ACS Poli primește cele mai multe goluri într-un meci acasă în Liga 2 tocmai la ultima apariție pe ”Electrica” în divizia secundă

Antepenultima clasată în Liga 2 a jucat astăzi de la ora 11 pentru ultima oară pe propriul teren în actuala ediție a eșalonului secund, iar despărțirea de proprii simpatizanți a survenit prin încasarea celui mai mare număr de goluri într-o partidă acasă din ediția 2018-2019, de la CS Mioveni, unde remiza în tur în deplasare. Era însă și extrem de greu pentru ACS Poli să se mai motiveze în penultima rundă a sezonului în curs, în condițiile în care meciul de pe ”Electrica” a fost al doilea consecutiv disputat de alb-violeții timișoreni în calitate de retrogradați înainte de termen în eșalonul terț: 1-4 (1-3) cu argeșenii.

Ceea ce au izbutit bănățenii în precedenta partidă jucată lângă Pădurea Verde în calitate de retrogradați din Liga 2, și anume să se desprindă spre final de piteșteni prin golul lui Codrea din minutul 75, 1-0 la mijlocul săptămânii trecute, n-au mai reușit și astăzi în fața celeilalte vizitatoare din Argeș, CS Mioveni, ocupantă a locului 7 care s-a desprins în primul sfert de oră prin goluri marcate în minute succesive și a mai înscris din nou în repriza I, puțin după ce amfitrionii reduceau din handicap.

Iar în prelungiri, cuțit răsucit în rană, regățenii au mai punctat o dată, la capătul unei acțiuni în prim-plan cu jucători introduși pe parcurs, astfel încât ACS Poli a pierdut din nou la 3 goluri diferență, precum în urmă cu două jocuri acasă, atunci cu 0-3 cu AS FC Universitatea Cluj, de astă dată încasând cele mai multe goluri în Timișoara într-o încleștare din acest campionat.

O tristă despărțire de proprii susținători spre finele unui sezon în care ex-prim-divizionara s-a rostogolit direct spre Liga 3, bilanțul acasă în primăvară fiind 4-2-3 10-13 14 puncte, superior celui din sezonul de toamnă dar insuficient pentru a evita retrogradarea.

În consecință, s-a optat pentru sânge proaspăt, în special între rezerve, unii juniori primind la rândul lor debutul în Liga 2, dar ce mai amintiri, nu prea încântătoare… La începerea partidei, Manolache, Golda și Ghidurea s-au aliniat în primul unsprezece, noutăți față de formula de start de luni de la Ploiești, pe când Paramatti, Codrea și Țîgîrlaș le-au lăsat locul.

Inițial, Sorel Chemin le-a dat speranțe puținilor spectatori de pe ”Electrica”, şut de la 16 metri deviat în corner, însă replica argeșenilor a fost promptă, Ionuţ Burnea deschizând scorul cu capul în minutul 12 din faţa careului mic, în urma unei lovituri libere, iar Simon Măzărache dublând avantajul un minut mai apoi, din apropiere… 0-2.

Denis Golda, care egala puțin după pauză într-un recent meci acasă, 1-1 cu Energeticianul, a redus din handicap în minutul 24, când a scuturat plasa de la marginea careului mic, în urma centrării fundașului de culoare Uyi, însă CS Mioveni a înscris din nou cât de poate de prompt, tăind și de astă dată din fașă elanul gazdelor: 1-3. Balint, cu capul, la recentrarea lui Măzărache, după un corner…

Până la pauză, mai aproape de gol au fost bănățenii, prin Stere, intrat în joc din minutul 24, care a şutat puţin pe lângă poartă, din zonă centrală, de la 18 metri.

Partea a doua a adus introducerea unor juniori, Adrian Chiriac din minutul 56 iar David Roșu, din generația 2004, din minutul 77, foarte puțin după ce Chemin șuta în transversală din afara careului.

Ultimul cuvânt l-au avut însă vizitatorii, în primul minut de prelungiri, când Ișfan a îndeplinit o formalitate din careu, în poarta goală, după ce căpitanul Dinu Moldovan respingea șutul unei alte rezerve introduse de Stoica, Rădescu… 1-4.

A noua înfrângere acasă în acest campionat pentru ACS Poli, prea multe pentru a emite pretenții legate de rămânerea în Liga 2, handicapul de puncte față de ultimul loc salvator mărindu-se astăzi la 15…

*

ACS Poli Timișoara: D. Moldovan – cpt. – Buzan (77, Roșu), Uyi, Manolache, Olteanu – Oprea, Ghidurea (24, Stere), Chemin – Golda, Bădăuţă (56, Chiriac), Sidorenco.

Rezerve: Contra – Iovanovici, Daminescu, Belu.

Antrenor: Valeriu Răchită.

CS Mioveni: Sima – Alexe, Celea, Burnea, Beţa – M. Şerban, Lazăr (81, Trașcu) – Balint, C. Năstăsie – cpt., Hergheligiu (72, Ișfan) – Măzărache (61, Rădescu).

Rezerve: Croitoru – Gherghe, Călin, Dumitrache.

Antrenor: Marius Stoica.

Arbitri: Rareş George Vidican (Satu Mare) – Florin Pucheanu (Ulmi – Dâmboviţa) şi Cosmin Bojan (Târgu Mureş).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.