ACS Poli Timişoara, 9 goluri sub cetatea Devei, dintre care 3 în 3 minute: 3-1 la juniori A, 6-0 la B

ACS Poli, implicată pe ambele fronturi în câştigarea Seriei 5 a Campionatului Naţional de juniori, la categoriile de vârstă A şi B, a câştigat astăzi în deplasare la Deva, în etapa a IX-a a sezonului, învingând cu 3-1 (3-0) în meciul celor de 1996/97 şi cu 6-0 prin liderul de la 1998/99.

Vlad Dragomir: deschidere de scor la Deva, în primele 10 minute, la juniori A

Elevii lui Adrian Stoicov au dispus de C.N.S. Cetate Deva cu 3-1 (3-0), deschizând scorul deja în primele 10 minute, prin Dragomir, cu un şut de la peste 25 de metri, şi majorându-l prin Kovacs, cu o lovitură de cap, la cornerul executat de Balaure, care apoi a scuturat la rândul său plasa, din pasa lui Dragomir, peste apărarea hunedoreană.

Balaure, Bura sau Rus puteau majora şi mai mult scorul în cursul primelor 45 de minute ale partidei disputată pe terenul principal al fotbalului devean, în bune condiţii de joc, dar pe un frig tăios, amplificat de vânt.

ACS Poli a ratat alte oportunităţi şi la scorul de 3-1, după ce devenii reduceau din handicap printr-un şut din afara terenului.

Bura a suferit o accidentare la genunchi, pe lista indisponibilităţilor lui ACS Poli figurând şi Filip, încă de la duelul local cu LPS Banatul, când a suferit o întindere de ligamente, Yazjy, ca o fractură la mână, dar şi Simionov, cu o contractură în timpul unui antrenament. Echipa juniorilor A a cedat totodată formaţiei a II-a a clubului divizionar nu mai puţin decât 7 juniori.

Aşadar o nouă victorie pentru juniorii A, talonându-i pe concitadinii de la „liceu” în frunte, în vreme ce devenii, învinşi sâmbăta trecută cu 1-0 la LPS Banatul, au rămas cu 4 succese.

ACS Poli, juniori A: Rusu – Sporin, Kovacs, Fridrich, Cherecheş – Vâlceanu (Livan), Dalea, Dragomir, Balaure – Rus – cpt., Bura (Bîrnoi).

Pe bancă: Bercuci – Jivcovici, Miculaş, Şimon.

*

Juniorii B, pregătiţi de Robert Fruşa, au învins în continuarea cuplajului, de la ora 14, cu 6-0 (4-0), scor conturat pe jumătate deja până în minutul 8. Velcotă a deschis scorul în minutul 6, Totic l-a majorat în minutul 7, după care mai marca şi pe final, în minutul 71, iar Marin transforma în minutul 8 un penalty obţinut de Totic. Oprea a făcut 4-0 la pauză, în minutul 37, dintr-un penalty obţinut de Marin, iar Popan a înscris imediat după reluarea jocului, în minutul 42.

ACS Poli, juniori B: Mândrea – Haruţ, Cochinţu, Lazăr, Sturz (50, Popa), Marin (43, Andreici), Dincă, Popan (62, Codrean), Totic, Oprea (58, Andrei), Velcotă (52, Sîrbu).

Pe bancă: Contra – Podină.

Kokora şi Pop au fost împrumutaţi la echipa a II-a a clubului, care a jucat ieri în Campionatul Judeţean Timiş, în vreme ce Dobrotă şi Istrate n-au fost convocaţi.

“Sunt mulţumit de jocul echipei, pe o vreme potrivnică, şi de faptul că am jucat pe terenul principal al Devei, ceea ce este bine, pentru că multe cluburi, dacă se poate, îi pun pe juniori pe cel mai prost teren. A fost un joc frumos!”, a explicat antrenorul Fruşa.

Juniorii B rămân astfel lideri neînvinşi, de fapt singurii în Seria 5, pe când devenii au contabilizat al 4-lea eşec.

* ACS Poli va juca sâmbătă, de la orele 12 şi 14, pe “Colterm”, în etapa a X-a, cu CSŞ Lugoj, iar apoi, la finele turului, la Pâncota, cu Şoimii. Conform calendarului competiţional, în toamnă ar mai fi programate şi primele 4 runde ale returului.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.