ACS Poli Timişoara – CFR Cluj 3-1: victorie cu… cap. Sturz două, Dragomir unul

Ceea ce relevam în consemnarea de aseară, şi anume că mai degrabă sistemul de disputare stă la baza eliminării premature a juniorilor C de la ACS Poli Timişoara din Zona 8 a Campionatului Naţional, găzduită de ieri la Arad, s-a confirmat în această seară, cînd alb-negrii lui Sorin Vlaicu au trecut cu 3 lovituri de cap de CFR Cluj, 3-1 (1-1), rezultat cu care s-ar fi calificat în finala de mîine a zonalului de 6 echipe, dacă nu pierdeau ieri în ultimul minut, 70, duelul cu gazda Atletico Arad, cu 1-2.

Atacantul Sturz a deschis scorul în minutul 23, cu o lovitură de cap, după alte mari ocazii irosite de timişoreni, iar CFR a egalat în minutul 26, dar nu mult după pauză acelaşi Sturz a repreluat conducerea pentru ACS Poli, 2-1 în minutul 44, tot cu capul, mai apoi şi Vlad Dragomir înscriind, în minutul 55, tot cu o lovitură de cap.

Fără Totic, care a acuzat o contractură musculară la încălzire, ACS Poli a făcut două înlocuiri faţă de eşecul de aseară, în poartă respectiv în avanposturi, pornind cu 3 juniori de ´99 în compartimentul defensiv: Contra – Motreanu, Cochintu, Fridrich, Podină – Marin, Popa, Oprea, Codrean – Dragomir, Sturz. Au mai intrat Sporin, Istrate, Lazăr şi Dincă.

CS Atletico Arad, prima în triunghiularul cu ACS Poli şi CFR Cluj, va juca mîine la 10 finala Zonei 8, contra lui FCM Reşiţa 2012, prima în celălalt triunghiular de la Arad, pentru un loc în semifinalele celor mai bune 10 din ţară.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la ACS Poli Timişoara – CFR Cluj 3-1: victorie cu… cap. Sturz două, Dragomir unul

1. Xx spune:

Bun titlu…..cu cap,daca avea si Vlaicu …..cap si mergea la un egal…..acum erau calificati?dar cand mandria de oltean trece peste orice sfat…..