și la tineret, precum și la două rame masculin, celelalte două probe fiind adjudecate de CS Dinamo NIRO la două rame feminin respectiv CS Știința Constanța la 4 rame cu cârmaci masculin.

Canotori juniori timișoreni participanți în cea de-a doua reuniune a seniorilor și tineretului din ziua inaugurală a Naționalului de fond au fost Andreea Popa, a cincea la simplu pentru CSU Politehnica în 29:08,03 respectiv echipajul de 4 Robert Ștefan Niță, Paul Nicolae Toba și Robert respectiv Daniel Ștefan Spiridon, pe 4 pentru alb-violeții CSU Politehnica în 23:44,96 la 4-.

Dar iată rezultatele complete ale reuniunii a II-a în ziua I, rezervată seniorilor și tineretului, din cadrul Campionatului Național de Fond al Federației Române de Canotaj:

Simplu feminin seniori…

1. Vrînceanu Ioana CSA Steaua București 27:35,62
2. Pascanu Nicoleta CS Dinamo Niro Bucuresti 27:41,56
3. Tivodariu Maria CS Dinamo Niro Bucuresti 28:06,85
4. Dinulescu Raluca Georgiana CSM Drobeta Turnu Severin 28:49,70
5. Popa Andreea CSU Politehnica Timișoara 29:08,03
6. Moroșan Ioana Madalina CSS Orsova 31:21,76
***
   2- masculin tineret…    
1. Bulie Bogdan Nicu, Semciuc Mugurel CSA Steaua București 24:34,11
2. Bucur Dumitru Valentin; Goldschmidt Rainchard Constantin CS Olimpia Bucuresti 25:40,22
3. Mocanu Gabriel, Sauleanu Emanuel Constantin LPS Nicolae Rotaru Constanta 30:21,35
 ***
   4- masculin seniori
1. Vlad Bogdan Georgel, Chelaru Nicu Iulian, Bălan Andrei Robert, Cireașă Marian, Bălan Andrei CS Știința Constanta 22:23,60
2. Zaharii Narcis Sebastian, Scutaru Flavius Gabriel, Cornea Andrei Sebastian, Cojocaru Ionut Cristian CN Nicu Gane Falticeni 23:00,32
3. Simedre Catalin Antonio, Carpea Cosmin, Morar Gheorghe Petrisor, Iliut Alexandru CSS Orsova 23:38,99
4. Niță Robert Ștefan, Toma Paul Nicolae, Spiridon Robert, Spiridon Daniel Ștefan CSU Politehnica Timișoara 23:44,96
 ***
   Simplu feminin tineret    
1. Popa Iuliana CSA Steaua București 27:57,01
Grapinoiu Andreea CS Ceahlăul Piatra Neamt 28:38,83
Bodnar Ancuta Nicoleta CS Dinamo Niro Bucuresti 28:38,84
Roman Lidia Viorica CSM Călărași 29:17,18
***  
   2- feminin seniori  
1. Petrila Mihaela, Tîlvescu Denisa CS Dinamo Niro Bucuresti 25:24,60
2. Țârlea Lavinia, Oprea Laura CSA Steaua Bucuresti 26:21,97
3. Cașu Mădălina Gabriela, Ailincai Adriana CSM Călărași 27:32,66
4. Cornilă Valentina, Anghel Roxana CS Dinamo Niro Bucuresti 27:38,80

Acest articol a fost publicat în Canotaj și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Comentariile nu sunt permise.


Ultimele articole din categoria Canotaj: