Topurile DJST, cei mai buni sportivi din Timiș în 2017. Estera Tămăduianu-Dobre, locul I în ramuri olimpice. Între primii 9, doar din lupte, canotaj și atletism. Echipele anului, ambasadori ai sportului + alte nominalizări

În cazul anului 2017 doar în grija exclusivă a Direcției Județene pentru Sport și Tineret Timiș, fără implicarea CJT, ierarhiile celor mai buni sportivi din ultimele 12 luni în cel mai vestic județ al țării au fost date publicității în această după-amiază, iar Estera Tămăduianu-Dobre este sportivul anului în discipline olimpice, reprezentând secția de lupte libere de la CSM Timișoara, din care provine și antrenorul anului, Petru Brândușan. Luptătoarea multiplu medaliată la nivel internațional este urmată pe podium tot de reprezentante ale sexului frumos, și anume canotoarea Andreea Popa, de la CSȘ Bega, și o altă luptătoare de la CSM, Simona Pricob. Dar iată clasamentele complete pe categorii și nu numai…

Estera Tămăduianu-Dobre, sportiva anului în județul Timiș în anul 2017 în ramuri olimpice

 

Revenită în 2016 pe salteaua competițională după suspendare, Estera Tămăduianu-Dobre, antrenată de profesorul Petru Brândușan în secția de lupte libere de la C.S.M. Timișoara, a a cucerit locul 1 în topul celor mai buni 10 performeri din județul Timiș în 2017, adjudecându-și titlul de sportiv al anului în ramuri olimpice, conform ierarhiilor întocmite de DJST Timiș.

Estera Tămăduianu-Dobre a preluat sceptrul în 2017 în acest clasament grație locului 5 ocupat la Campionatul Mondial de Seniori și poziției secunde cu medalie de argint la Campionatul European pe Națiuni de Seniori, luptătoarea de la CSMT obținând totodată câte un loc I și II la Campionatul Național de Seniori. Antrenorul anului 2017 în Timiș este
profesorul Petru Brândușan, de la C.S.M. Timișoara, totodată antrenor al sportivei medaliate la Campionatul European.

Totodată, DJST Timiș l-a desemnat pe Nini-Gabriel Dica drept ambasador al sportului din județul nostru în ramurile olimpice.

Pe podium, în urma luptătoarei de la CSM Timișoara, pe locul 2 în clasamentul celor mai buni sportivi din Timiș în 2017 s-a situat Andreea Popa, mult mai tânăra canotoare de la CSȘ Bega, unde este pregătită de profesoara Ecaterina Calapis, ”argintul” județean fiind adjudecat grație locului 3 la Campionatul Mondial de Juniori și titlului continental în Campionatul European de Juniori.

Pe locul 3 în topul pe Timiș al celor mai buni sportivi olimpici, o altă tânără, Simona Pricob, tot din lupte libere, la fel, de la CSM Timișoara, unde este antrenată de Petre Brândușan, distincția fiind rod al locului V la Campionatul Mondial de Seniori, poziției secunde la Cupa Europei de Seniori, respectiv locului I atât la Campionatul Național de Seniori cât și la Campionatul Național de Seniori pe Echipe respectiv la Campionatul Național U23.

Dar iată topul complet al primilor 10 clasați în ramurile olimpice și neolimpice, sportivi care vor fi puși în scenă cu ocazia festivității de premiere a performerilor timișeni medaliați la competițiile internaționale și naționale în anul 2017, eveniment programat miercuri la Restaurantul Flora, de la ora 14. Manifestarea sportivă este organizată de Directia Județeană pentru Sport și Tineret Timiș, care a finanțat în totalitate premiile decernate în Gala Sportului.

În ordinea inversă a clasării în TOPUL OLIMPIC 2017, doi sportivi împart locul 10, reprezentând halterele respectiv scrima…

10. SUIUGAN DARIUS – HALTERE – C.S. de Haltere Timișoara
Antrenor: Călin Milan
Rezultate:
Campionatul Mondial Universitar – Participare ;
Campionatul National Seniori – 3 Loc II.

=10. BODO BENJAMIN – SCRIMĂ – C.S.U. Timișoara
Antrenor: Tudor Petruș
Rezultate:
Campionatul National Seniori – 1 loc II;
Campionatul National Seniori – 1 loc III;
Campionatul National U23- 1 loc I;
Campionatul National Juniori- 1 loc I.

În continuare, urcând pe treptele ierarhiei ramurilor olimpice…

9. GUIDEA IVAN – LUPTE LIBERE – C. S.M. Lugoj
Antrenor: Vanea Emil
Rezultate:
Campionatul Mondial Seniori – 1 loc VIII;
Campionatul National Seniori – 2 Loc I .

8. BALOSIN DAVID – CANOTAJ – C.S.M. Timișoara;
Antrenor: Balojin Zlatomir
Rezultate:
Campionat National Seniori – 1 Loc I ;
Campionatul National Tineret – 1 Loc I ;
Campionatul National Tineret – 1 Loc II ;
Campionatul National Juniori – 1 Loc I.

7. BĂLAN CRISTINA – ATLETISM – L.P.S. Banatul Timișoara
Antrenor: Șerban Simona și Gulyas-Ioan Raymond
Rezultate:
Campionatul National Seniori – 1 Loc III ;
Campionatul National Tineret – 1 Loc I ;
Campionatul National Juniori – 1 Loc I, 1 Loc II ;
Campionatul Balcanic Juniori – 1Loc II, 1Loc III;
Campionatul Balcanic Juniori – 1Loc I, 1Loc III.

