ACS Poli câştigă în Cupa României şi în ediţia… 2016/7. În turul 3 al fazei judeţene Timiş, AS Banatul Nerău – ACS Poli II 3-4 (1-2)

Fotbalul „mic” timişean a inaugurat marţi turul 3 judeţean contând pentru viitoarea ediţie a Cupei României, 2016-2017, într-o aceeaşi zi în care la nivel naţional au început şi 16-imile campaniei în curs a competiţiei K.O. Deşi aparţinând de stagiuni diferite, disputele au avut un numitor comun cel puţin în privinţa grupării ACS Poli Timişoara, nu doar prim-divizionara calificându-se în deplasare, ci şi echipa a doua a clubului, din Divizia D Timiş: AS Banatul Nerău – ACS Poli II 3-4 (1-2).

Meci foarte frumos, cu multe goluri, pe terenul din Nerău, unde gazdele au dat piept cu junii lui Adrian Săvoiu, care s-au întrebuinţat serios pentru a accede în faza următoare a competiţiei.

Denis Golda: două goluri în primele 7 minute. Revenim cu GALERIA FOTO

Chiar dacă timişorenii aveau deja 2-0 în minutul 7, prin golurile talentatului Denis Golda, până la pauză liderul din Seria I a ligii a VI-a, „Promoţie”, a redus din diferenţă în minutul 16, prin Ionuţ Coman.

În mitanul secund, Narcis Popan a ridicat scorul la 1-3, în minutul 66, ca tot el să reuşească „dubla” zece minute mai târziu.

Se părea că totul este conform graficului pentru polişti, dar nu a fost chiar aşa, gazdele, în 10 jucători din minutul 80, după ce noul intrat la pauză Crişan se accidenta, jucând mai bine în inferioritate numerică şi reuşind să înscrie în minutele 85 şi 87, prin Cătălin Axente şi acelaşi Ionuţ Coman. 3-4!

Prezenţa lui Cornel Brici le-a dat aripi localnicilor pe final şi nu mult a lipsit ca gruparea aflată cu două eşaloane mai jos să egaleze în două rânduri în minutele de prelungiri, patru acordate de arbitru, ratangii fiind Coman şi Tulcan, care au greşit de puţin ţinta. Nu s-a intrat până la urmă în prelungiri, ci „buturuga mică” a părăsit onorabil competiţia. De remarcat nocturna instalată a arenei, dar lipsesc totuşi vestiarele cu anexele necesare.

Revenim şi cu imagini! Şi de menţionat şi foarte buna prestaţie a arbitrului Flavius Roşu.

*

Banatul Nerău: Miki Şofran – Ioan Ardelean, Şerban Crişan, Cosmin Sântean, Ionuţ Coman, Daniel Ardelean, Alexandru Prelipcean, Cosmin Oprişan, Daniel Dibărţ, Adrian Ciubotaru, Daniel Tulcan.

Antrenor: Cosmin Sântean.

Au mai jucat: Cătălin Axente, Gheorge Branea, Andrei Sârbu, Barbăroşie.

Pe bancă: Ionel Savin şi Cătălin Axente.

ACS Poli II: Mario Contra – Denis Hăruţ, Bogdan Bătrânu, Raul Cochinţu, Alexandru Lazăr, Damir Totic, Lucian Oprea, Cristi Pădurariu, Eduard Codrean, Renato Kokora, Denis Golda.

Antrenor: Adrian Săvoiu.

Au mai intrat: Narcis Popan, David Pop, Slagian Andreici, Igor Jivcovici.

Pe bancă: George Nicolae.

Arbitri: Flavius Roşu – Laurenţiu Marian şi Alex Ghiurcan. Observatori: Popa şi Tanasoglu.

*

La cald:

Cosmin Sântean (antrenor-jucător Banatul): „A fost un meci bun, am întâlnit o echipă bine pregătită fizic, ne-au alergat mult, dar cu şansă puteam face un rezultat mai bun. Arbitri nu ne-au dat nici unu la sută”.

Adrian Săvoiu (antrenor ACS Poli II): „Felicit gazdele pentru ospitalitatea de care au dat dovadă şi replica foarte curajoasă pe care ne-au dat-o la final, când am tremurat puţin. E drept, a fost şi relaxarea noastră când am avut 4-1…”

*

În celălalt meci care s-a disputat tot astăzi în optimile fazei timişene a Cupei, la Peciu Nou, echipa din localitate a cedat cu 0-4 în faţa celor de la Timişul Şag, calificaţi în sferturi. Mâine se mai joacă: Arsenal Făget – AS Dumbrăviţa, AS Murani – Unirea Sânnicolau Mare, Lorena Giarmata Vii – Cocoşul Orţişoara, Unirea Jimbolia – Voinţa Maşloc şi CFR – AS Ghiroda, toate de la ora 16,30.

Meciul Pobeda Dudeştii Vechi – Ripensia a fost amânat.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.