ACS Poli cu un pas în finala Cupei Ligii după succesul cu 4-2 de la Târgu Mureș

În ciuda unor condiţii vitrege desfășurării unei partide de fotbal, ACS Poli a mai dat o lovitură prin a lua o opțiune serioasă pentru calificarea în premieră într-o finală, învingând în manșa tur a semifinalelor Cupei Ligii, cu 4-2, pe ASA Târgu Mureș, într-un duel al ultimelor competitoare din ierarhia Ligii 1.

Cum era de așteptat, suprafața de joc a stadionului Tran-Sil s-a dovedit la fel de groaznică așa cum a fost la partida cu Pandurii Târgu Jiu din campionat, întreruptă la pauză când oaspeții nu au mai vrut să evolueze. Miercuri seara a fost un fotbal combinat cu patinaj, un calvar pentru jucători, care cu greu și-au menținut echilibrul pe un teren tratat chiar și cu uree, riscând accidentări grave. Pentru ca penibilul situației să fie complet, au existat probleme și în privința echipamentului. Fiindcă timișorenii au făcut deplasarea la Târgu Mureș cu două rânduri de echipament, negru și violet, care se asemănau cu echipamentul bleu al gazdelor, iar acestea au ținut cu tot dinadinsul să nu-l schimbe, elevii lui Popa au jucat în tricouri albe, de antrenament, care au avut numerele scrise pe spate… cu un marker.

La această partidă Ionuț Popa a mizat în mare parte pe echipa de start pe care a utilizat-o în ultima etapă din 2016 din Liga întâi. Singura modificare față de primul „11” care a început jocul pierdut la limită, 0-1, pe Arena Națională cu actuala deținătoare a Cupei Ligii, FCSB, a fost revenirea căpitanului Croitoru în locul lui Cârstocea.

Cum condițiile de joc au fost cu totul neadecvate, realizările jucătorilor au lăsat de dorit, ei fiind mai mult interesați să rămână în picioare și să nu sufere accidentări, așa cum, din păcate, a pățit-o Poparadu, care a fost nevoit să părăsească terenul după nici jumătate de oră, ori Scutaru, înlocuit pe final de Bocșan. Și totuși, s-au consemnat nu mai puțin de șase goluri, bănățenii punctând de patru ori și având alte oportunități de a-și învinge mai clar rivala.

Cel care a marcat primul a fost Artean, care, cu această reușită, a devenit jucătorul „alb-violet” care a înscris în toate fazele din această ediție a Cupei Ligii. Cu Viitorul a restabilit egalitatea după ce constănțenii deschiseseră scorul la prima ocazie, iar, în sferturi, în fața celor de la Concordia Chiajna, a modificat primul tabela de marcaj tot cu un gol înscris în primul sfert de oră. În prelungirile primei reprize, Artean a fost aproape de al doilea gol, dar șutul de la marginea careului mare s-a oprit în stâlpul din stânga portarului portughez Mingote.

Apoi, în mitanul secund, în numai cinci minute, ACS Poli a rezolvat practic soarta calificării în finala competiției. Golgheterul Drăghici și Llorente și-au trecut numele pe lista marcatorilor în urma unor faze identice: șuturi pe jos, pe centru, din postură de singuri cu portarul. Cei doi „alb-violeți” au înscris și săptămâna trecută în optimile Cupei României, în victoria la scor de neprezentare cu divizionara secundă CS Afumați.

Scorul putea lua proporții, însă, ca și Artean, Drăghici a trecut pe lângă dublă, nimerind din 4 metri doar stâlpul porții gazdelor. În prelungiri, după ce Bărbuț a irosit o altă situație de singur cu Mingote, abia intrat, Popovici a făcut o cursă de senzație, de vreo 70 de metri, și și-a trecut în cont al treilea gol din acest sezon, ultima sa reușită fiind cea dintr-o altă deplasare, la Severin, pentru jocul cu Pandurii din campionat.

A fost a 4-a victorie directă a ACS-ului în fața celor de la ASA, din șapte dueluri susținute în prima și a doua ligă, dar și în Cupa României, dar și o revanșă pentru înfrângerea din campionat, de pe 25 septembrie 2016, de pe stadionul Dan Păltinișanu, când golul lui Ciprian Rus le-a adus în cont mureșenilor trei puncte prețioase. De asemenea, în premieră, după promovare, gruparea bănățeană a înscris patru goluri într-un meci susținut în deplasare, performanță pe care o realizase numai în perioada când activa în eșalonul al doilea.

A fost ultima partidă a lui ACS Poli din acest an, care o propulsează ca principală favorită pentru calificare în finală. Returul este programat la începutul lunii martie și nu va fi o noutate în istoria scurtă a Cupei Ligii ca una dintre finaliste să fie o competitoare care în Liga 1 se află în subsolul clasamentului. Chiar în ediția anterioară, în ultimul act al întrecerii a ajuns Concordia Chiajna, o echipă care în campionat a tremurat până spre finalul stagiunii, când și-a asigurat salvarea de la retrogradare.

Așadar, dacă în campionat nu numai că a anulat penalizarea de 14 puncte cu care a început sezonul, dar a acumulat încă opt puncte, trupa pregătită de Ionuț Popa a impresionat în celelalte competiții interne. Este calificată în sferturile Cupei României și, după jocul de miercuri seara, este cu un pas în finala Cupei Ligii, ceea ce ar reprezenta cea mai mare performanță din istoria clubului.

*

ASA Târgu Mureș – ACS Poli Timișoara 2-4 (1-1)

Stadion ” Tran-Sil”, miercuri 21 decembrie, ora 20:30.

Au marcat: 0-1 Artean (min.11), pe jos, la colțul din dreapta lui Mingote, dintr-o lovitură de pedeapsă acordată pentru hențul lui Constantin, care a deviat cu mâna centrarea lui Vădrariu, 1-1 Ciolacu (min.26), șut din voleu, din 5m, lateral dreapta, printre Scutaru și Straton, fructificând pasa cu umărul a lui Kuku, 1-2 Drăghici (min.62), scăpat singur cu portarul, a șutat pe jos, pe centru, de la 15m, 1-3 Llorente (min.67), tot din postură de singur cu Mingote și tot cu un șut pe centru, dar de la 11m, 2-3 Rus (min.76), reluare din prima, din 6m, sub transversală, după centrarea perfectă a lui Ursu de pe dreapta, 2-4 Popovici (min.90+5), după o cursă de senzație, din propria jumătate de teren, a scăpat tacklingul lui Szasz și a trimis de la 10m, pe jos, în stânga lui Mingote.

ASA: Mingote – Matei (Szasz, 90+3), Cordoș, Constantin, Mendy – Mureșan (c), Candrea (Ursu, 76) – Ciolacu (Iacobovici, 68), Rus, Morar – Kuku.

Pe bancă: Moga – Chertes, Netzer, Deaconu.

Antrenor: Dan Alexa.

ACS Poli: Straton – Străuț, Scutaru (Bocșan, 84), Șeroni, Neagu – Artean, Poparadu (Llorente, 29) – Bărbuț, Croitoru (c), Vădrariu – Drăghici (Popovici, 89).

Pe bancă: Curileac – Vraciu, Mailat, Cârstocea.

Antrenor: Ionuț Popa.

Cartonașe galbene: Morar (3), Cordoș (3), Candrea (33), Matei (78) – Bărbuț (35), Drăghici (62).

Arbitri: Iulian Călin (Ştefăneşti) – Sebastian Gheorghe (Suceava), Miclos Nagy (Cluj-Napoca).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.