VIDEO. Red Bull Hardline 2017

Cea de-a patra ediție a competiției de mountain-bike în coborâre Red Bull Hardline s-a derulat tot pe pantele stâncoase din Dyfi Valley, din parcul național Snowdonia, în nord-vestul Țării Galilor, traseul fiind mai dificil ca niciodată iar condițiile meteorologice îngreunând cu atât mai mult sarcina temerarilor protagoniști, puși la grea încercare. Iată ierarhia primilor zece clasați, majoritatea din Regatul Unit, dar și o scurtă înregistrare video pe marginea ediției din 24 septembrie 2017.

Conform denumirii în sine a evenimentului, sugerând provocările la care au fost supuși protagoniștii competiției Red Bull Hardline 2017, întrecerea a fost influențată de starea vremii, care a generat modificări traseului în sine pe parcursul concursului din weekend. Traseul sinuos, pe povârnișuri stâncoase, a fost și foarte alunecos, așa încât au survenit inevitabil și căzăturile ori chiar ”ieșirile în peisaj”.

Britanicul Craig Evans s-a adaptat cel mai bine condițiilor generale de întrecere și l-a devansat pe câștigătorul ediției din 2016, compatriotul favorit al cursei Bernard Kerr, precum și pe autorul victoriei din calificări, Adam Brayton, propulsat la rândul său între favoriți. Kerr a comis însă câteva mici greșeli pe parcurs iar Brayton chiar a suferit o căzătură, sfârșind astfel al cincilea, totul în favoarea lui Evans. Ierarhia ”Top 10”, mai jos…