ACS Poli învinge clar sub Tâmpa în Liga Elitelor U19 Vest, pe FC Brașov

ACS Poli Timișoara a obținut astăzi de la ora 12 a patra victorie consecutivă în Liga Elitelor U19 Vest, răsturnând scorul de la 1-0 la 1-4 în deplasarea sub Tâmpa, pentru duelul din etapa a opta cu FC Brașov.

Neînvinsă pe alte terenuri încă din runda inaugurală și fără eșec din etapa a doua, când ceda acasă cu 2-3 lui FC Viitorul Mihai Georgescu, ACS Poli a ajuns astfel la a șasea apariție fără înfrângere, acumulând în acest răstimp 16 puncte din 18 posibile.

acs-poli-timisoara

Plasați pe podium în urma clujenelor Universitatea și ACS FC Ardealul, timișorenii au răsturnat astăzi scorul prin două goluri înscrise în minute succesive cu puțin înaintea pauzei, după care au mai marcat de încă două ori puțin după mijlocul părții secunde: CS FC Brașov – ACS Poli 2-4 (1-2).

Victoria a fost repurtată în fief-ul învingătoarei Ardealului Cluj în urmă cu două etape, când FC Brașov pricinuia pe teren propriu primul eșec al stagiunii vizitatorilor de pe Someș, cu 2-1.

Brașovenii, care au mai fost întrecuți acasă doar de Pandurii, cu 0-1, au deschis scorul dintr-o lovitură liberă avută în minutul 6, dar elevii lui Cristian Contescu au ajuns ulterior să controleze destul de clar partida. Bănățenii ar fi putut învinge chiar și mai clar, după ce și-au creat multe ocazii, dar au și ratat pe măsură, ardelenii fiind salvați în plus și de bare, în prima parte, la acțiunea lui Popan pe partea stângă, respectiv la încercarea lui Kokora.

Drumul spre primul succes în afara Timișoarei în Liga Elitelor U19 Vest, după ce ACS Poli se mai impunea cu 4-1 în duelul local pe terenul lui LPS Banatul, tot cu 4 goluri marcate, a fost deschis de Vîlceanu, care a egalat după o angajare frontală de la Gînju, în minutul 43.

Din co-autor în marcator, Gînju a înscris imediat mai apoi în minutul 44, repetând isprava din runda trecută, după ce Popan a sprintat pe partea stângă și a centrat în fața porții.

Avea să fie și 1-3 după o acțiune a lui Sporin pe partea dreaptă, urmată de centrarea pentru Kokora, în minutul 71, după care Gînju s-a reînscris pe lista marcatorilor grație unei intercepții la centrul terenului, finalizând o laborioasă acțiune: 1-4 în minutul 78. Cu sacii în căruță, timișorenii au fost neatenți în minutul 83, când FC Brașov a stability rezultatul final: 2-4.

Contescu n-a beneficiat sub Tâmpa de aportul lui Totic, Bătrânu, Dincă și Hofer – cu toții accidentați, dar chiar și așa ACS Poli a evoluat încurajator la construcția jocului, Kokora și Vîlceanu fiind și în alte rânduri în postura de potențiali marcatori.

ACS Poli a învins cu Rusu (Nicolae) – Stoi, Popa, Lazăr, Andreici, Jivcovici, Popan, Gînju, Vîlceanu (Istrate), Pop (Dănilă) și Kokora, așadar cu 14 jucători.

Meciul a avut loc pe o vreme frumoasă pe arena brașoveană ICIM, cu suprafață sintetică.

ACS Poli are bilanțul 8 5 1 2 21-16 16 puncte înaintea meciului de sâmbătă 24 octombrie de la ora 12, din etapa a noua, pe Colterm, cu Olimpia 2010 Satu Mare.

*

Dacă alb-violeții au învins în deplasare, în schimb ultima clasată LPS Banatul a pierdut din nou la Timișoara, tot în etapa a opta a Ligii Elitelor U19 – Vest.

Prezentându-se pe malurile Begăi după două remize la rând, ACS UTA Bătrâna Doamnă a dispus astăzi de la ora 12 de ”Banatul”, care a înregistrat a șasea înfrângere consecutivă.

LPS Banatul a pierdut acasă cu 2-3 (1-0), după ce Titu deschidea scorul pentru gazde în urma unui corner avut în minutul 15. Arădenii au egalat însă pe începutul părții secunde, după care au și preluat conducerea, Buda egalând la rândul său pentru timișoreni la mijlocul reprizei a doua. N-avea să se încheie așa, alb-roșii luând toate punctele pe Mureș cu un gol în ultimul sfert de oră al întâlnirii.

Arădenii, care remizau 1-1 în precedenta deplasare, la Mediaș, sunt astfel la al doilea triumf pe alte terenuri după cel înregistrat la debut cu 1-0 la Pandurii în 29 august, mai apoi cedând cu 2-1 la Ardealul Cluj dar și cu 1-0 la ACS Poli pe 26 septembrie.

Tiberiu Brîndescu a jucat astăzi cu Voin – Țurcaș (Buzan), Titu, Maier, Iakab – Legradi (Ciontu), Tismănaru, Vlădic (Buda), Muj, Copoeru (Toader) și Andraș, în vreme ce Imbrescu, Hotca și Vasiliu au rămas pe banca de rezerve.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.