ACS Poli – CSM Poli Iași, luni de la ora 18, prim joc din 4 în 13 zile. Popa: ”E foarte greu, nu ştiu cum s-a programat. Următoarele meciuri din campionat şi cupă sunt din 3 în 3 zile”

ACS Poli găzduiește luni seară primul joc dintre cele 3 meciuri programate la Timișoara în nici două săptămâni, fiind vorba despre penultima reprezentație acasă din returul Ligii 1, împotriva unei formații care pe teren a obținut până acum doar două puncte în plus față de bănățeni, înscriind totodată un singur gol în plus, doar că CSM Poli Iași, vizitatoare în partida din runda a 24-a programată de la ora 18 în prima zi a săptămânii viitoare, a scos ceva mai rar balonul din propria poartă, de 24 de ori, față de 35, total depășit numai de cele 36 încasate de FC Voluntari, Pandurii și ”lanterna roșie” ASA.

DSC_7888

Dat fiind însă penalizările din dreptul timișorenilor, care altfel s-ar situa pe locul 12 într-o ierarhie a punctelor adjudecate în iarbă, mai multe în comparație cu ASA și Concordia, adică tocmai celelalte vizitatoare ale bănățenilor din 28 februarie și 4 martie, ACS Poli este poziționată mult mai modest în comparație cu ieșenii, plasați la o diferență de 6 puncte în urma ocupantei celei de-a șasea trepte, care duce în play-off.

Primă grupă valorică pe care moldavii o ratau la mustață după cele 26 de etape ale sezonului regular precedent, în ciuda unui 1-1 la FCSB în runda finală din returul trecut, pe 27 februarie 2016, ASA smulgând atunci locul 6 deși la egalitate de puncte cu cei din Copou, ceea ce nu-i împiedica însă ulterior pe ieșeni să obțină biletele de UEFA Europa League.

Se întâmpla tocmai la Timișoara, în runda finală din mai 2016 a fazei play-out, în care oaspeții din Moldova au răsturnat scorul după pauză în dauna unei fragede garnituri timișorene, tocmai preluată în aceeași săptămână de Ionuț Popa, aflat pe-atunci la primul meci pe banca tehnică a lui ACS Poli pe arena ”Dan Păltinișanu”.

Că doar în România se poate întâmpla așa ceva, dat fiind unele anomalii deloc străine de întrecerile Ligii 1, CSM Poli Iași s-a calificat în cupele europene deși a evoluat cele 14 etape ale fazei a doua a campionatului în grupa a doua valorică, a locurilor 7-14, în baza clasării pe poziția a șaptea, obținută la mustață în dauna craiovenilor.

Implicit, ieșenii au fost primii dintre jucătorii din Liga 1 care au intrat în arena oficială în sezonul în curs, încă din 14 iulie 2016, atunci într-un meci acasă de calificare din fazele preliminare în UEFA Europa League, remizat 2-2 cu Hajduk Split, croați care aveau să meargă mai departe.

Actuala campanie nu avea să le curgă însă pe plac, în regres față de cea precedentă, înregistrând nu mai puțin de 4 înfrângeri în campionat pe teren propriu, inclusiv cu timișorenii, așa încât CSM Poli Iași mai degrabă a remizat sau pierdut pe ”Emil Alexandrescu” decât să învingă, fapt valabil și în deplasare, pe deasupra înscriind în medie mai puțin decât un gol pe meci dar fără să scuture plasele gazdelor în 5 dintre ieșiri, cu două răbufniri victorioase la scor, 3-0 în vară la Târgu Mureș și 3-1 în reprezentația finală pe alte terenuri din 2016, la Botoșani.

În noul an, dat fiind amânarea pentru începutul lui martie a jocului acasă de vinerea trecută cu campioana Astra, din cauza defecțiunii instalației de încălzire a gazonului pe fondul ninsorii cu ger din Moldova, CSM Poli Iași s-a rezumat momentan la o singură apariție, remizată de elevii lui Eugen Neagoe la Drobeta Turnu Severin, 1-1 cu Pandurii. Clubul ieșean a ținut neapărat să dispute meciul de pe teren propriu cu giurgiuvenii, dând asigurări în ciuda evidențelor că ar putea asigura disputarea în bune condiții a partidei din etapa precedentă, deși temperaturile geroase sugerau contrariul, dar până la urmă normalitatea a prevalat și CSM Poli va juca luni de la ora 18 doar pentru a doua oară într-o partidă oficială din 2017.