6. HOJDA ANDREEA – ATLETISM – L.P.S. Banatul Timișoara
Antrenor: Serban Simona , Gulyas Raymond
Rezultate :
Festivalul Olimpic European – 1 Loc III;
Campionatul Balcanic Juniori II – 1Loc I ;
Campionatul National Tineret – 1 Loc III ;
Campionatul National Juniori – 1 Loc II, 1 Loc III ;
Campionatul National Juniori II – 1 Loc I, 1 Loc II , 1 Loc III .

5. DANCIU ALEXANDRU – CANOTAJ – C.S.M. Timișoara
Antrenor: Balojin Zlatomir
Rezultate:
Campionatul European Juniori – 1 Loc II;
Campionatul National Viteza Juniori – 1 Loc II;
Campionat National Seniori – 1 Loc I ;
Campionatul National Tineret – 1 Loc II ;
Campionatul National Juniori – 1 Loc II .

4. TIF ROXANA – LUPTE LIBERE – C.S.Ș. Lugoj
Antrenor: Todorescu Avrămuț
Rezultate:
Campionatul Mondial Juniori – 1 loc V;
Campionatul European Cadeti – 1 Loc I ;
Campionatul Balcanic Cadeti – 1 Loc II ;
Campionatul National Juniori II – 1 Loc I ;
Campionatul National Juniori I – 1 Loc II .

+

TOP RAMURI SPORTIVE NEOLIMPICE 2017 (enumerare de la locul 10 la 1)

10. BĂLĂNESCU CIPRIAN – TRIATLON – C.S. Raide Competition
Rezultate:
Campionatul National Seniori – 6 loc I ;
Campionatul Balcanic Seniori – 1 loc I .

9. LUCACIU ROXANA – DANS SPORTIV – C.S. MAGNUM TIM.
Antrenor: Raul Avram
Rezultate:
Campionatul Mondial U21 – 1 Loc II;
Campionatul National Seniori – 1 Loc II .

8. POP ALEXANDRA – KARATE – C.S. Zen Sho Timisoara
Antrenor: Costinas Catalin
Rezultate:
Campionatul Mondial Seniori – 1 Loc I ;
Campionatul National Seniori – 1 loc I ;
Campionatul National Seniori – 1 loc II .

7. DAN NICULINA – NAVOMODELISM – C.S.M. Timisoara
Rezultate:
Campionatul European Seniori – 2 Loc III;
Campionatul National Seniori – 2 loc I ;
Campionatul National Seniori – 5 loc II .

6. STANCIU MIHAI – KARATE – U.T.K. – U.V.T.
Antrenor: Cioroianu Mihai
Rezultate:
Campionatul Mondial Seniori – 1 Loc II;
Campionatul Mondial Seniori – 1 Loc III;
Campionatul National Seniori – 1 Loc I .

5. DAN CRISTINA – Navomodelism – C.S.M. Timisoara
Antrenor:
Rezultate:
Campionatul European Seniori – 1 Loc I;
Campionatul European Seniori – 1 Loc II;
Campionatul European Seniori – 1 Loc III;
Campionatul National Seniori – 3 loc I ;
Campionatul National Seniori – 1 loc III .

4. DAN EMILIAN – Navomodelism – C.S.M. Timisoara
Antrenor:
Rezultate:
Campionatul European Seniori – 1 Loc I;
Campionatul European Seniori – 1 Loc II;
Campionatul European Seniori – 1 Loc III;
Campionatul National Seniori – 4 loc I ;
Campionatul National Seniori – 2 loc II ;
Campionatul National Seniori – 2 loc III .

3. BARCAN BOGDAN – KARATE – U.T.K. – U.V.T.
Antrenor : Cioroianu Mihai
Rezultate :
Campionatul Mondial Seniori – 1 Loc I;
Campionatul Mondial Seniori Echipe – 1 Loc I;
Campionatul National Seniori – 2 Loc I½I .

2. STEMLER ROBERT – KARATE – U.T.K. – U.V.T.
Antrenor: Cioroianu Mihai
Rezultate:
Campionatul European Seniori – 1 Loc I;
Campionatul European Seniori – 1 Loc II;
Campionatul European Seniori – 1 Loc III;
Campionatul National Seniori – 4 loc I ;
Campionatul National Seniori – 2 loc II ;
Campionatul National Seniori – 2 loc III .

SPORTIVUL ANULUI ÎN RAMURI SPORTIVE NEOLIMPICE 2017: 1. DAN LUCIAN – Navomodelism – C.S.M. Timișoara

Rezultate:
Campionatul European Seniori – 2 Loc II;
Campionatul European Seniori -3 Loc III;
Campionatul National Seniori – 6 loc I ;
Campionatul National Seniori – 8 loc II.

Totodată, alpinistul Horia Colibășanu a fost desemnat ambasador al sportului din Timiș în ramuri neolimpice.

+

NOMINALIZĂRI SPORTURI TEHNICE: PASCOTĂ IONEL – MOTOCICLISM – C.S. PASCOTĂ TIMIȘOARA

NOMINALIZĂRI SPORTURI MASTERS: CAZACU SORIN – POWERLIFTING – C.S. Caza Powerlifting Timișoara

NOMINALIZĂRI SPORTURI PERSOANE CU DIZABILITĂȚI: DOANĂ VICTOR – C.S. MARATON 93 LUGOJ

ECHIPA ANULUI ÎN SPORTURI INDIVIDUALE: A.C.S. DUMBRĂVIȚA – TENIS DE MASĂ

ECHIPA ANULUI ÎN JOCURI SPORTIVE 2017: R.C.M.-U.V.T. TIMIȘOARA – RUGBY.

 

Acest articol a fost publicat în Canotaj, Lupte și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


sapte + = 8

 


Ultimele articole din categoria Canotaj: