ACS Poli, locul 3 în Polonia la 2004. Plus rezultatele Campionatului Județean Timiș de Juniori C, D și E

Grupa de copii de 9-10 ani antrenați de Mircea Șchiopu în generația de 2004 a alb-negrilor lui ACS Poli Timișoara, și care evoluează în Campionatul Județean Timiș de juniori E, a urcat în weekend pe podiumul unui turneu internațional cu 16 grupări la start, găzduit la Lublin, în Polonia, unde bănățenii au disputat semifinala și finala mică a întrecerii pe gazonul unui impecabil stadion cu 15.500 de locuri, descris de conducătorii delegației de pe Bega ca fiind superior ca dotări celor existente la Cluj Arena, Arena Națională sau ”Ilie Oană”.

Îmbucurător, timișorenii n-au mers deloc degeaba până în Polonia, căpătând experiență competițională în mai multe jocuri disputate pe perioada a 30 de minute și obținând locul 3, iar Valentin Velcea fiind desemnat, ca nominalizare individuală, cel mai bun portar al turneului.

Totodată, principali marcatori pentru grupa de 2004 convocată la competiția polonă au fost Adrian Cosmin Huminic, cu 6 goluri marcate, și Andrei Luchian Gologan, tot cu 6, plus unul din lovituri de departajare, căci bănățenii au avut parte și de așa ceva.

ACS Poli Timișoara (2004) s-a impus cu 2-0 în partida pentru locul 3, finală mică, în dauna lui AMSPN Hetman Zamosc, după ce ceda doar de la 7 metri în semifinală, 1-1 și 1-2 la departajare cu SN Akademia Pilkarska Motor Lublin, care avea să și câștige trofeul pus în joc.

În sferturi, timișorenii câștigau cu 4-0 în dauna unor oponenți ucrainieni, câștigători ai Grupei D, după ce se impuneau în serie în cadrul Grupei C: 5-0 cu UKS Skarpa Lublin, 2-1 cu BKS Lublin și 8-0 cu Motor Lublin SA. Așadar un bilanț de 5 victorii și o remiză…

În consecință, partidele alb-negrilor în seriile Campionatului Județean de juniori E au fost amânate pentru o dată ulterioară. Dar iată rezultatele meciurilor jucate săptămâna trecută.

Etapa a VII-a:

Juniori C (2000-2001):

Seria I

Electrica I – LPS Banatul III 7-0, ACS Poli I – CS Nuova Mamma Mia 6-0, LPS Banatul II – CS Unirea 5-0, CSȘ Bega – Porto Bega 4-5;

Seria a II-a:

Ciacova – Raris 3-0, LPS Banatul I – ACS Poli II 2-1, FC Băban Marcel Jimbolia – Giarmata 2-3, Luceafărul – CS Unirea 1-2, EduSport – CSȘ Lugoj 1-9;

Juniori D (2002-2003)

Seria I:

CS Unirea – ACS Poli I 0-6, CFR I – CSȘ Lugoj 3-0, LPS Banatul II – Electrica 5-1, ASU Politehnica I – ACS United 8-0, Unirea Flacăra Parța – United Buziaș 9-0;

Seria a II-a:

Colterm – ACS Poli II 4-0, CFR II – Vulturii 3-0, ASU Politehnica – Giarmata 7-2, LPS Banatul I – Luceafărul 8-0, AS Liebling – AS Junior 5-0;

Juniori E (2004-2005)

Seria I:

CS Unirea – ACS Dumbrăvița 1-1, Giarmata – CFR I 0-9, CS Nuova Mamma Mia – LPS Banatul II 0-6, AS Peciu Nou – Electrica 0-5;

Seria a II-a:

CFR III – LPS Banatul I 0-6, AS Junior – CS Unirea 1-7, CSȘ Bega – Tricoul 1 Iunie 1-3, Colterm – ACS United 7-0.

 

 

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


unu + 8 =

 


Ultimele articole din categoria Fotbal: