3 puncte dar CFR Timişoara pufăie din greu şi nu prinde viteză

N-a mai fost recital de goluri la Gara Mare, ca în precedentele două jocuri acasă ale vişiniilor, ci doar o răsturnare de rezultat, după pauza jocului din etapa a V-a a Diviziei D Timiş: CSF CFR 1933 Timişoara – Real Dragşina 2-1(0-1). Iar acum urmează pentru ceferişti nou-promovata Unirea Sânnicolau Mare…

Aşadar după victoria la scor din etapa precedentă, obţinută miercuri în deplasare la Peciu Nou, se părea că timişorenii vor obţine un nou succes la scor pe propriul teren, dar oaspeţii şi-au vândut scump pielea, jucând în prima repriză peste valoarea lor.

Vizitatorii au reuşit deschiderea scorului în minutul 37, în urma unui penalty. În prima fază, portarul Toma a barat transformarea, dar apoi Stelian Cerna a revenit şi a înscris. Până la pauză, dacă nu au reuşit să înscrie, gazdele au izbutit în schimb să trimită mingea în transversală de două ori, prin Zele şi Parfenie.

La reluare s-a văzut o altă echipă CFR, intrată mai decis pe teren şi reuşind să întoarcă rezultatul în favoarea sa. În minutul 51, Severin a trimis mingea cu capul la propriul portar, tentativă speculată de Darius Năstase, care a înscris de la 8 metri, cu un lob peste portarul Cozacu. Cu toată opoziţia sa, mingea a intrat totuşi în poartă: 1-1.

Asediul la poarta oaspeţilor, pregătiţi de fostul mijlocaş ceferist Gheorghe Ilici, a continuat şi pe mai departe iar în minutul 75 şutul puternic al lui Ungur a întâlnit din nou bara. Balonul a ajuns însă la Andrei Parfenie, care a driblat un adversar şi a înscris la colţul lung, 2-1.

De menţionat că în minutul 65 autorul golului oaspeţilor, Stelian Cerna, s-a accidentat grav, părăsind terenul, iar maseurul ceferist Silviu Nişu a fost trimis în tribună, pentru proteste.

Au arbitrat: Ţuţurigă – Chiorpec şi Filip. Observatori: Ciev şi Ţig.

CFR Timişoara: Toma – Livădaru, Bonda, S. Oberşterescu, D. Oberşterescu (min. 60, Baidoc) – Năstase (min. 88, Stiopu), Zele, Parfenie, Crişan – Iorgovan (min. 90, Neamţu), Ungur (min. 90, Iţu). Antrenor: Alin Ionescu

Real Dragşina: Cozacu – Rigo, Severin, Bobu, Micluţ (min. 89, Amorăriţei), Boangheş (min. 76, Doşa), Costescu, Vilcinschi, Roşu, Mena, Cerna (min. 65, Olar). Antrenor: Gheorghe Ilici

La cald…

Alin Ionescu (antrenor CFR): „A fost cel mai slab meci al nostru, dar este bine când se termină cu bine. 11 metri a fost corect acordat de arbitru. E bine că după pauză ne-am revenit şi am câștigat, greu dar meritat. Echipa lui Ilici a lăsat o bună impresie dar până la urmă rezultatul contează”.

Gheorghe Ilici (antrenor Dragşina): „Ne-am bătut singuri, am fost nişte fraieri. Am avut meciul în mână la 1-0 pentru noi şi am pierdut pe greşelile noastre. Arbitrajul a fost confuz de ambele părţi”.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.