ACS Poli ia clujenele la rând: 3 din 3. 4-1 în deplasare la Viitorul Mihai Georgescu

ACS Poli Timișoara a adăugat astăzi de la ora 12 victoriilor acasă cu 3-1 cu U Cluj respectiv 5-1 cu ACS FC Ardealul și un 4-1 în deplasare sub Feleac, în etapa a XIII-a a Ligii Elitelor U19 – Vest.

Frumos șir de victorii ale juniorilor timișoreni în dauna celor din Ardeal, completat astăzi cu un 4-1 (2-1) în prima deplasare a returului, triumf conturat în condiții meteo vitrege, la capătul unui duel deschis și dominat de fair-play.

Cristian Pădurariu a deschis rapid scorul în acest joc de prima treime a ierarhiei, în minutul 3, după o aruncare de la margine de pe dreapta, înscriind dintr-o contră în careul celor de la FC Viitorul Mihai Georgescu, pe fondul unei erori a amfitrionilor.

Denis Golda (foto – pagina I) a dublat avantajul în minutul 31, 0-2, după o acțiune derulată pe partea stângă, cu verticalizare, la care portarul a ieșit în întâmpinare la intercepție, juniorul oaspeților urmărind însă cu atenție faza și împingând balonul spre plasă. Clujenii au redus din handicap în ultima fază a primei părți, la capătul a 3 faze fixe de pe stânga: 1-2 la pauză.

ACS Poli s-a jucat în partea a doua cu ocaziile de gol, desprinzându-se în cele din urmă în ultima pătrime a partidei, prin Sturz, în minutul 70, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri din lateral stânga, catapultată în vinclu, respectiv același Golda, în minutul 81, cu o lovitură de cap la o centrare de pe flancul drept.

În absența mai multor componenți, printre care Popa, Codreanu sau Mailat, dar și Sorescu și Fridrich, convocați în lotul de deplasare al prim-divizionarei, elevii lui Cristian Contescu s-au impus just prin a se revanșa pentru eșecul acasă din tur, 2-3 cu Viitorul Mihai Georgescu, încheind deplasarea și fără accidentați sau cartonașe galbene dar cu satisfacția de a fi acumulat 9 puncte în ultimele 3 apariții în dauna oponentelor din Cluj, toate din zona locurilor 1-4, vecine de clasament.

ACS Poli: Rusu – Sporin, Jivcovici, Lazăr, Oprea, Sturz, Popan (70, Totic), Gînju (76, Dincă), Pădurariu (65, Kokora), Bîrnoi, Golda (87, Bătrînu).

Rezervă: Nicolae.

Cu această victorie pe o vreme ploioasă și rece, pe arena Clujeana, ACS Poli are bilanțul 13 9 1 3 41-25 28 puncte, pe locul 2 în seria vestică a Ligii Elitelor U19, înaintea deplasării pe sinteticul Mediașului respectiv al apariției finale din 5 decembrie, acasă cu SC CS U Craiova. Viitorul Mihai Georgescu rămâne pe locul 4: 13 7 0 6 30-22 21p.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.