ACS Poli, galop sub Cetate după expo-canis, Bocşan la lot

Juniorii A ai clubului ACS Poli Timişoara, alcătuind una dintre cele 11 echipe cu punctaj maxim la categoria 1994-´95 înaintea etapei de astăzi, a şaptea a Campionatului Naţional, şi-au continuat marşul în forţă cu un 5-0 pe terenul penultimei clasate, Centrul Naţional Sportiv Cetate Deva. Iar pentru ca regalul să fie complet, şi juniorii B s-au impus mai apoi tot cu 5 „boabe” date, 5-1 (1-1), aducînd oarecum aminte de prima rundă, în deplasarea la Lugoj, cu 4-0 la juniori A şi 5-0 la juniori B.

Cristian Bocşan, convocat la lotul naţional

Dar s-o luăm pe rînd…

Alb-negrii Timişoarei rămîn astfel lideri ai Seriei 6 la juniori A, cu 21 puncte şi golaveraj 32-7, cealaltă grupare cu punctaj maxim, CSŞ Drobeta, cu golaverajul 22-7, jucînd în deplasare la ocupanta locului 4, Pandurii Lignitul.

Ceahlăul, CSMS Iaşi, FCM Dinamo Oneşti, Oţelul, Juventus Bucureşti, Dinamo, Şcoala de Fotbal Gică Popescu, „U” Cluj şi FC Bihor erau celelalte formaţii cu punctaj maxim înaintea rundei a şaptea, în fruntea altora dintre cele 8 serii la juniori A.

Juniorii pregătiţi de Cristian Contescu s-au impus cu 5-0 (3-0) în dauna pompos denumitelor gazde graţie unor goluri marcate în răstimp de 31 de minute, de-o parte şi de alta a pauzei, rezultatul fiind firesc şi prin prisma poziţiei în clasament a hunedorenilor, penultimii, cu 3 goluri marcate şi 3 puncte.

Bănăţenii s-au întrecut mai întîi în ratări peste ratări, nimerind şi bara sau… portarul advers, mai ales prin Stoichescu şi Bărbuţ, înainte de a-şi da drumul la goluri, pe o suprafaţă bună a „Municipalului” de sub Cetate, într-un meci început cu 10 minute întîrziere, datorită aglomeraţiei generate de o expoziţie canină găzduită la arenă.

Fără Ciobanu şi Popescu, accidentaţi, cel din urmă fiind susceptibil de a rata întregul sezon pe seama unor probleme la ligamentele încrucişate, iar cu fundaşul Bocşan pe fugă după meci pentru a prinde trenul de seară cu destinaţia Bucureşti şi o nouă convocare la lotul naţional de juniori, ACS Poli a deschis scorul în minutul 34, în urma unui şut expediat de Opriş de la 20 de metri, portarul respingînd în faţă şi în calea deseori atentului Bărbuţ, care a punctat de la 6 metri: 0-1.

0-2 a fost opera lui Radosav, în minutul 40, cînd a preluat elegant, la 8 metri de buturi, şi a lobat calm peste portar, fructificînd astfel o bună diagonală expediată de Rareş Mureşan.

Iureşul timişorean a fost concretizat pînă în pauză şi de un al doilea gol înscris de Bărbuţ, din lovitură de la 11 metri, penalty-ul fiind just acordat pentru un fault comis asupra aceluiaşi activ Rareş Mureşan, fundaş stînga care şi-a scrîntit un deget la mînă în cădere, fiind înlocuit la pauză de Scheau: 0-3, minutul 43.

Alb-negrii lui Contescu nu s-au oprit acolo şi au făcut 0-4 în minutul 58, pe „ruta zero”, Bărbuţ fiind lansat în adîncime de Bocşan, care recepţionase balonul de la portarul său, Gârlea, mignonul mijlocaş dreapta driblînd un fundaş şi şutînd sec pe lîngă portar.

Fundaşul central Ştirbu a urcat la rîndul său în atac şi a înscris în minutul 65, cap de la 6 metri, după o centrare în diagonală de la Opriş, executată de la 20 metri lateral stînga, în urma unei combinaţii cu Aniţoiu, la un corner.

Nu doar despre Opriş se poate spune că a reuşit un meci foarte bun, întreaga linie de mijloc ieşind în evidenţă sub Cetate.

