14 cluburi, 17 echipe şi 40 de jocuri în faza judeţeană a „Memorialului Gheorghe Ola”, pentru copii născuţi în 2005

Weekend plin pentru copiii de 8-9 ani de la mai multe grupări din Timişoara şi judeţul Timiş, cu ocazia fazei judeţene a competiţiei dotată cu trofeul „Memorialul Gheorghe Ola”, reactivată de forul federal şi căreia i-a venit rândul la teren, după ce recent v-am detaliat pe marginea întrecerilor locale ale „Memorialului Gheorghe Ene”.

La capătul a 40 de meciuri, dintre care 28 în faza grupelor, sâmbătă 11 octombrie, şi 12 în rundele eliminatorii, duminică 12 octombrie, va fi conturat podiumul final judeţean al categoriei 2005 şi vor fi desemnaţi cel mai bun portar respectiv jucător al turneului, dar şi golgheterul întrecerii.

Protagonişti sunt, în Grupa A, LPS Banatul, CFR II Timişoara, FC Dumbrăviţa şi Unirea Sânnicolau Mare, în Grupa B, Electrica I Timişoara, FC Avicola 1994 Buziaş II, Şcoala de Fotbal Internaţional, Pobeda Dudeştii Vechi, în Grupa C, CFR I Timişoara, Electrica II, Auto Timişoara, Olimpia Făget şi Cetate Săvârşin, din judeţul Arad, iar în Grupa D: ACS Poli Timişoara, FC Avicola 1994 Buziaş I, Edu-Sport şi CSŞ Lugoj.

Şase cluburi din Timişoara aliniază la start un total de 8 echipe, celelalte formaţii provenind din alte 4 oraşe şi trei comune timişene, plus din judeţul Arad.

Primele două clasate în fiecare serie se vor califica în faza sferturilor de finală, de a doua zi. Dacă în grupe durata meciurilor este de două reprize a câte 15 minute, în fazele eliminatorii se trece la partide de 40 de minute, echipele fiind alcătuite din portar şi 5 jucători de câmp, din totalul de 12 copii trecuţi pe foaia de arbitraj.

Competiţia va fi inaugurată sâmbătă la ora 9 de meciurile CFR I – Electrica II şi Avicola II – Şcoala de Fotbal Internaţional, ziua încheindu-se cu întâlnirile de la ora 18,20, Olimpia Făget – Electrica II şi Cetate Săvârşin – CFR I Timişoara.

Meciurile se vor desfăşura în incinta bazei sportive din localitatea Sânandrei, pe două terenuri de iarbă artificială, iar coordonarea competiţiei este în grija lui Wiliam Harasim, reprezentant al departamentului de copii şi juniori în cadrul AJF Timiş.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.