Academica, primele puncte pentru oaspeți în runda 14

După ce AS FC Universitatea Cluj și CS Mioveni au câștigat joi și vineri primele meciuri jucate în etapa a XIV-a din Liga 2, cu 4-0 respectiv 2-1 (2-1), alte 3 formații gazdă s-au impus și în partidele de sâmbătă de la ora 11, însă nu și nou-promovata Energeticianul, care a fost depășită la Petroșani printr-un unic gol înscris în primele minute de Academica Clinceni, urcată astfel provizoriu prima în ierarhie, la egalitate de puncte cu Sportul Snagov, în deplasare duminică de la 12 în fief-ul urmăritoarei sale cu un punct, Chindia.

În Moldova, victoirie a nou-promovatei cu Florin Bratu la debut pe banca tehnică a formației de pe Bistrița… Aerostar Bacău – Ripensia 2-0 (1-0): Buhăcianu 44, Căinari 78 – lovitură de la 11 metri.

Scorul matineului, în Trivale… FC Argeș – Dacia Unirea Brăila 4-1 (1-0): Șerban 27, 65, Gheorghe 83, Barbu 90+3 / Le Metayer 72.

În capitală, Metaloglobus – CS Balotești 1-0 (0-0): Vlad 54.

Și un triumf al vizitatorilor în partidele de la ora 11, la Petroșani… Energeticianul – Academica Clinceni 0-1 (0-1): Gliga 3. Eliminat: Achim (E) – lovire fără minge în minutul 69.

De la ora 12 a început meciul ASU Politehnica – UTA, 0-2 la pauză prin golurile lui Janos din minutele 14 și 40, de la ora 14 urmând a începe și partida de la Sânmartin, ultima a zilei în Liga 2, CS Luceafărul – Pandurii. Pe ”Dan Păltinișanu” din Timișoara avea să se încheie 1-3, după 0-2 la pauză, Boian reducând din handicap din lovitură de la 11 metri în minutul 66 iar căpitanul arădean Ciprian Rus finalizând un contraatac în minutul 87, după care în Bihor a fost 1-0 (0-0) pentru orădeni prin penalty-ul transformat de Codoban în minutul 81.

Apoi, duminică de la 12, duelul de podium Chindia – CS Sportul Snagov, iar luni de la ora 18, la căderea cortinei, o dispută a nou-promovatelor, Petrolul – Farul. Rezultatele etapei, clasamentul actualizat al Ligii 2 și programul rundei viitoare, pe coloana datelor tehnice.

Ieri seară, în Argeș, tot în cadrul etapei a XIV-a din Liga 2, CS Mioveni – ASC Daco-Getica 2-1 (2-1): Popescu 15, Stoica 37 – Bustea 26 – lovitură de la 11 metri.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.