Spre deosebire de ieșeni, eliminați încă din luna august din optimile Cupei Ligii, 1-0 pentru gazda FC Botoșani, iar în decembrie și din optimile Cupei României, 2-0 pentru CFR la Cluj, ACS Poli este mult mai ocupată și presată de evenimente, pe 3 fronturi, după întâlnirea de luni seară așteptând-o o deplasare în Dobrogea, pentru jocul de sâmbătă de la ora 15 cu liderul FC Viitorul, dar și returul acasă al semifinalelor Cupei Ligii cu ASA, de peste alte 3 zile, marți 28 februarie.

Comprimare a programului competițional semnalată cu îngrijorare și de antrenorul timișorenilor în conferința de presă de marți după-amiază, Ionuț Popa trăgând cu coada ochiului și peste buletinul medical al lotului, cu îmbunătățiri dar și înrăutățiri de situație: ”Avem absenţe mai vechi… Mailat este accidentat, iar Bocşan, bolnav, și ambii nu au participat la antrenamente în această săptămână. Doman a suferit o accidentare miercuri la antrenament și este o nouă pierdere, suspect de ruptură muscular. În schimb fundaşul Cristian Scutaru s-a pregătit normal cu restul jucătorilor, împreună cu Adrian  Poparadu”. În plus, ”nu îmi fac nici o speranţă privind sosirea unor întăriri.”

Apropo de jucători, comparând garniturile cu care ACS Poli a abordat ultimele confruntări cu ieșenii, nu mai puțin de 4 în sezonul precedent și una în turul actualei ediții, se remarcă numărul mare de schimbări effectuate de la apariție la apariție între primii 11.

În precedentul meci acasă din sezonul regular, încheiat la egalitate în etapa a 12-a a campaniei trecute, ultima a turului în sezonul regular, 2-2 (0-1) prin golurile lui Luchin în minutul 47 și Goga în minutul 63, din penalty, ambii anihilând reușitele lui Golubovic din minutele 9 și 49, timișorenii au jucat cu Kirschstein – Belu, Luchin, Scutaru, Dan Popescu – Ovidiu Popescu, Sarmov – Hernandez (46, Zicu), Bărbuț (46, Croitoru), Goga și Elek, dar în returul de la Iași, remizat 1-1 prin egalarea semnată de Ovidiu Popescu în minutul 78, după ce gazdele marcau în minutul 75, au apărut din minutul 1 și componenți precum portarul Strauss, Torres, Melinte, Llorente sau Zicu, iar Doman și Pisas pe parcurs.

La fel și în play-out, astfel încât după o altă remiză în Moldova, 0-0, returul de la încheierea campionatului, 2-3 de la 2-1 la pauză, meci în care Mailat și Nimely îi desprindeau pe bănățeni înainte ca Golubovic să reducă din handicap în prelungirile primei părți, ACS Poli a început cu Smaranda – Sorescu, Torres, Elek, Fridrich – Mailat, Croitoru, Hernandez, Goga – Zicu și Nimely.

Iar nici unul dintre cel 11 titulari ai ultimei dispute directe cu ieșenii din 2015/6 nu s-a regăsit la start în jocul tur din Moldova, câștigat de timișoreni prin golul lui Drăghici din minutul 61, în formula Straton – Străuț, Cânu (61, Șeroni), Bocșan, Novak – Llorente, Artean – Bărbuț, Cârstocea (76, Roșu), Doman – Drăghici (90+2, Sîntean), pe bancă rămânând Curileac – Mailat, Neagu și Vraciu.

Au trecut peste 4 luni și jumătate de la acel triumf timișorean din 30 septembrie 2016, care avea să fie și primul în deplasările din Liga 1 pentru ACS Poli după o ”secetă” de aproape 2 ani și jumătate, din primăvara lui 2014, și iată că bănățenii se află în fața unui nou duel cu o grupare pe care o vor reîntâlni din nou, cel mai probabil, și în play-out, în cursul primăverii. Rămâne de văzut însă și cum, cu câte puncte în cont la startul celor 14 etape, de unde importanța întâlnirii de luni seară.

