ACS Poli Timişoara n-a mai aşteptat până în 24 octombrie, dată la care obţinea primul ei succes în deplasare în campionatul ligii a doua, din etapa a noua a ediţiei 2012-2013, 2-0 la Râmnicu Vâlcea, ci s-a impus sâmbătă de la ora 11 cu cel mai clar scor al rundei inaugurale în cele două serii ale eşalonului secund, 2-0 (1-0) cu CS Mioveni, la Piteşti, ocazie cu care Dan Alexa i-a oferit pe final debutul divizionar juniorului Vlad Dragomir la vârsta de nici 16 ani, într-un triumf umbrit de accidentarea lui Poparadu, care se adaugă astfel listei indisponibililor, dar şi de eliminarea fundaşului lateral Belu, cel care deschidea scorul în primul sfert de oră dar şi acumula cartonaşe galbene în minutele 60 şi 86.

Dacă în precedentul lor sezon în B2 alb-negrii au remizat în primele 3 deplasări, 2-2 tocmai la CS Mioveni, în 16 septembrie 2012, precum şi 0-0 la Corona Braşov şi Damila Măciuca, de această dată au păşit cu dreptul încă de la prima încercare, înregistrând astfel întâia victorie în eşalonul secund pe un teren advers de la triumful din 27 aprilie 2013, 1-0 la Luceafărul Oradea.

Cu doar 3 dintre titularii disputei de adio în Liga 1 convocaţi şi în deplasarea de astăzi în Trivale, şi anume fundaşul căpitan Scutaru şi Poparadu, incluşi şi acum în primul 11, respectiv Bărbuţ, introdus în minutul 62 în locul lui Carlos Eduardo, ACS Poli s-a revanşat pe acelaşi teren piteştean pentru ceea ce era a treia şi ultima înfrângere înregistrată în precedenta campanie în eşalonul doi, 2-0 pentru FC Argeş pe 8 mai anul trecut.

Aşadar destul de remaniată faţă de momentul retrogradării, de la acel 1-0 conturat pe 21 mai contra Concordiei de reuşita lui Bărbuţ din minutul 49 mai regăsindu-se dintre rezervele disputei din primul eşalon doar portarul Pap, titularizat în urma despărţirii săptămâna trecută de Nuno Claro, precum şi Dragomir şi Popovici, introduşi astăzi când alb-negrii îşi dublaseră avantajul, ACS Poli a pornit ferm în tentativa sa de a promova a doua oară din seria vestică a Ligii a doua. Fără titulari de regularitate ai ediţiei trecute, alb-negrii în noua lor formulă au acaparat fotoliul de lider din primul foc.

Oaspeţii timişoreni au trecut în avantaj déjà în primul sfert de oră, în urma unei faze fixe, la care Claudiu Belu, marcator în deplasare în victoria din primăvară de la Târgu Jiu, a lobat cu capul de la şase metri, după lovitura liberă executată exact de Lazăr în minutul 11, surprinzând defensiva trupei lui Claudiu Niculescu: 0-1.

Puţin după mijlocul părţii a doua, în minutul 70, rezerva Cristian Bărbuţ, intrat de nici 10 minute în locul uneia dintre cele 6 noi achiziţii titularizate în runda inaugurală, a marcat pe contraatac, după driblarea unor oponenţi de la CS Mioveni: 0-2 ACS Poli.

Bărbuţ

Ultimele minute au întunecat victoria bănăţeană, Belu fiind eliminat din joc în minutul 86 pentru cumul de cartonaşe galbene iar Poparadu suferind o puternică lovitură la nas şi sfârşind în Ambulanţă, transportat la spital, ceea ce îl va expedia câteva săptămâni în infirmeria clubului.

Timişorenii au mai avut şansele lor de a înscrie dar şi tânărul Pap s-a dovedit a fi sigur pe sine la câteva tentative argeşene, notabilă fiind cea din minutul 18, când ex-jimbolianul a deturnat de sub transversală o lovitură liberă executată de Dragalina, tot el respingând apoi în corner şi parând reluarea lui Nila de la opt metri.

De fapt, Pap a mai fost la post şi la lovitura de cap expediată de fundaşul Calvin în minutul 32, dar şi la şuturile lui Biceanu şi Mazilu, din minutele premergătoare desprinderii la 0-2, precum şi în prelungiri, în două rânduri.

Astfel, spre deosebire de precedenta deplasare oficială, 5-1 pentru Astra în penultima etapă a Ligii 1, meci în care Boldea, neutilizat astăzi, egala în prima parte, ACS Poli a păstrat imaculată rubrica golurilor primite, trecându-şi în cont primul triumf în seria cu doar 11 echipe. Primul hop a fost déjà sărit, alte 9 ale turului se anunţă începând cu weekendul viitor, când pe Bega soseşte nou-promovata braşoveană Unirea Tărlungeni, pentru care Şerban şi Liviu Nicolae au înscris în minutele 43 şi 48 ale victoriei cu 2-1 în dauna Oltului cu Kirev între buturi.

Mai defectuos au stat bănăţenii la capitolul disciplină, cartonaşe galbene din tabăra lui Alexa, Vlaicu şi Benga încasând Ovidiu Popescu, Scutaru şi Stavric, toţi în prima parte.

*

ACS Poli Timişoara: Pap – Belu, Scutaru, Cânu, Neagu – Popescu, Lazăr (83, Dragomir) – Kneeshaw, Poparadu, Carlos Eduardo (62, Bărbuţ) – Stavric (77, Popovici).

Rezerve la start: Haidău – Todorov, Dragomir, Popovici, Bărbuţ, Boldea, Szekely.

*

Dat fiind că este debutul sezonului, iată şi lotul secund-divizionarei timişorene, conform portalului oficial www.acspoli.ro: (portari) 29. Eduard Pap (născut în 1 iulie 1994); 12. Darius Haidău (14 ianuarie 1984); 1. Mădălin Smaranda (5 septembrie 1984); (fundași): 7. Claudiu Belu-Iordache (7 noiembrie 1993); 15. Cristian Bocșan (31 ianuarie 1995); 4. Danijel Morariju (1 ianuarie 1991); 23. Gabriel Cânu (18 ianuarie 1981); 17. Silviu Bălace (13 noiembrie 1978); 13. Cristian Scutaru (13 aprilie 1987); 3. George Neagu (24 aprilie 1985); 19. Miodrag Todorov (27 mai 1995); (mijlocași): 21. Răzvan Trandu (17 martie 1991); 28. Silviu Balaure (6 februarie 1996); 11. Florin Nanu (9 august 1993); 18. Alexandru Popovici (6 septembrie 1988); 20. Vlad Dragomir (20 aprilie 1999); 10. Alexandru Lazăr (20 februarie 1991); 25. Cristi Bărbuț (22 aprilie 1995); 27. Souleymane Keita (4 noiembrie 1987); 16. Nicu Cristian Boldea (12 decembrie 1985); 8. Ovidiu Petre (22 martie 1982); 5. Adrian Poparadu (13 octombrie 1987); 26. Carlos Eduardo Manso de Carvalho (4 ianuarie 1993); 99. Ovidiu Popescu (27 februarie 1994); (atacanți): 14. Szabolcs Szekely (29 iunie 1985); 55. Milan Stavric (21 mai 1987); 24. Wilson Kneeshaw (17 mai 1994); 30. Pedro Henrique de Santana Almeida (25 martie 1991).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la ACS Poli Timişoara, cel mai clar succes al rundei inaugurale în liga a II-a, pe teritoriu alb-violet

1. micos spune:

Un debut perfect,insa campionatul e abia la inceput.Citind componeneta lotului,constat ca lipsesc cu desavirsire portughezii cu care s-au laudat conducatorii clubului….!!!