ACS Poli evită destul de ferm Măciuca: 2-0 (1-0)

Szabolcs Szekely a obținut penalty-ul din care ACS Poli a deschis scorul tocmai înaintea pauzei și a dublat avantajul în primul sfert de oră după reluarea jocului din etapa a 22-a cu Damila Măciuca, 2-0 (1-0) punctat astăzi ca prim succes în retur de o încurajatoare evoluție din partea juniorului Cristian Bărbuț, co-autor la golul 2.

4… ACS Poli a învins astăzi pentru a patra oară la zero în Seria II (Vest), după 2-0 cu Luceafărul Oradea și 1-0 cu FC Maramureș, respectiv 2-0 la Râmnicu Vâlcea

Timișorenii au așteptat o lună și jumătate pentru întîia victorie din 2013 dar cele 3 puncte asigurate în jocul de astăzi de la ora 12, în fața unei aproape la fel de rarefiate asistențe pe ”Dan Păltinișanu”, nici o mie de suflete, cu galeria oaspetei comparabilă numeric cu cea a alb-negrilor, a conservat poziția a doua în ierarhie, amenințată aseară de victoria arădenei UTA, cocoțată temporar, peste noapte, pe un loc promovabil.

După epurările din lot, pe adresele lui Dina și Goge, Velcea a apelat astăzi la o nouă linie mediană ceva mai flexibilă și inventivă prin prezențele lui Bărbuț și Trandu, într-un melanj cu jumătatea sa mai experimentată, Petre – Bălace, iar astfel mingile utile ajunse la Boldea și Szekely au avut un mai mare grad de periculozitate.

În plus, chiar dacă relativ tîrziu, abia în preajma pauzei, ACS Poli a și fructificat azi două dintre oportunitățile create, prima survenind dintr-un penalty obținut de Szabolcs Szekely și transformat de Răzvan Trandu, 1-0 în minutul 44, pentru liniștirea spiritelor.

Iar ca totul să fie clar, gazdele s-au desprins la 12 minute după reluare, prin același Szekely, 2-0 din serviciul lui Bărbuț, a cărui minge pentru Boldea putea echivala după mijlocul primei reprize cu deschiderea scorului, golgeterul polist ochind atunci bara.

Damila, care l-a amenințat cel mai tare pe Kirev spre mijlocul primei reprize, la 0-0, n-a mai avut însă replică la golurile timișorene, dovedind că n-are nici pe departe anvergura unei aspirante la promovare. Punctele au rămas pe ”Dan Păltinișanu” însă goliciunea arenei, remarcată și de antrenorul oaspetei, Claudiu Niculescu, continuă să mențină un nor negru într-o cursă spre Liga 1 punctată în sfîrșit de un nou succes la zero.

ACS Poli Timișoara: Kirev – Redzepi, Petrovici, Şeroni, Marovic – Bărbuţ, O. Petre – cpt. (62, Poparadu), Trandu, Bălace – Boldea (54, Dobricean), S. Szekely (76, Boștină).

Rezerve: Pap – Nohai, Miculescu, Nanu.

Antrenor: Valentin Velcea

Damila Măciuca: Matache – Samson, Diaconescu, I. Stoica – cpt., Ed. Stoica, Menassel, Bărbulescu, Lircă (59, Mercea), Ad. Popa (59, Bogdan Geantă), Codin (66, Iancu), Negruţ.

Rezerve: D. Geantă – L. Iordache, Ct. Pârvulescu, Cucui.

Antrenor: Claudiu Niculescu.

Cartonașe galbene: Bărbuț 17, Șeroni 52, Dobricean 86 – Diaconescu 44,

Arbitri: Paul Unimatan (Zalău), ajutat de la cele două tuşe de Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu) şi Valentin Avram (Bucureşti).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la ACS Poli evită destul de ferm Măciuca: 2-0 (1-0)

1. CEL MAI IMPORTANT JUCATOR A FOST = BARBUT ! spune:

Avem cu ce ! Avem juniori !

• gemminy55 spune:

a fost un meci frumos,chiar si damila a jucat cel mai curat joc din cite echipe au fost la timisoara pina azi ,au si conditie fizica buna si jucatori talentati ce nu sau dat dupa rupt picioarele sau trageri de timp ca alte echipe,mia placut barbut un copil cu vointa de fier,poate un alt gabi torje din timisoara !si stilul de lupta ambitios al lui poli ma impresionat,asa trebuia sa joace toate meciurile si cistiga la pas indiferent de deplasare sau acasa dar,pe viitor le doresc sa joace cel putin asa ambitios si constructiv ca in acest meci!mai lucrat in atac putin si mai mult curaj de a trage la poarta din orice pozitie ,nu atita plimbat balonul !bravo poli si succese mai departe,sincer mi-ar place sa se reintilnesca cele doua in liga 1 la toamna,e cea mai buna echipa damila,in ciuda mistourilor si acuzelor ce i se aduc ,e o echipa bine pusa la punct de claudiu niculescu si joaca un fotbal aerisit si elegant,sper sa ajunga ambele in liga 1!