Joc înaintea căruia antrenorul principal Ionuţ Popa a mai explicat vineri după-amiază că ”deşi nu va fi uşor, ne gândim numai la victorie, pentru că jucăm acasă, în primul rând, şi avem nevoie de toate cele trei puncte. Sper să nu mai avem ghinionul din meciul cu Gaz Metan Mediaş şi să ratăm chiar şi cu poarta goală sau să cădem în fund şi să luăm gol. Sper ca jucătorii să se concentreze la maxim în acest duel cu moldovenii. Dar aşa cum am spus, ne gândim numai la victorie. Echipa din Iaşi are jucători foarte buni, cunosc foarte bine, au jucători buni în atac, chiar şi în apărare. Sperăm să prindem o zi bună şi să avem şansă, noroc, şi să o băgăm în aţă, că şi asta face parte din joc. Ieri (n.n.: joi) le-am dat pauză, astăzi (n.n.: vineri) reîncepem pregătirea meciului cu Iaşi. iar următoarele meciuri din campionat şi cupă sunt din trei în trei zile. Este foarte greu și nu ştiu cum s-a făcut programările. Încă o dată repet, ne dorim foarte mult să câştigăm acest meci!”

În altă ordine de idei, ca o paranteză, schimbând registrul și trecând la nivel juvenil, patru adolescenți de la ACS Poli au fost selecționați în reprezentativa U18 a României în vederea alinierii de săptămâna viitoare la turneul internațional ”Roma Caput Mundi”, și anume fundașii Denis Hăruț și Cristian Podină, mijlocașul Narcis Popan și atacantul Andrei Sântean, programul jocurilor ”tricolorilor” fiind cu Țara Galilor pe 27 februarie, în 28 februarie cu Grecia și în 2 martie cu C.R. Lazio, eventual pe 3 martie în finală, în cazul calificării.

ACS Poli, rezultate acasă în Liga 1 2016/7

1-3 (0-1) cu Pandurii (gol Elek 53 – cap după corner), 0-5 (0-2) cu FC Botoșani, 3-2 (1-0) cu CS U Craiova (Artean 45, 82, Bărbuț 90), 1-1 (1-0) cu CFR Cluj (Cânu 36), 0-1 (0-1) cu FCSB, 0-1 (0-1) cu ASA, 1-0 (0-0) cu FC Viitorul (Cârstocea 81 penalty), 1-2 (0-1) cu Dinamo (Artean 64 penalty), 2-0 (1-0) cu Astra (Șeroni 37, Pedro Henrique 54), 1-0 (1-0) cu FC Voluntari (Doman 37 penalty) și 1-1 (0-0) cu Gaz Metan (Doman 66).

Bilanț: 11 4 2 5 11-16 14 puncte

CSM Poli Iași, rezultate în deplasare în Liga 1 2016/7

1-1 la FCSB, victorie cu 3-0 la ASA, 2-0 pentru CS U Craiova, 0-0 la Concordia, 3-1 pentru Dinamo, 1-0 pentru Astra, 1-0 pentru CFR Cluj, 2-1 pentru Gaz Metan, 1-0 pentru FC Viitorul, victorie cu 3-1 pe 10 decembrie 2016 la FC Botoșani și 1-1 pe 3 februarie 2017 la Drobeta Turnu Severin, cu Pandurii.

Bilanț: 11 2 3 6 10-13 9 puncte.

ACS Poli va mai avea de jucat în retur sâmbătă 25 februarie la Ovidiu, de la ora 15, cu FC Viitorul, în penultima etapă, respectiv în primul weekend din martie, în runda a 26-a și ultima din retur, acasă cu Concordia, între deplasarea în Dobrogea și primirea celor din Chiajna fiind inclusă și manșa a II-a a semifinalei Cupei Ligii, pe teren propriu, cu ASA, marți 28 februarie.

CSM Poli Iași va mai avea de jucat în retur acasă cu CFR Cluj și în restanța cu Astra respectiv la FC Voluntari.

Etapa a 24-a a început aseară cu CFR Cluj – ASA 2-0 (0-0), Sorsa și Păun marcând în minutele 58 și 67, și continuă de la ora 14 cu FC Voluntari – Gaz Metan iar tot astăzi, de la ora 20, cu CS U Craiova – FCSB, la Drobeta Turnu Severin. Rezultatele și clasamentușl la zi, pe coloana dreaptă, cu programul etapei viitoare, penultima în retur.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.