ACS Poli – Pandurii Târgu Jiu 3-0, la Arad

ACS Poli Timișoara, câștigătoare a Campionatului Județean Timiș de juniori E, a debutat cu succes marți după-amiază la turneul Zonei 4 al Campionatului Național FRF pentru categoria 2004/5, trecând cu 3-0 de CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu.

Mario Popescu și Cosmin Huminic, în prima repriză, respectiv Luchian Gologan, din lovitură de la 7 metri acordată pentru un fault asupra lui Popescu în suprafața de pedeapsă, au marcat golurile alb-negrilor în victoria cu 3-0 (2-0) în dauna juniorilor gorjeni, care primeau întâiul gol după 10 minute de joc.

Mircea Șchiopu a început partida de debut a bănățenilor în turneul zonal de la Arad cu Velcea – Bălace, Lengyel, Koszo, Huminic, Gologan, Popescu și Țurcaș, introducându-i în joc și pe Roșu, Furdea, Zetu și Balosin. Din lotul convocat pentru întrecerea de pe malurile Mureșului mai fac parte Andrei și Tămaș.

Tot în ziua de debut a Zonei 4, la Arad, în grupa timișorenilor, CS CFR Simeria – AS FC ASA 2013 Târgu Mureș 3-2. Alb-negrii pregătiți de Șchiopu mai joacă în serie miercuri de la ora 15,30, cu târg-mureșenii, iar joi de la 17,30 cu hunedorenii. Vineri și sâmbătă sunt programate semifinalele în cruciș, în care vor fi implicate și primele două clasate în grupa gazdei CS Atletico Arad, în care mai concurează și CS Luceafărul Drobeta Turnu Severin, LPS Viitorul Pitești și CSM Școlar Reșița, respectiv finala pentru locul în turneul semifinal de 8 echipe.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.