Copiii sub 14 ani, însoțiți de părinți, frați, surori și prieteni, au putut lua parte sâmbătă de la ora 9, la Muzeul Satului Bănățean, la concursul “junior bike Maraton Timișoara 2015”, având drept scop promovarea ciclismului în rândul copiilor de vârstă școlară, alături de petrecerea unei zile de toamnă superbă într-un spațiu plin de istorie și natura. Proiectul bike Maraton Timișoara a fost organizat de Clubul Sportiv Tibiscus.

Concursul a avut loc sâmbătă dimineață, cu înscrieri între orele 9 și 10, iar starturile s-au dat decalat începând cu ora 10, separate pe categorii de vârstă. De la ora 11:30 a avut loc premierea celor mai buni dintre cei buni și tombola. Toți cei aproape 100 de copii prezenți au primit diplome și medalii, precum și apă, fructe și biscuiți. Nu s-a perceput taxă de participare ori taxă de înscriere iar părinții au avut acces în spațiul Muzeului Satului Bănățean fără taxă de intrare. Vremea a fost excelentă pentru sfârșitul de octombrie – rece dimineața dar apoi cu un soare strălucitor, ca o completare la emoțiile protagoniștilor, încălzind atmosfera și pe participanți.

Concursul a fost de tip open pentru toți copiii sub 14 ani inclusiv, aceștia fiind clasificați și premiați separat pe categorii de vârstă și de sex. Categoriile de concurs au fost sub 6 ani, 7-10 ani, 11-14 ani, separat baieti si fete. La fel s-au dat si starturile si la fel a fost si premierea, cei mai buni juniori primind pe podium cupa, medalie, diploma si articole sportive.

Traseele s-au intins exclusiv pe aleile din Muzeul Satului Bănățean astfel: copii sub 6 ani – 1 tura x 500 m; copii 7-10 ani: 1 tura x 1.1 km; copii 11-14 ani – 2 ture x 1.1 km.

Organizarea și atmosfera de concurs au fost foarte bine primite de părinți și copii, dovadă stând comentariile de pe site-urile de socializare: „Mulțumim! A fost foarte frumos!” ori “Foarte fain… emoții mari pentru piticii noștri!”

Organizatorii, Clubul Sportiv Tibiscus din Timișoara, în parteneriat cu Muzeul Satului Bănățean și Consiliul Județean Timiș – mulțumesc tuturor pentru participare, invitându-i cu drag la următoarele evenimente.

Acest articol a fost publicat în Ciclism, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.