A treia înfrângere acasă: ACS Poli Timișoara – Gloria Lunca Teuz Cermei 1-2 (0-0)

Primele două meciuri acasă de campionat îi aduceau înfrângeri după retrogradarea în Liga 3 iar pe următoarele două pe teren propriu le-a câștigat, astăzi după-amiază înregistrând un nou eșec pe ”Electrica”, într-un duel din ultima treime a ierarhiei Seriei a IV-a, în cadrul etapei a X-a: ACS Poli Timișoara – CS Gloria Lunca Teuz Cermei 1-2 (0-0).

Final superb de octombrie cu ocazia ultimului meci din această lună pentru alb-violeții Timișoarei din Liga 3, însă deznodământul n-a fost pe placul penultimilor clasați, care și-au complicat și mai mult existența, cu mențiunea că în această toamnă vor mai juca pe teren propriu cu LPS Cetate Deva și Crișul Chișineu Criș, iar în deplasare la Sebiș, Lipova și vecinii de suferință din Târgu Cărbunești.

Complicații încă din start pentru ocupanții locului 15, în absența lui Dincă, suspendat în urma cartonaşului roşu din etapa precedentă, dar și a lui Iseini şi Cochinţu, accidentaţi. În schimb a apărut după 7 runde şi Cristian Podină, care în prima fază a fost suspendat, ca apoi să fie liber de contract, după care a revenit la club şi a ispăşit pedeapsa de trei etape suspendare în urma cartonaşului roşu primit la meciul cu Pecica. În plus, și Velcotă a revenit după suspendarea primită în urmă cu două runde. Desigur, ACS Poli s-a aliniat la centru și fără ca antrenorii Silviu Bălace şi Costel Ionilă să ia loc pe banca tehnică, privind meciul din tribună, înlocuiți fiind de Peter Ciobi.

Nici vizitatorii din Cermei nu descindeau în Fabric prea în largul lor, cu o singură victorie în primele 9 etape, și aceasta pe terenul ultimei clasate, 1-5 în urmă cu peste o lună de zile, plasați fiind pe locul 12, cu un singur punct în plus față de ”violeți”, dar fără a conta pe Daniel Filip – suspendat şi Vezan, accidentat. Meciurile acasă i-au mâncat o jumătate de tur grupării arădene, strângând numai 3 puncte din 12 posibile pe teren propriu grație a trei remize de 1-1, așadar fără vreo victorie, în deplasare împărțind eșecurile cu 3-1, inclusiv la debut la Ghiroda, cu remizele cu 1-1, ultima, tocmai la liderul neînvins din Craiova.

Astăzi însă, au semnat al doilea succes din acest campionat, distanțându-se la 4 puncte de învinșii lor.

Prima ocazie a aparţinut oaspeţilor în minutul 12, prin Marius Călin, care a prins un șut din voleu cu pământul, de la circa 20 de metri, trecând de puțin pe lângă stâlpul din dreapta lui Mosoarcă.

Şi alb-violeţii au răspuns prin Velcotă în minutul 27, şutând de la 18 metri direct în braţele portarului Dagău. Vizitatorii aveau o nouă şansă de gol prin Iuga, în minutul 33, când a şutat de la 13 metri central cu poarta dar mingea a şters transversala. Nici poliştii nu s-au lăsat şi au replicat prin Românu, care a prins un şut de la 16 metri dar portarul a prins fără probleme. Totuşi, până la pauză, arădenii au mai avut o ocazie de gol, mare, prin Claudiu Matiş, care, din 5 metri, a trimis mingea cu capul peste transversală, după ce Mosoarcă a respins-o la şutul bombă al lui Lazăr de la marginea careului de 16 metri.

La pauză, scorul era alb…

La reluare însă oaspeţii şi-au arătat colţii după numai cinci minute, când au beneficiat de o lovitură liberă de la 20 de metri perpendicular pe poarta, Burlă şutând puternic iar Mosoarcă deviind mingea în transversală. Faza se răcea…

Fostul jucător de la Ripensia, Claudiu Matiş, a deschis scorul în minutul 57, când nu a iertat din 6 metri, şutând imparabil prin a profita de ezitarea fundaşilor centrali… 0-1.

”Roşii” lui Flavius Sabău au majorat rapid scorul prin Florin Todoran, şutând de la 15 metri și lăsându-l fără replică pe Mosoarcă.

În sfârşit, ACS Poli a redus din diferenţă prin Sinișa Sporin, din apropiere, la o centrare perfectă de pe flancul drept a lui Ochea. Chiriac vedea apoi primul cartonaş galben al jocului, cu două minute înainte de final. Iar meciul se prelungea cu 4 minute dar nu se mai întâmpla nimic… 1-2.

O menţiune pentru cei doi jucători timişoreni ai Gloriei, Claudiu Matiş și Marius Călin, cu un joc bun, primul acuzând o uşoară accidentare datorită căreia a fost înlocuit după gol.

*

ASC Poli: Mosoarcă – Sporin, Buga (min. 46, Toboşaru), Podină, Românu (min. 63, Sevici) – Oprea, Dorobanțu – Chiriac, Dobrincu, Velcotă – Ochea.

Pe bancă: Popeţ, Iovanovici, Taşcă, Popa, Mitre.

CS Gloria Lunca Teuz Cermei: Dagău – Rosenblum, Iuga, Nistor, Burlă – Lazăr, Marius Călin (80, Marinescu) – Gruiescu (85, Petcuț), Ciubotariu, Todoran (75, Obrad) – Matiș (57, Bulza).

Antrenor Flavius Sabău.

Pe bancă: Stănilă, Daina, Udrea.

Au arbitrat: Mihail Lăstun (Râmnicu Vâlcea) – Daniel Nagy şi Claudiu Doarvas (ambii din Mediaş). Observator de arbitri Ştefan Galofits (Oradea) iar delegat de joc Ioan Drăgulescu (Târgu Jiu).

Rezultatele zilei în C4 și programul etapelor 10-11, pe coloana clasamentelor.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.