ACS Ghiroda câștigă la Ciacova, în rest înving gazdele, Pobeda chiar cu câte 3 semnate de Novac și Kalapiș: prima zi a intermediarei din D Timiș

După-amiază în mare parte a gazdelor, cu o excepție, la Ciacova, unde liderul ACS Ghiroda a egalat în prima repriză și s-a desprins în ultimul sfert de oră al deplasării din etapa a 27-a în Divizia D Timiș.

A trecut deja mijlocul returului în liga a patra timișeană iar campionatul a intrat de-acum în ultimul său sfert, cea de-a zecea etapă din sezonul de primăvară aducând astăzi primele 5 partide iar pe 3 mai, miercuri (mâine) programându-le pe celelalte trei.

Astăzi de la ora 18 s-au jucat așadar cinci meciuri din cadrul etapei a 27-a, intermediară în liga a patra, iar 4 dintre acestea au fost adjudecate de gazde la unul-două goluri diferență, mai puțin în cazul întâlnirii de pe arena Hristo Stoichkov din Dudeștii Vechi, unde ”bulgarii” au semnat scorul zilei, cu Fabian Novac şi Ioan Kalapiş autori ai câte unui hat-trick.

Trăgând la locul secund, ”bulgarii” sunt în formă la cea de-a cincea victorie consecutivă, șase cu tot cu succesul la ”masa verde”, dintr-o serie invincibilă de 7 întâlniri de campionat. Era însă un joc de ”1” solist, ținând cont că Unirea se prezenta după 7 înfrângeri în ”D” pe teren, intercalând un 3-0 la ”masa verde”.

Pobeda Dudeştii Vechi – Unirea Banloc 6-1 (1-0). Au marcat: Fabian Novac (min. 33, 66, 70) şi Ioan Kalapiş – foto pagina I (min. 53, 57, 83) respectiv Aleksandar Radovan (min. 47).

Oaspeții au egalat imediat după pauză dar Novac a ajuns astfel la 11 goluri marcate iar Kalapiş la 10.

CSM II Lugoj – Flacăra Arsenal Făget 2-0 (0-0). Cele două goluri pentru trupa pregătită de Dan Bidiviu şi Lucian Stoica au fost marcate în mitanul secund de Denis Vînătu (min. 66), ajuns astfel la cota de 14 goluri înscrise, şi Claudiu Ardelean (min. 82).

Lugojenii sunt la a treia victorie la rând, pe când făgețenii la cel de-al treilea eșec succesiv.

Și un debut cu dreptul pentru tânărul arbitru Alexandru Maxim, care este la primul meci arbitrat în acest eşalon.

Avântul Periam – AS Peciu Nou 3-1 (0-1). Au marcat: Victor Toma (min. 58, 89) şi Ciprian Fibişan (min. 77), respectiv Adrian Hoţa (min 37). După ce a stat în weekend, Avântul a egalat în primul sfert de oră după pauză și s-a desprins în ultimul sfert al meciului.

Trupa lui Sorin Câtea a întrerupt astfel seria bună a celor de la Peciu Nou, care au reuşit să conducă la pauză, dar finalul a aparţinut gazdelor, obţinând o victorie meritată, prima după o serie de 3 apariții în campionat fără succes. Oaspeții au pierdut în schimb pentru prima oară după 4 etape…

AS Seceani- Unirea Sânnicolau Mare 2-1 (1-0). Au marcat: Denis Hotca (min. 45) şi Laurenţiu Berar (min. 75), respectiv Dragan Bataneaţ (min. 70), care cu acest gol a ajuns la ”cota” 11 în acest campionat.

Vizitatorii au egalat după mijlocul reprizei a II-a dar n-au putut evita a cincea înfrângere la rând, pe de altă parte cei din Seceani punând punct unor înfrângeri cuplate.

În fine, Progresul Ciacova – ACS Ghiroda 1-3 (1-1). Flavius Ion a deschis scorul în minutul 10 pentru amfitrionii apăsați de 5 eșecuri consecutive, dar Florin Dochiţa a egalat în minutul 20 iar spre final fruntașa s-a desprins în învingătoare, grație lui Alexandru Baranyi în minutul 76 şi Brian Filimon (min. 87), după ce Lucian Gavriluţă nimerea stâlpul porţii în minutul 61.

Prima clasată e din victorie în victorie, a șasea la rând în campionat, și cu mențiunea că Rareş Mureşan a fost eliminat de arbitru Eugen Gheorgheoiu pentru cumul de cartonaşe galbene în minutul 80.

Alte trei jocuri se vor disputa mâine tot de la ora 18. Rezultatele zilei, clasamentul actualizat și programul etapei a 28-a, din weekend, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.