ACS Poli, juniori A: Gârlea – Moja (Rus), Ştirbu (Miheţ), Bocşan, Mureşan (Scheau) – Bărbuţ, Opriş (Lihoni), Aniţoiu, Duţu (Popa) – Stoichescu, Radosav. Pe bancă: Triţoiu.

***

Şi juniorii B, tot cinci…

Niţel mai greu a fost pentru juniorii B alb-negri, care s-au văzut conduşi înainte de a marca şi ei cinci, într-un duel cu o altă trupă cu două victorii înaintea partidei începute după ora 14… În cazul elevilor lui Roberto Ivan, ecuaţia calificării între primele 4 clasate în Seria 6 este însă ceva mai complicată, în condiţiile în care LPS Banatul, Pandurii Lignitul şi CS FC Hunedoara par a fi deja desprinse, pe podium.

În această situaţie, de mare importanţă se poate dovedi a fi deplasarea de peste două săptămîni, la FC Municipal 2012 Reşiţa, cea de-a patra clasată înaintea rundei de astăzi, timişorenii mai avînd de primit pînă atunci, pe „Ştiinţa”, vizita lui CSŞ Caransebeş.

Oricum, de-acum cu 3 victorii şi 10 puncte, golaveraj 16-9, juniorii B din Complexul „Dan Păltinişanu” par a fi ieşit din conul de umbră instaurat în prima jumătate a turului, fiind la al doilea succes la 4 goluri diferenţă, conturat în mare măsură graţie unei inspirate introduceri, a lui Nicoară în locul autorului golului egalizator, Pătru, precum şi mulţumită serviciilor lui Silviu Balaure.

A fost aşadar 1-5 (1-1), devenii profitînd iniţial de o greşeală a fundaşilor centrali timişoreni, în minutul 15, după care, o simplă aruncare de la margine a fost exploatată abil de Pătru, în minutul 27, cînd egala, cu un şut la colţul lung.

Schimbarea de personal a adus şi descătuşarea golurilor, după cum urmează: o centrare de pe stînga expediată de Balaure l-a găsit pe Nicoară, care a reluat în plasă, cu capul, pentru 1-2, în minutul 47; o bună recuperare izbutită în minutul 56 i-a oferit lui Balaure ocazia de a-l servi din nou pe Nicoară, care a întors un adversar, şi… 1-3; minutul 72 a adus o altă productivă recuperare timişoreană, deschis fiind Balaure, care a întors 2 deveni în careu, pentru 1-4; o lovitură liberă executată de pe partea stîngă de hunedoreni a fost respinsă de apărarea alb-negrilor în calea lui Balaure, diagonala sa pentru Vîlceanu lansîndu-l pe acesta de la mijlocul terenului, perpendicular pe buturi: 1-5.

După un start mai greoi sub Cetatea deveană, juniorii B şi-au revenit la mijlocul primei reprize şi cu o mai mare mobilizare, fructificînd un foarte atent joc la intercepţie, au reuşit în cele din urmă să se impună chiar foarte clar.

Un triumf concludent, care se doreşte a fi de moral înaintea ultimelor 4 runde ale turului.

ACS Poli, juniori B: Rusu – Lupăştean (Miculaş), Mărghitan, Kovacs, Gligorovici – Sorescu (Stolojescu), Dalea, Stan (Vîlceanu), Balaure – Pătru (Nicoară), Simionov (Pîrvulescu). Pe bancă: Bercuci – Lazăr.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

5 răspunsuri la ACS Poli, galop sub Cetate după expo-canis, Bocşan la lot

1. anonim spune:

superb golul de 2-1

2. nae catavencu spune:

mihaita!! vad ca ai anceput s-ti ,,revii,, sa fii tu ansuti,vesnicul pupincurist,milog si lingau,stii tu bine la ce ma refer…valabil si pt.,,marele,,contrscu,, apropos ce mai face tata lu bucsan,.,.tot o bere si doi mici tariful??????

3. un cimpanzeu spune:

Da’ Torok ce mai face ? Tot cu mana in buzunarele colegilor e ?

4. anonim spune:

Balaure Silviu a fost jucatorul meciului de la Deva al juniorilor B ! Felicitari si bafta in continoare, mai multa incredere si in viitor la lot pentru ca poate !