ACS Poli, cu absențe în Gruia. CFR, cele mai multe puncte în primele 18 etape. Doar Astra, Gaz Metan și Pandurii au marcat la Cluj, câte un gol

Atât ACS Poli cât și CFR Cluj au pornit cu penalizări actuala ediție a Ligii 1 iar în tur și-au împărțit punctele la Timișoara, mai având în comun și faptul că de duminică au dispus de campioana Astra prin a-i înscrie câte două goluri, dar similitudinile se cam opresc aici, deoarece în vreme ce alb-vișiniii din Gruia excelează la mai toate capitolele după primele 5 etape din returul actualului campionat, bănățenii vor aborda de pe ultimul loc a doua dintre cele 3 deplasări în elită la grupări din play-off.

Luni seară, de la ora 18, codașa primei ligi va avea parte de a doua deplasare la rând în 124 de ore, tocmai la Cluj, în fief-ul colecționarei celui mai mare număr de puncte în primele 18 runde, și care, în plus, este nevoită să se revanșeze în fața propriilor suporteri după pierderea luni a primei partide acasă din actualul campionat.

CFR s-a și redresat joi, la încheierea rundei trecute, dar în deplasare, Cristian Bud deschizând scorul în minutul 5 cu o lovitură de cap la cornerul lui Nascimento, același Filipe Nascimento preluând din nou conducerea în minutul 21, dintr-un penalty pe care tot el în obținea, după ce Alibec egala în minutul 13 pentru gazda campioană.

Impunându-se afară la Astra, ardelenii au acumulat cele mai multe puncte în actuala ediție, nu mai puțin de 35, ceea ce nu înseamnă și că sunt pe primul loc, cele 6 puncte de penalizare lăsându-i ceva mai în urmă dar nu prea mult, CFR fiind bine plasată pentru accederea în faza play-off, ceea ce nu reușea în sezonul trecut, de unde totalul de 4 întâlniri cu timișorenii, inclusiv în play-out.

Viitoare revederi între cele două formații par ceva mai puțin posibile și în actuala campanie, echipa cu al doilea cel mai prolific atac și cea mai bună apărare din elită arătându-și clar intențiile în favoarea unei intrări în prima grupă valorică, a locurilor 1-6.

Ghidată actualmente de Vasile Miriuță, fosta campioană din 2008, 2010 și 2012 are în plus și cele mai puține înfrângeri în 18 apariții de campionat, doar trei, ca și Gaz Metan, respectiv cele mai multe succese, zece, aidoma liderului FCSB, craiovenilor și Viitorului, pierzându-și în schimb luni 28 noiembrie invincibilitatea în reprezentațiile în Gruia, unde deține bilanțul la zi 9 5 3 1 15-3 18 puncte.

Luni, contra gorjenilor, CFR n-a marcat doar pentru a treia oară în 9 apariții acasă, având cel mult câte un gol marcat în ultimele 4 meciuri găzduite în Liga 1, dar și 6 jocuri în care n-a primit gol, doar Astra, Gaz Metan și Pandurii înscriind câte unul: 2-0 cu Concordia, 0-0 cu Dinamo, 5-1 cu Astra, 0-0 cu CS U Craiova, 5-0 cu Voluntari, 1-1 cu Gaz Metan, 1-0 cu CSM Poli Iași, tot 1-0 și cu FC Botoșani respectiv 0-1 săptămâna aceasta cu Pandurii.

Iar apoi clujenii vor mai avea jocuri acasă în ordine cu FCSB, ASA și FC Viitorul, cu speranța ca la decontul final să continue în 1-6. CFR a pierdut cu gorjenii în premieră fără a înscrie, după ce la Botoșani și Ovidiu se înclinau cu 3-1 respectiv 2-1.

Nici timișorenilor nu le-au priit în sezonul trecut ieșirile în Gruia, Jakolis înscriind unicul gol al primei lor deplasări din 2015/6 în minutul 57 cu un șut din afara careului iar vișiniii se desprindeau în superioritate numerică în returul din play-out, 5-1 (1-0) după ce ardeleanul Goga egala în minutul 48 pentru vizitatorii bănățeni.

De fapt, nici pe Bega nu le-a mai priit celor de la ACS împotriva clujenilor precum în stagiunea 2013/4, anul trecut pierzând returul cu 1-2 (0-2) iar în turul fazei play-out au rămas în memoria iubitorilor fotbalului pentru un 2-2 în care au fost egalați cu goluri încasate în prelungiri, și încă în superioritate numerică.

Dar cel mai dureros a fost ultimul duel din Gruia, în care Gomis apărea pentru ultima oară între buturile timișorenilor, și doar până în minutul 33, când era eliminat după care dispărea din Banat, Scutaru fiind atunci înlocuit în minutul 23 din cauza unei accidentări, cu Bocșan, dintre actualii componenți mai fiind implicați la vremea aceea, în primăvară, și Cânu respectiv Llorente.

Care însă vor lipsi însă luni, primul fiind într-un grup de accidentați ce-i mai cuprinde și pe Novak și chiar Bocșan, iar cel de-al doilea, suspendat pentru eliminarea din ultimul minut al eșecului cu 2-0 de miercuri de la Craiova.

De fapt, ar fi aproape 3 ani, din decembrie 2013, de la ultimul succes al lui ACS în dauna lui CFR, atunci pe ”Dan Păltinișanu”, unde Boldea înscria spre final unicul gol, tot la Timișoara meciul din tur sfârșindu-se remiză, 1-1 (1-0), cu Cânu în minutul 36 respectiv Bud (72) autori ai golurilor. Bud a fost vârf al clujenilor și joi în triumful în dauna Astrei, Miriuță abordând deplasarea cu Vâtcă – T. Lopes, Larie, A. Mureșan, Camora – Nascimento, L. Rus – T. Sorsa, Nouvier, Păun – Bud.

Pe timișoreni îi așteaptă după ieșirea sub Feleac primirea Voluntariului vinerea viitoare, iar apoi 3 deplasări, la CS Afumați, FCSB și ASA, în 3 competiții diferite.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.