ACS Poli, în premieră în sferturile Cupei: 2-1 cu adversarul preferat, Petrolul

ACS Poli a fost implicată la un momentat dat în toate întrecerile interne. Eliminată de FCSB în Cupa Ligii, și cu o situație deloc încurajatoare în campionat, formația de pe Bega a primit în acestă seară, în optimile Cupei României, replica unei alte grupări care se confruntă cu mari probleme, Petrolul Ploiești. Așa cum s-a întâmplat și în Cupa Ligii, timișorenii și-au eliminat și de această dată rivalii, impunându-se tot la limită, dar acum cu 2-1, și avansând în sferturile de finală.

Hernandez: gol de 1-0 din penalty și co-autor din fază fixă al reușitei calificării

Așadar, Petrolul a fost adversara cel mai des întâlnită de ACS în acest sezon, cu confruntări directe în toate competițiile interne. Mai întâi, pe 9 septembrie, tot la Timișoara, bănățenii avansau în premieră în sferturile Cupei Ligii, eliminându-i pe prahoveni grație reușitei golgheterului Elek din minutul 67. Iar în urmă cu trei săptămâni, pe 5 octombrie, la Ploiești, ACS Poli își încheia parcursul din turul campionatului cu o remiză, 1-1, însă impresia lăsată a fost că timișorenii puteau obține mai mult dacă erau mai atenți în ofensivă. Golurile acelui meci au purtat semnătura lui Llorente (69), respectiv Velasco (72).

După a treia înfrângere consecutivă și fără succes în ultimele 5 meciurile oficiale, anterioara victorie ”alb-violetă” consemnându-se în faza precedentă din Cupa României, 2-0 la Pitești cu vâlcenii, dar și cu infirmeria plină, Kirschstein, Scutaru, Sarmov, Zicu, Goga, Bărbuț, Poparadu și Popovici fiind accidentați, Florin Marin a efectuat câteva modificări în echipa de start față de jocul cu CFR Cluj, disputat vineri tot pe stadionul ”Dan Păltinișanu”. Astfel, în poartă a reapărut Smaranda, cel care în acest sezon mai evoluase doar în faza 16-imilor Cupei României, contra lui CSM Râmnicu Vâlcea. În centrul apărării, căpitanul Luchin a revenit după un meci de suspendare, luându-i locul lui Melinte. Folosit contra ardelenilor la mijloc, în banda dreaptă, unde nu a dat satisfacție, Ovidiu Popescu a fost utilizat acum la închidere, pe dreapta fiind preferat spaniolul Hernandez. Cu probleme medicale, Goga a fost substituit de Croitoru, cel pe care suporterii ar fi dorit să-l vadă mai mult pe teren contra clujenilor. Față de partida de vineri și vârful împins a fost altul, Elek fiind lăsat pe bancă iar Rufino trimis în teren din primul minut.

După ce a devenit prima și singura formație învinsă în campionat de nou-promovata Voluntari, și implicit o fermă candidată la retrogradare, la numai un sezon după ce s-a numărat printre favoritele la titlul de campioană, Petrolul a rămas fără antrenorul Eusebiu Tudor, care s-a aflat pe banca prahovenilor la numai nouă partide oficiale. În această seară, “lupii galbeni” au fost conduşi de pe margine de secundul Mihai Oancea, cel care asigură interimatul până la numirea unui nou principal, cele mai mari șanse avându-le Mihai Stoichiță, aflat marți în tribunele stadionului “Dan Păltinișanu”.

Unde cele mai importante momente ale primei reprize s-au derulat în ultimele cinci minute dinaintea pauzei. Mai întâi, Hernandez a punctat în al doilea meci consecutiv, transformând fără emoții lovitura de pedeapsă acordată la intervenția neglijentă a lui Chiriță la Ovidiu Popescu. Ulterior, pe parcursul a doar 40 de secunde, Ropotan, unul dintre cei mai experimentați jucători ai oaspeților, a încasat două “galbene”, lăsându-i pe aceștia în inferioritate numerică pe parcursul reprizei a doua.

La reluare, deși cu un om mai puțin, vizitatorii au reușit să restabilească egalitatea profitând de lejeritatea din apărarea amfitrionilor și dând impresia că ar avea forța chiar să răstoarne rezultatul. Totuși, golul calificării gazdelor a purtat semnătura lui Cânu, aflat la prima reușită stagională, cu 6 minute înaintea finalului timpului regulamentar, evitând și nedoritele reprize de prelungiri.

Succesul bănățenilor putea fi mai concludent dacă Curtean punea mai multă forță în șuturile sale și nu i-ar fi permis astfel portarului advers să intervină salvator de patru ori în fața lui. Ori dacă Elek nu relua peste poartă, la un contraatac în care s-au aflat patru timișoreni contra unui adversar.

Pe de altă parte, și oaspeții puteau spera la mai mult dacă aveau mai mult noroc la ocaziile lui Nepomuceno, câte una pe repriză, când doar barele porții lui Smaranda s-au opus golului.

În celelalte optimi de finală, oaspeții au fost cei care au avansat în sferturile de finală. Astfel, Astra a trecut, cu emoții, cu 4-3 după prelungiri de FC Brașov, fiind egalată la ultima fază a timpului regulamentar după ce condusese la pauză cu 3-0, iar CSMS Iași a eliminat pe Concordia cu 2-1, deși adversarii deschideau scorul.

Următoarea partidă a timișorenilor este programată luni, 2 noiembrie, de la ora 18, la Botoșani, contra unei alte formații care are de tras din greu pentru a evita retrogradarea.

ACS Poli Timișoara – Petrolul Ploiești 2-1 (1-0)

Stadion ”Dan Păltinișanu”, marți 27 octombrie, ora 21.

Au marcat: 1-0 Hernandez (min. 40), din lovitură de la 11 m, pe jos, în stânga portarului, care s-a aruncat în partea opusă, penalty-ul fiind acordat la o intervenție a lui Chiriță la Ovidiu Popescu; 1-1 Velasco (min. 69), care a reluat din voleu, sub bară, din 5 metri, poziție centrală, recentrarea cu capul a lui Moussa; 2-1 Cânu (min. 84), în urma unei lovituri libere executate de Hernandez, împingând mingea în plasă de pe linia porții, după ce Cobrea și Benga s-au încurcat reciproc.

Poli: Smaranda – Belu-Iordache, Luchin – cpt., Cânu, D.Popescu – O.Popescu, Llorente (Artean, 67) – Hernandez, Croitoru (Elek, 74), Curtean – Rufino (Melinte, 92).

Pe bancă: Pap – Neagu, Poparadu, Mailat.

Antrenor: Florin Marin.

Petrolul: Cobrea – Chiriță (Rusu, 87), Benga – cpt., Tudose, Faug-Porret – Bucșa, Ropotan – Velasco, Zoubir, Nepomuceno (Milinceanu, 87) – Moussa.

Pe bancă: Pecanha – Genev, Marinescu, Tamuz, Lemnaru.

Antrenor: Mihai Oancea.

Cartonaşe galbene: Luchin (19), O.Popescu (45), Llorente (63) – Zoubir (29), Benga (42), Ropotan (43, 44), Moussa (57).

Cartonaş roșu: Ropotan (44).

Arbitri: Marius Avram (București) – Gabriel Bârjac (Zalău), Mihai Marius Marica (Bistrița).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.