ACS Poli Timişoara – ACS Dumbrăviţa 1-2 (0-0). Drăghici după Smaranda, de la violeți la alb-verzi. Declarații Răchită, Bălu

Ultima clasată în Liga 2 a pierdut repetiția finală a pregătirilor de iarnă în jocul amical desfășurat la matineu în propriul fief, pe ”Electrica”, în compania ocupantei locului 4 în seria vestică a Ligii 3, care mai dispune de o săptămână în plus până la primul meci oficial din retur, la Ghiroda: ACS Poli Timişoara – ACS Dumbrăviţa 1-2 (0-0).

Prima repriză a fost una cu puţine faze de poartă, de notat fiind faza din minutul 37, când Soare a trimis mingea cu capul în transversală, de la numai 8 metri, dar s-a semnalizat ofsaid.

La pauză, Valeriu Răchită a schimbat toată formaţia, iar astfel au debutat moldovenii Ţîgîrlaş, Sidorenco şi Calugher. La numai cinci minute de la reluarea jocului, Dacian Bîrză a fost aproape de deschiderea scorului, dar mingea şutată de acesta a nimerit transversala.

Dumbrăviţenii au fost însă mai clari în exprimare şi au deschis scorul prin Albert Voinea, care a lobat mingea peste portarul Avram, ieşit în întâmpinare la 17 metri lateral stânga, şi a înscris apoi în poarta goală: 0-1 în minutul 72.

Peste şase minute, ”verzii” lui Sorin Bălu au înscris golul doi printr-un jucător  crescut chiar la ACS Poli, Răzvan Rus, cu un şut de la 14 metri: 0-2.

De fapt, nu doar el dintre actualii dumbrăvițeni a jucat în anii trecuți la secund-divizonara timișoreană, ci de exemplu și Podină, Poparadu sau Nanu, conform celor utilizați astăzi de Sorin Bălu.

Totuși, în minutul 82, timişorenii au redus din diferenţă prin Eugen Sidorenco, noul atacant punctând cu capul după un corner.

Pe final, Rogoveanu putea egala la doi dintr-o lovitură liberă de la 22 metri lateral stânga, însă nu a reuşit să-l păcălească pe Robert Miklos, care a respins în transversală iar faza s-a răcit.

Iată așadar că ”lanterna roșie” a Ligii 2 a încheiat seria meciurilor de pregătire cu o înfrângere în faţa celor de la ACS Dumbrăviţa, aflați la 3 locuri și 5 puncte în urma liderului din Seria a IV-a în Liga 3, năzuința lui ACS Poli fiind de a evita în retur retrogradarea în eșalonul terț iar cea a alb-verzilor, de a promova în divizia secundă.

În orice caz, foarte mare fluctuație de personal la ACS Poli Timişoara, despărțită de mai mulți jucători localnici, precum Melinte și Bocşan, dar și Smaranda, Motreanu, D. Filip și nu în ultimul rând Drăghici, trecut și acesta, precum colegul portar, la cei din Dumbrăvița. Un alt portar, Contra, a fost reprimit în efectiv după ce era inițial trimis de Răchită la juniori, soartă a lui Haruț. În schimb, codașa a ajuns la un total de 12 jucători noi
faţă de prima parte a sezonului, din diferite eşaloane. Ultimii doi, Eugen Sidorenco și Igor Țîgîrlaș, ambii de la Zimbru Chișinău, semnând până în vară. Pe listă, Dănuţ Bilia (ASU Politehnica), Alin Ghidurea (Progresul Spartac), Răzvan Began (Hermannstadt), Cristian Avram (Dinamo-Auto / Republica Moldova), Vlad Olteanu (Dinamo București), Dănuţ Munteanu (Aerostar Bacău), Lorenzo Paramatti (Gubbio / Italia – liga a treia), Sergio Uyi (Al-Hilal / Sudan), dar și Lucian Oprea, revenit după împrumutul la UTA, şi Daniel Rogoveanu (Chindia Târgovişte). Nu este însă exclus ca în zilele următoare să mai apară şi alti doi jucători.

