ACF Unirea 1924 Alba Iulia – Millenium Giarmata 2-2. Leucă: ”Puteam închide jocul în minutul 63”

CS Millenium Giarmata a debutat în noul campionat din liga a treia cu o remiză în deplasare, reamintind încă din start de bunele rezultate înregistrate pe alte terenuri și în campania precedentă: ACF Unirea 1924 Alba Iulia – Millenium Giarmata 2-2 (1-1).

Dubla confruntare Timiș – Alba în runda inaugurală a Seriei a IV-a s-a încheiat cu rezultate de 2-2, atât la Alba Iulia cât și la Lugoj, în jocul dintre CSM și Performanța Ighiu, CS Millenium Giarmata plecând așadar neînvinsă din Ardeal dar cu regretul de a rata adjudecarea tuturor punctelor.

emblema_giarmata5_150x150

Gazdele au deschis scorul în minutul 9 prin reuşita lui Ştef cu un şut de la 14 metri lateral, în dreapta portarului timişean Luca. Trupa lui Răzvan Leucă a reuşit egalarea în ultimul minut din prima repriză, în urma unui contraatac al lui Marius Călin, finalizat la colţul lung: 1-1.

În partea secundă, cei de la Millenium au intrat foarte decişi pe teren iar în minutul 52 Stoica a reuşit cu un şut din careul de 16 metri, la colţul lung, să-şi aducă echipa în avantaj, în urma unei centrări perfecte a lui Florin Olariu de pe dreapta. Putea fi chiar 1-3 în minutul 63 dar bara s-a opus la lovitura liberă de la 17 metri expediată de Marius Călin.

Cu patru minute înainte de finalul meciului Oprea a egalat cu capul, din apropiere, mingea lovind bara şi ricoşând în plasă: 2-2.

Răzvan Leucă a spus la final pentru Sporttim că ”din păcate am pierdut două puncte. Impresia lăsată a fost că gazdele şi-au dorit mai mult victoria. Noi puteam închide jocul în minutul 63 dar Călin a nimerit bara din lovitură liberă de la 17 metri. Sunt mulţumit de joc, de elevii mei, dar se putea şi mai bine. Pe viitor sperăm să adunăm mai multe puncte!”

Unirea, antrenată de Radu Andone, a apelat astăzi la debut la Suciu – Rodean, Crăciunesc, Oprea, Matei, Goguţa, Ştef, Culda, Selagea, Lasconi și Sulea, rezerve la start fiind: Petric, Scrob, Rus, Ioani, Schiau, Onacă şi Dup.

CS Millenium: Luca – Florin Olariu, Soare, Artimon, Ciobănică, Stoica (min. 65, Codrea), Maghici, Corlăţeanu (min. 68, Mihai Olariu), Marius Călin (min. 85, Domşa), Ghighilicea,(min. 55, Mihălceanu), Trifu.

Antrenor: Răzvan Leucă. Rezerve: Rusu – Ştefănescu (delegat: Traian Dejeu).

Au arbitrat: Moca – Pojar şi Tănăsuc (toţi din Cluj Napoca).

Același rezultat și în CSM Lugoj – Performanţa Ighiu 2-2 (2-1), oaspeții deschizând scorul și ”închizând” tabela puțin după pauză: Bozian (31), Silaghi-Perju (42) / F. Himcinschi (2, 51).

În cel de-al treilea joc al zilei în C4, CNS Cetate Deva – Industria Galda 1-3: Velici (53) / S. Mureşan (7), Bodea (22), Cernea (36). Rezultatele, clasamentul și programul etapei a II-a, pe coloana dreaptă.

Sâmbătă 3 septembrie, de la ora 17, se joacă UTA Bătrâna Doamnă II – ACS Poli Timişoara II, Gloria Lunca Teuz Cernei – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic și Ripensia Timişoara – Naţional Sebiş, pe când abia în 20 septembrie la ora 17 va avea loc ultimul meci al rundei, CSM Şcolar Reşiţa – Pandurii Târgu Jiu II.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.