La nici 24 de ore după ce devenea ultimul dintre debutanții lui ACS Poli Timișoara în Liga 1, la startul cu 2-0 contra lui Dinamo, venezueleanul Jorge Ruiz a marcat de două ori, plus în propria poartă, în frumosul duel amical local FC Ripensia 1928 – ACS Poli, disputat pe arena Electrica și încheiat cu 2-3 (1-2) în cadrul Zilelor cartierului Fabric, meci început sub simbolicul generic ”Unitate pentru Timișoara”.

Nou-promovata în elită a dispus cu 3-2 (2-1) de nou-promovata în Campionatul Județean Timiș, Ripensia, care-și joacă meciurile de acasă pe Electrica, iar ACS Poli și-a adjudecat astfel Cupa Cartierului Fabric, într-o frumoasă seară de sîmbătă 20 iulie, creionată astfel de www.ripensiatimisoara.ro:

Meci spectaculos între ˝Ripi˝ și Poli cu ocazia Zilelor Cartierului Fabric, încheiat cu victoria la limită, 3-2, a prim divizionarei pregătite de Valentin Velcea. Trupa de pe ˝Dan Păltinișanu˝ se impune astfel și în al treilea amical disputat împotriva Ripensiei, din nou însă la capătul unei dispute echilibrate, în care galben-roșiii au avut, pe lângă cele două reușite, numeroase ocazii de a marca.

Ripensiștii au fost cei care au început mai bine meciul, iar vreme de 20 minute jocul de pase devenit deja marcă înregistrată i-a ținut pe cei de la ACS departe de poarta noastră. Prima mare ocazie de gol i-a revenit lui Popa, lobul acestuia din marginea careului trecând milimetric pe lângă stâlpul din stângă porții apărate de Coca. A doua parte a primei reprize a aparținut oaspeților, care au reușit și deschiderea scorului prin Ruiz, la capătul unei faze frumoase. De menționat că ai noștri s-au confruntat cu probleme în centrul apărării, absența lui Uzun și accidentarea lui Hoța din prima repriză obligându-i pe antrenori să-l introducă pe Duțu ca fundaș central, un mijlocaș defensiv tânăr, fără experiență pe postul de stopper.

Egalarea a venit din corner, când Ruiz, într-un duel aerian cu Mureșan, a deviat în propria poartă mingea centrată de Cărpinișan. ACS Poli a trecut din nou în avantaj după doar 2 minute, când Souleymane Keita a profitat de o eroare în bloc a apărării noastre.

Partea a doua a fost începută mai bine de formația din Liga 1, care reușea desprinderea pe tabelă prin Jorge Ruiz, la 10 minute de la reluare. Încet-încet însă, roș-galbenii au reintrat în joc, purtând inițiativa până la finalul partidei. Purtătorul banderolei de căpitan, Mureșan, a redus din diferență din penalty, după ce Adrian Popa a fost faultat în careu, iar timp de alte 30 de minute ripensișii au pus presiune continuă la poartă adversarilor, Petrișor și Firuț ratând alte 2 ocazii uriașe de a restabili egalitatea.

S-a încheiat însă 3-2 pentru ACS Poli, care a cucerit, astfel, simbolicul trofeu al primei ediții a Cupei Cartierului Fabric.

De menționat că înaintea fluierului de start, jucătorii celor două formații au afișat, pe un banner, mesajul ˝Unitate pentru Timișoara˝.

Ripensia: Filip – Petrișor, Hoța, Mureșan, Cărpinișan – Boangheș, Briciu – Radu, Mogoș, Popa – Ungur.

Au mai intrat Rădulescu, Duțu, Păscăleanu, Anagor, Zsollei și Firuț.

ACS Poli: Coca – Belu, Bocșan, Shushanu (jucător israelian aflat în teste), Dragu – Popovici, Petrovic, Moldovan, Nanu – Keita – Ruiz.

Au mai jucat: Dragomir (SUA), Malik (Senegal), Sabou (Spania) și juniorii Covaci, Fridrich, Dalea, Dragomir și Balaure.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la ”Unitate pentru Timișoara” pe Electrica, în Zilele Cartierului Fabric, la FC Ripensia 1928 – ACS Poli 2-3 (1-2)

1. Raul spune:

Ripensia în sfârşit aţi întâlnit o echipă pe măsură echitabil era un egal, dar aţi jucat peste aşteptări BRAVO RIPENSIA