Au jucat următoarele formaţii:

ACS Poli: Began – Bilomba, Bilia, Ghidurea, Ferdinand – Dinu, Pop – Stere, Sorel Chemin, Bîrnoi – Diarra.

Au intrat din minutul 46: Avram – Țîgîrlaș, Paramatti, Uyi, V. Olteanu – D. Munteanu, Calugher – Golda, Rogoveanu, Oprea – Sidorenco.

Antrenor: Valeriu Răchită.

Pe bancă Mario Contra.

ACS Dumbrăviţa: Robert Miklos – Soare (min. 46, Udrea), Telescu, Podină (min, 46, Gălan), Boancă (min. 78, Podină) – Birău (min. 46, Ştefan), Poparadu (min. 46, Stancu), Briciu, Nanu (min. 46, Rus) – Voinea, Silaghi (min. 46, Bîrză).

Antrenor: Sorin Bălu.

Pe bancă: Arpad Miklos – Jinga.

Au arbitrat: Daniel Neagoe – Alin Botaş şi Mădălin Bulgăraşu.

La cald…

Valeriu Răchită: ”Da, am încheiat amicalele începutului de an așa cum am terminat anul 2018, tot cu o înfrângere. Aşa că suntem în grafic, ca să spun aşa… Dar nu, nu m-a interesat rezultatul. De aceea am şi început cu două echipe, prima, din jucătorii care au fost în probe şi va rămâne doar unul dintre cei care au jucat în prima repriză. Şi echipa din repriza a doua, care a avut antrenament fizic ieri, aşa că mă bucur, în ghilimele, că am pierdut meciul de astăzi, ca să pot luni, când ne vom reuni, să nu vină cu nasul pe sus, să-i capacitez până sâmbătă, când se va juca pe puncte. Aşa cum am mai spus, e o selecţie continuă, vor mai veni săptămâna viitoare, sper, ultimii doi jucători care să şi facă diferenţa. Va urma o săptămână în care să reglăm tot ceea ce a fost greşit din punct de vedere al fazei de apărare şi să fiţi convinşi că la meciul de sâmbătă cu Ripensia vom arăta bine!”

Întrebat despre cei care nu au evoluat astăzi, precum Motreanu, Drăghici, Codrea sau Contra… ”Despre Codrea – este suspendat, a făcut antrenamente. Codrea este pregătit pentru meciul cu Luceafărul. Despre Contra, se pregăteşte cu noi în continuare, dar a fost trimis la juniori pentru că a avut o ieșire de personalitate contra echipei, însă l-am iertat. Motreanu şi Drăghici au venit la mine la birou şi mi-au spus că doresc o altă provocare şi ar vrea să plece. Bineînţeles că nu doresc fotbal cu forţa, i-am trimis la administratorul judiciar, că nu mă ocup eu de asta. Pentru mine, din punctul meu de vedere, ei nu mai fac parte din lot”.

Sorin Bălu: ”Nu am fost agitat, aşa sunt eu de obicei! O victorie zic eu meritată a echipei noastre, împotriva unei echipe din eşalonul superior, dar sunt foarte mulţumit de atitudinea băieţilor mei. De data asta sunt mulţumit şi de faza de finalizare, căci pe lângă cele două goluri am mai avut şi alte 2-3 situaţii de a marca, plus două transversale, prin Soare şi Voinea. În schimb sunt foarte nemulţumit că pe o fază a defensivei noastre am primit un gol stupid. Însă mai avem două săptămâni până la startul returului și vom încerca să punem la punct toate aspectele din punct de vedere fizic, tactic şi psihologic”.

Credeţi că ACS Poli se poate salva de la retrogradare? ”Fiind şi eu la Poli în trecut, mi-aş dori din toată inima ca Poli să se saveze, dar şi cele două, ASU Politehnica şi Ripensia, să rămână în liga a doua. Mi-aş dori pe lângă aceste trei echipe să mai promoveze şi o a patra echipă din eşalonul trei, şi să fie foarte bine. Da, l-am luat şi pe Smaranda, a semnat, este oficial, chiar este antrenorul nostru de portari, şi este portarul numărul doi. Încă nu am închis transferurile, mai aşteptăm să aducem un junior şi o bombă…”