3-0 în minutul 60, 3-3 în minutul 78, 3-6 Fortuna – Olimpia 2: ”satelitul” Clujului întregește un week-end perfect în dauna timișenelor

Fotbalul feminin timișean a avut în decurs de numai 21 de ore un week-end nefast, și secund divizionara Fortuna Becicherecu Mic înclinându-se în premieră în noul campionat, la cel de-al șaselea hop, după ce în după-amiaza precedentă nou-promovata în elită CFR 1933 Timișoara ceda mult mai drastic tot pentru prima dată în stagiunea în curs.

CFR resimțea din plin forța suflului multiplei campioane naționale la zi Olimpia U.T. Cluj în deplasarea de sâmbătă de la ora 16, timișorencele fiind depășite în Ardeal cu zdrobitorul 11-0, și implicit și în ierarhie, în care gruparea de sub Feleac le-a întrecut prin a avansa prima, cu punctaj maxim, dar duminică de la ora 11 a venit rândul secund divizionarei din Becicherecu Mic să fie adusă cu picioarele pe pământ tocmai de echipa a doua, ”satelit”, a clubului deținător al titlului pe țară, care a răsturnat în ultima nici jumătate de oră de joc soarta partidei programată în etapa a șasea a Seriei 2 în Liga 1.

Unica diferență ar fi că, deși a pierdut primele puncte în campania în curs, formația din Banat n-a cedat învingătoarei sale și fotoliul de lider al seriei, păstrând un avans de 3 puncte față de câștigătoarea din Ardeal, care, deținând și două înfrângeri, a rămas în schimb cea mai prolifică trupă a seriei, cu golaverajul 31-13: Fortuna Becicherecu Mic – Olimpia 2 Cluj 3-6 (3-0).

Timișencele au reușit o primă repriză perfectă, deschizând scorul prin Cristina Linul deja în minutul 8 și triplând avantajul în minutele dinaintea pauzei, prin Melisa Şodincă, în minutul 32, respectiv Claudia Buză (min. 39), dar a sucombat prin primirea a trei goluri la mijlocul părții secunde, când Flaviana Negrea și Oana Negrea au redus din handicap în minutele 62 şi 69 iar aceeași Oana Negrea a și egalat la trei în minutul 78, finalul fiind chiar de coșmar pentru Fortuna, care a mai încasat alte trei goluri, semnate pentru Olimpia 2 de Raluca Borodi în minutul 83, Carmen Ciobanu în prelungiri, mai exact în minutul 90+2, iar Flaviana Negrea chiar și mai apoi (90 plus 5): 3-6.

Duelul de duminică de la ora 11 s-a derulat pe un timp neprielnic fotbalului şi pe un teren aproape impracticabil, ambele formaţii depunând eforturi cu totul și cu totul deosebite pentru a încheia cele 90 de minute de joc. În trombă i-au pus punct clujencele, cu o revenire implacabilă, vântul punându-și cu tărie amprenta asupra cursului jocului, în prima parte în favoarea gazdelor din Timiș iar în cea de-a doua suflându-le în față.

Atunci, la reluare, fetele din Banat au primit câteva goluri copilăreşti, pe greşeli personale, nu mai puțin de patru în ultimul sfert de oră, cedând astfel pentru prima dată în acest tur de campionat.

La cel de-al patrulea gol primit de gazde, antrenorul timişean a schimbat portarul în urma unei erori impardonabile, ce a dus la scoaterea balonului din ațe. Florin Pădureanu a apelat duminică la Romina Bărbosu (min. 83, Lorena Bîtea) – Oana Stoianov, Diana Vuicin, Claudia Buză, Eleni Christopoulou, Adriana Ghilea, Nicoleta Mândruţ, Silvia Usain, Melisa Şodincă, Adela Codreanu şi Cristina Linul.

Antrenorul Florin Pădurean a explicat că ”a fost o înfrângere usturătoare pentru noi! Este pentru prima dată când fetele noastre joacă pe un teren îmbibat cu apă şi pe un vânt puternic, dar asta nu este o scuză că am pierdut acest joc. Înfrângerea este în primul rând a mea și nicidecum a fetelor, s-a pierdut și pe nişte greşeli personale, dar pe care pe viitor sperăm să le putem repara. Le mulţumesc fetelor pentru punctele acumulate până în acest moment, iar după acest duş rece sper să ridice capul sus! Această înfrângere să ne fie o învăţătură de minte, astfel încât să nu ne mai întâlnim cu o asemenea situație, iar din deplasarea cea mai lungă pe care o avem, la Odorheiul Secuiesc, să ne întoarcem cu toate cele trei puncte”. Fortuna, care are bilanțul 6 5 0 1 27-7 15 puncte, va încheia turul duminică de la ora 11 afară la Vasas Femina 2 Odorheiu Secuiesc, un alt ”satelit” de prim-divizionară, situat pe locul 4 în seria de opt, cu linia de clasament 5 3 0 2 15-14 9 puncte în urma succesului cu 5-1 (1-0) în ieșirea din week-end în Bihor, la Paleu, cu Sporting Lugaș, rămasă ultima, fără punct în cont. Un alt 1-5 s-a consemnat duminică în partida Ladies Târgu Mureș – Juniorul Satu Mare, oaspetele obținând al treilea triumf pe când gazdele au rămas cu bucuria unui singur succes.

Clujul este în schimb puternic poziționat pe podium și prin Olimpic Star, care aborda cu o singură înfrângere în 5 apariții week-end-ul acasă în compania lui CS Ineu.

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.