1-1 ca în tur:FC Chișoda şi CFR Timișoara pierd alte două puncte

Un derby al locurilor 2-3 disputat sub auspiciile desprinderii liderului CSM Lugoj dar înnegurat tocmai în Săptămîna Mare de tragica dispariţie a unui tînăr component al grupării gazdă, înmormîntat zilele acestea. La debutul jocului din runda a XXII-a a Diviziei D Timiş s-a păstrat un moment de reculegere în memoria lui Ionuț Oprescu iar apoi s-au împărţit din nou punctele, exact ca în tur, cu 1-1. Avantaj… Lugoj.

Alb-roşii au ochit barele dar n-au cîştigat: Chişoda, 1-1 acasă...

Semne bune de la Gara Mare, în urma tuturor mișcărilor și schimbărilor efectuate în sînul echipei alb-vişinii, mai exact înlocuirea antrenorului Florin Bugar și plecarea a numai puțin de 7 jucători: Rain, Boubătrân, Ionuţ Popa, Nicolae, Tică Popa, Pătrașcu și Rus. Jocul prestat de elevii noului antrenor Alin Ionescu a fost peste așteptări, fiind un semn de reînviere a echipei, după un ezitant debut în 2012.

Prima repriză a fost echilibrată, s-a jucat cu ambiție, cu atacuri rapide de ambele părți. Cea mai clară ocazie de a înscrie a aparținut gazdelor, în minutul 36, cînd Dochița, după ce a driblat și portarul, a trimis mingea în stalpul din dreapta al porții apărate de Mercescu. La reluare, localnicii au luat la țintă ba transversala, ba stâlpul porții, prin Udrea, în minutele 49 şi 61, respectiv Ițu, în minutul 69.

Aceste ocazii aveau să prevestească deschiderea scorului, în minutul 73… La un atac al oaspeților, portarul Sârbu a ieșit neinspirat dintre buturi și Vițan, presat de Ungur, a trimis cu capul, mingea poposind în proprie poartă: 0-1.

După acest gol am asistat la o ratare uriașă în minutul 77, semnată de Tescu, care de la nici trei metri, cu poarta goală, a trimis cu latul pe lângă buturi. Și în loc de 0-2 avea să fie 1-1, prin reușita lui Petruș, care a luat o minge pe cont propriu, a driblat și portarul și a înscris în poarta goală. Presingul la poarta oaspeților a continuat, dar ratările lui Udrea, Gherman, care a trimis din nou mingea în transversală, și Dochița i-au privat pe chişodeni de o victorie. De menționat: foarte corect arbitrajul prestat de Costel Dobrișan…

Alin Ionescu, antrenor CFR: la primul punct după două eşecuri la rînd

Chișoda: Sârbu (min. 83, Zopran) – Vasâncă, Vițan, Gavriluță, Berceanu, Petruș (min. 86, Abdlu Abda), Gherman, Golea (min.80, Pulaichi), Rus (min. 46, Glodeanu), Udrea, Doichiță. Antrenori: Cristian Safta și Adrian Șețu (director sportiv).

CFR: Mercescu – Soare, Obeșterescu, Bonda, Năstase, Baidoc (min. 80, Steop), Parfenie, Tescu, Ițu, Ungur (min. 85, Ciobanu). Antrenori: Alin Ionescu și Andrei Pobega.

Arbitru: Costel Dobrișan. Asistenți: Bogdan Chiorpec și Ovidiu Nimigean. Observator de arbitri: Ionescu Daniel. Observator de joc: Iercu Eugen.

Reacții la cald… Alin Ionescu (CFR): „Un meci bun, rapid, cu multe faze la ambele porți și un fair-play deplin din partea ambelor echipe. Cei de la Chișoda au lăsat o impresie foarte bună, teren excelent și nu vreau să trec cu vederea arbitrajul prestat de Costel Dobrișan. Sincer vă spun ca nici în liga I nu vezi arbitraje așa corecte. Felicitări Costel!”

Cristi Safta (antrenor Chişoda): „A fost un joc plăcut, cu faze fierbinți, cu ratări monumentale din partea elevilor mei. Puteam câștiga în final dacă băieții mei erau mai concentrați la fazele de finalizare. În ultimul sfert de oră am dominat copios, dar portarul Mercescu a scos miraculos în 2-3 situații clare de gol”.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.