54 de echipe la ediția I a Timișoara Football Cup, pe categorii de vârstă din an în an, de la 2006/7 la 2012. CSC Ghiroda și LPS Banatul, câte două locuri I, gazda Atletico și Juventus, câte unul

Asociaţia Club Sportiv Atletico Timişoara, reprezentată prin președintele loan Cristian Dancia, în parteneriat cu Sindicatul Pro A.S., reprezentat prin președintele Claudiu Adrian Marcu, și Primăria Timișoara, reprezentată prin primarul Nicolae Robu, au organizat la baza sportivă Adrian Stoicov în perioada 30 august – 1 septembrie competiția sportivă dedicată copiilor ”Timișoara Football Cup”, aflată la ediția sa inaugurală.

La reuniunea fotbalistică juvenilă au participat 54 de echipe pe 6 categorii de vârstă, de la 2006 la 2012, aliniindu-se la start un număr de aproximativ 1.000 de sportivi din țară, care au disputat un total de 156 de meciuri.

Organizatorii au subliniat că ”prin această competiție dorim să arătăm că în Timișoara fotbalul juvenil are viitor și copiii sunt implicați în activități competiționale ce dezvoltă spiritul de fair-play, abilitățile fizice si tehnice, sa oferim un cadru educațional adecvat de întărire a spiritului competițional cu efecte benefice asupra dezvoltării armonioase și sănătoase a copiilor. Ne propunem sa pregătim copiii, astfel încât pe termen mediu și lung sa ajungă jucători de performanță!” 

Câștigătoarele primei ediții a competiției Timișoara Football Cup sunt:

Categoria 2006/2007, U13/U12: 

LOCUL 1 – JUVENTUS COLTERM TIMIȘOARA;

LOCUL 2 – CSC GHIRODA;

LOCUL 3 – ASU POLI TIMIȘOARA

Cel mai bun portar, TRAIA MIHAI – JUVENTUS COLTERM TIMIȘOARA; cel mai bun jucător, AILENEI RAUL – JUVENTUS COLTERM TIMIȘOARA;

Categoria 2008, U 11: 

LOCUL 1 – CSC GHIRODA;

LOCUL 2 – LPS BANATUL;

LOCUL 3 – ASU POLI TIMIȘOARA.

Cel mai bun portar, NOVAC ALEXANDRU – CSC GHIRODA; cel mai bun jucător – MATEI ALEXANDRU – CSC GHIRODA.

Categoria 2009, U 10: 

LOCUL 1 – ACS ATLETICO TIMIȘOARA;

LOCUL 2 – CSC GHIRODA;

LOCUL 3 – ASU POLI TIMIȘOARA.

Cel mai bun portar, PURECA RADU – ASU POLI TIMIȘOARA; cel mai bun jucător – ARDEL RADU – ACS ATLETICO TIMIȘOARA.

Categoria 2010, U 09: 

LOCUL 1 – LPS BANATUL;

LOCUL 2 – ACS ATLETICO TIMIȘOARA;

LOCUL 3 – CSC GHIRODA.

Cel mai bun portar, FRUNZĂ DAVID – LPS BANATUL; cel mai bun jucător – BUDESCU PATRIC – LPS BANATUL.

Categoria 2011, U 08: 

LOCUL 1 – LPS BANATUL;

LOCUL 2 – CSC GHIRODA;

LOCUL 3 – ACS GALAXY TIMIȘOARA.

Cel mai bun portar, KOVACS FABIAN – LPS BANATUL; cel mai bun jucător – ANGHEL MAXIMILIAN – LPS BANATUL.

Categoria 2012, U 07: 

LOCUL 1 – CSC GHIRODA;

LOCUL 2 – CFR TIMIȘOARA;

LOCUL 3 – ASU POLI TIMIȘOARA.

Cel mai bun portar, RECALU IANIS – CSC GHIRODA; cel mai bun jucător, NICOLAE IANIS STEFAN- CSC GHIRODA.

Imagini si filmări din cadrul competiției, pe www.timisoarafootbalcup.ro .

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


× 3 = douazeci sapte

 


Ultimele articole din categoria Fotbal: