ACS Poli – Gaz Metan, locurile 2-3 ca rezultate în play-out. Mailat: ”Știu de ce-s în stare, sper să și marchez cât mai repede”

Anul trecut în momentul actual al sezonului, ACS Poli se pregătea de încheierea turului în faza play-out a Ligii 1 după ce abia câștigase în premieră în grupa secundă valorică a elitei, 2-1 acasă cu FC Voluntari, în urma unei serii nefaste de două remize și 3 eșecuri, însă primele 7 etape din zona 7-14 avea să le încheie printr-o remiză albă echivalând cu ceea ce avea să rămână penultimul punct cucerit de timișoreni în întreaga stagiune. Sfârșeau pe 13, cu un singur triumf în play-out…

acs-poli-timisoara-130x125

O cu totul altă poveste în actuala campanie de salvare de la retrogradare, în care, cu unul dintre cele mai bune bilanțuri din play-out în primele 6 etape din zona 7-14, 6 3 2 1 6-3 11 puncte, ACS Poli primește joi de la ora 17,30 vizita unei nou-promovate aflată la prima experiență de acest gen, Gaz Metan Mediaș, care anul trecut pe vremea aceasta trăgea cu succes la intrarea directă în Liga 1. În care, după recentul sezon regulat, a ratat de puțin calificarea în play-off, sibienii pregătiți de Cristian Pustai putând eventual regreta în acest sens și punctele pierdute tocmai la Timișoara în prima lor apariție oficială din 2017.

Atunci, într-o luni de 6 februarie, s-a încheiat 1-1 (0-0), la startul unui sezon de primăvară pe care Gaz Metan îl aborda de pe remarcabilul loc 3, la numai 3 puncte după 21 de etape de vicecampioana FCSB și la 5 în urma liderului FC Viitorul, trupa medieșeană lovindu-se însă de ambiția timișorenilor de a mai reduce din handicapul avut pe ultimul loc. Dacă oaspeții au risipit atunci două puncte pe care poate le socoteau în plus, ACS Poli a contabilizat la rândul ei o pierdere, cel care deschidea scorul în minutul 66, Cătălin Doman, fiind înlocuit în minutul 81 cu Popovici, datorită unei accidentări. Iar Doman n-a mai revenit nici astăzi de la acel joc în care Buziuc egala pentru ardeleni în minutul 76.

Paradoxal și surprinzător, chiar și așa, ACS Poli a avut peste două luni în care s-a redresat într-atât de mult încât handicapul de 29 de puncte cu care aborda anul 2017 față de Gaz Metan s-a comprimat la ora actuală la numai 11 puncte, timișorenii conturând din 6 februarie un bilanț pozitiv în 13 jocuri pe trei fronturi, și anume 5 6 2 14-13, provenind din linia de clasament 5 1 3 1 4-8 6 puncte din ultimele 5 runde din returul sezonului regulat, cea din play-out, 6 3 2 1 6-3 11 puncte, victoria acasă cu 4-2 în returul semifinalelor Cupei Ligii cu ASA și remiza 0-0 acasă cu CFR Cluj din sferturile Cupei României, adjudecate la lovituri de departajare.

Iar seria aparițiilor continuă neabătut pentru timișoreni, care după partida de joi de la ora 17,30 vor juca și marți de la ora 20 la campioana Astra Giurgiu, în turul semifinalelor Cupei României, dar și din nou acasă în campionat, la startul returului în play-out, cu FC Botoșani, luni 1 mai de la ora 17,30, pe când trupa lui Șumudică apare săptămâna aceasta sâmbătă de la 17,30 acasă cu CFR Cluj, în play-off, dar și sâmbătă 29 aprilie, la Ovidiu.

Primul și cel mai important duel pentru bănățeni este însă cel cu Gaz Metan, care se află în fața primeia din 3 deplasări consecutive, implicând sâmbăta viitoare o ieșire la Târgu Mureș și apoi o alta la Botoșani. Precum ACS Poli, medieșenii au cedat o singură dată în play-out, și tot în fața acelorași ieșeni, și tot la zero, 0-2 acasă, ardelenii fiind în schimb neînvinși în deplasările din play-out, după un 2-2 (1-1) în care au egalat de două ori la Voluntari și un 1-1 (0-0) la Chiajna în care Trtovac a marcat în minutul 52 dar au fost egalați în 5 minute.

Pe de altă parte, ACS Poli e neînvinsă acasă în 2017 și de fapt de ceva mai multă vreme, de la un 1-2 (0-1) cu Dinamo, fără a primi gol pe teren propriu în play-out, 1-0 cu FC Voluntari și 0-0 cu Concordia Chiajna, după ce primea doar câte  unul în aparițiile din noul an pe ”Dan Păltinișanu” în restul returului, 1-1 cu Gaz Metan, 2-1 cu ieșenii și 1-1 cu Concordia.

