A treia victorie din patru jocuri e cu 2-1: Murani acasă, Pobeda la Giarmata Vii, cu ACS Ghiroda

Etapa intermediară a Diviziei D Timiș a fost inaugurată marți de la ora 18 de două partide încheiate cu 2-1, ACS Murani răsturnând scorul în ultima jumătate de oră a meciului acasă cu CS Timișul Șag și înregistrând astfel a treia victorie în 4 runde, iar Pobeda Dudeștii Vechi furnizând surpriza de a se desprinde la 0-2 în prima parte a deplasării la Giarmata Vii cu ACS Ghiroda, în fața căreia și-a conservat avantajul, ”bulgarii” fiind și ei la al treilea triumf din 4 apariții în noul campionat.

ACS Murani a trecut de CS Timișul Șag cu 2-1 (0-1) prin golurile lui Gabriel Iosuf în minutul 60 și Ioan Pîrjol în minutul 90, din penalty, după ce Bogdan Moroșanu deschidea în minutul 40 scorul tot din penalty, într-un duel cu eliminați de fiecare parte, Raul Costescu pentru două cartonașe galbene care i-au atras un prim roșu în întreaga carieră, în minutul 85, iar Lucian Robotă în minutul 74, tot pentru două galbene, din tabăra vizitatorilor.

Stelian Argatu a apelat pentru cei din Murani la Bortă – Iosuf, Pană, Andrei Novac, Morcan, Sorin Novac, Argatu, Borborea, Pitic, Costescu și Pîrjol, iar pe parcurs și la Kovacs și Torok, iar conducătorul Brici a fost tranșant după meci la adresa Comisiei Județene de Arbitri, spunându-ne că ”doresc prin intermediul Sporttim să-i comunic domnului Grigorescu rugămintea să nu-l mai delege pe Brădău la meciurile noastre, căci pe unde ne prinde, ne face varză. Astăzi a acordat 10 cartonașe galbene și unul roșu, lui Costescu, aflat la prima eliminare din carieră, nemeritată”. Totodată, deținătorii primului loc au subliniat că-i dedică succesul fostului antrenor al echipei, Cosmin Sîntean.

2-1 la Murani dar și 1-2 la Giarmata Vii, unde oaspeții de la Pobeda conduceau la pauză cu 0-2. Învingători acasă cu 2-1 și 3-2, ”bulgarii” au smuls astăzi și primele puncte în deplasare din noul campionat, pe când ACS Ghiroda, al cărei joc la Dumbrăvița de la finalul săptămânii trecute a fost amânat pentru luna viitoare, a pierdut primele puncte pe teren propriu, după un 3-0 inițial acasă.

Antrenorul-jucător Daniel Vasilcin a generat deschiderea scorului în minutul 8, dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri lateral stânga, în stâlpul din dreapta al porții gazdelor, de unde balonul a deviat în stânga iar Gavriluță a trimis în propria plasă: 0-1.

Minutul 30 a adus cea mai controversată fază a întâlnirii, când Kalapiș a scăpat singur spre poartă, a intrat în careu, unde Dubou i-a ieșit în întâmpinare, plonjându-i la picioare, iar ambii jucători au căzut, la care centralul a fluierat și a scos cartonașul galben, după care s-a consultat cu asistentul Laurențiu Marian și i-a acordat în cele din urmă galben sportivului oaspeților, pentru o presupusă simulare. Cei de la Pobeda n-au fost însă deloc de acord cu decizia arbitrilor și au protestat îndelung, fără rezultat.

Și totuși, puțin mai apoi, în minutul 35, Pobeda s-a desprins la 0-2, când Galea a scăpat pe flancul stâng și a șutat spre poartă, la care Lobonea, aflat pe direcția mingii, a deviat balonul din apropiere, 0-2.

Reducere de scor în minutul 55, în urma unui corner, executat de Pătrașcu, lovitura de cap a lui Dochița trimițând mingea în vinclu: 1-2.

Minutul 72 i-a adus pe elevii lui Codrea aproape de egalare, o altă lovitură liberă executată de gazde prin Pătrașcu, însă scurt la Plopeanu, rezultând într-un șut în transversală. Însă, în căutarea egalării, amfitrionii au fost surprinși descoperiți, scăpând însă de fiecare dată cu fața curată. Mai întâi în minutul 83, când Tulcan, după ce mai scăpa singur și în minutul 81, a nimerit barele către vinclu, după respingerea lui Dubou, iar apoi și în prelungiri, când tot oaspeții, de două ori prin același Tulcan, scăpat singur cu portarul, au ratat șansa lui 1-3…

ACS Ghiroda: Dubou – Firuț, Gavriluță, Mureșan (46, Miheț), Damian, Mancaș (70, Stanciu), Naidin, Gaidoș (46, Plopeanu), Centea (80, Bura), Pătrașcu, Dochița.

Antrenor: Paul Codrea.

Rezerve: Filip, Danci.

Pobeda: Szofran – Matei, Fibișan, Boboiciov, Roncov, Budur, Vasilcin, Galea, Oboroceanu (87, Tramculov), Kalapiș (80, Tulcan), Lobonea (93, Bratan).

Antrenor: Daniel Vasilcin.

Rezerve: Ciocani, Horoba, Babușcov, Coiov.

Arbitri: Daniel Neagoe – Petru Gașpar, Marian Laurențiu. Observatori AJFT: Grigorescu și Mierea.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.