România, pas cu dreptul în 2016, la Madrid. FOTO

România a pășit cu dreptul în noul an, obținând excelente rezultate la ”Dance Sport Cup Madrid 2016”, în Spania, competiție desfășurată pe parcursul a trei zile, în 15, 16 și 17 ianuarie.

Astfel, Paul Rednic și Roxana Lucaciu (foto 1 & 2; mai jos), o pereche mixtă de la cluburile Rus Team Baia Mare și Magnum Team Timișoara, a obținut locul 1 la Open Youth Standard, prin care se situează în acest moment pe prima poziție în ierarhia mondială la categoria Youth Standard. De menționat că, în aceeași finală, pentru Romania s-a calificat și perechea formată din Stan Tiberiu-Florin & Grigore Daria (clubul Pas în doi București), clasată pe locul 4.

Clasamentul final Youth Standard ,WDSF Open  Madrid – Spain  17 January
1.Rednic Paul – Lucaciu Roxana//Romania
2.Dmitry Chelpanov – Ksenia Voronenkova//Russian Federation
3.Marco Bodini – Kristina Charitonovaite//Italy
4.Stan Tiberiu-Florin – Grigore Daria//Romania
5.Andrey Kovalev – Veronika Samuolyte//Lithuania
6.Justas Skara – Vaida Marija Siaulytyte//Lithuania.

Premierea sportivilor a fost oficiată de președintele Federației Mondiale de Dans Sportiv, Carlos Freitag.

*

Alte rezultate obținute de sportivii români:

Semifinala la Adult Latin Locul 9, Roman Ciflicli – Gliga Mirona (clubul Dansul Viorilor Reghin)

Semifinala la Adult Standard  Locul 8-9 , Paolo Campigotto – Petre Alina (clubul Mihai Petre București)

Două locuri 1, pentru ALEX RUSU & MAYA RUSU (clubul Rus Team Baia Mare ), la OPEN JUVENIL STANDARD și OPEN JUVENIL LATIN. Locul 1 și pentru SEBASTIAN ALIN ZICOANE & ANCA COPOS, la JUNIOR II Standard, și locul 5 la JUNIOR II Latin (clubul Sport Tim Dance Timișoara).