Gaz Metan a răsturnat favorabil scorul în Duminica de Paști, în cel de-al patrulea meci acasă din play-out, pe care l-a abordat cu două apariții la rând la Mediaș, 2-0 cu ASA Târgu Mureș și 0-0 cu FC Botoșani, pierzând apoi 0-2 cu CSM Poli Iași dar revenind acum 3 zile pe căi victorioase, 3-1 (0-1) în ultimele 13 minute, contra Pandurilor.

Doar ieșenii au acumulat mai multe puncte în rundele din play-out decât oponentele jocului inaugural din etapa de la încheierea turului în 7-14, moldovenii având bilanțul 6 4 2 0 8-2 14 puncte, iar ACS Poli 11 puncte și Gaz Metan 9 puncte (6 2 3 1 8-6). În continuare, FC Botoșani cu 8 puncte (2 2 2 8-5), FC Voluntari 6 puncte (1 3 2 5-8), Pandurii tot 6 puncte (1 3 2 4-7), ASA Târgu Mureș 5 puncte (1 2 3 3-7) iar Concordia numai 3 puncte, fără victorie: 0 3 3 4-8.

Tot 1-1 a fost între ACS Poli și Gaz Metan și în disputa din tur de la Mediaș, unde Popovici deschidea scorul în minutul 27 iar Llullaku egala în minutul 71, rezultatele directe în precedentele întâlniri în Liga 1 fiind favorabile bănățenilor, 2-1 pe 5 august 2013 pe malurile Begăi și 1-0 în 24 februarie 2014 la Mediaș.

Ce va fi mâine, rămâne de văzut, dar cert este că bănățenii întâmpină probleme de efectiv și joi, așa cum a relevat și astăzi antrenorul Ionuț Popa la conferința de presă de la ora 9,30, cu referire la Poparadu, Fucek, Doman și Șeroni. ”Nu știu când vor fi apți, Fucek și Doman în primul rând. Doman era cel mai în formă și nu și-a revenit, a fost și în Turcia, a revenit în țară, și mă îngrijorează starea lui. Ne lipsește și Fucek, jucător de bandă…”

Pe lângă buletinul medical neprielnic, mai sunt și problemele întâmpinate de tehnicienii timișorenilor în plan ofensiv: ”În această situație, deși întâlnim un adversar bun, ne dorim să obținem victoria! Cu Mediaș e un test greu, au un antrenor bun și au jucători de mare valoare. La Târgu Mureș am pierdut două puncte și am câștigat unul. Mă deranjează că s-au ratat multe ocazii. Cel puțin șase ocazii mari, dar am trecut cu repeziciune peste acest lucru. Am avut totuși o discuție cu cei doi jucători… Pedro e un jucător așa, capricios, și nu știu câtă școală are, contează mai puțin, nu știe nici acum bine românește și nu dă randamentul pe care îl vreau eu. L-am lăudat, are calitate. A fost titular și nu și-a creat nici o ocazie de gol la Târgu Mureș. El va suporta consecințele Regulamentului de ordine interioară. O să adresez un referat conducerii! Prostia și domnia se plătesc… Iar Drăghici parcă nu mai e acel jucător din toamnă. Ne-a omorât în două jocuri, am spus-o și în vestiar, i-am spus de față cu toți băieții… Ne-ai omorât în două jocuri, doi la Târgu Jiu că ai ratat 11 metri, și unul de la Târgu Mureș, când din trei patru metri, de pe picioare, dai cu capul pe lângă poartă. Era imposibil să ratezi de acolo. Mă rog… el a ratat, asta dovedește că nu este în formă”.

La rampă ar putea fi în schimb un tânăr de două ori titularizat în ultimele câteva etape din turul fazei play-out, Sebastian Mailat, care a spus tot înaintea antrenamentului de astăzi dimineață că ”va fi un meci greu, de luptă, iar ei vin cu un moral foarte foarte bun după meciul cu Pandurii. Eu am intrat bine în joc și mă bucur pentru fiecare minut, sper să și marchez! Cred că în dreapta mă simt cel mai bine… Mă gândeam acum câteva zile că nu am noroc dar am încredere mai mare de la meci la meci, știu de ce sunt în stare și aștept să marchez cât mai curând”.

Biletele pentru acest meci se vor pune în vânzare joi, în ziua partidei. Tichetele au aceleași prețuri ca la celelalte jocuri din acest sezon: 10 lei la peluze; 15 lei la tribunele I și II; 25 de lei la tribuna 0; 50 de lei la zona VIP.

Ultimele rezultate din play-off și play-out, clasamentele la zi și programul viitor, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.