ACS Poli Timișoara, prim gol primit în B2, prim eșec

Un penalty transformat în ultimele nici 10 minute ale deplasării la Râmnicu Vâlcea, echivalând cu primul gol primit în B2 de alb-negrii lui ACS Poli, a adus timișorenilor sâmbătă de la ora 11 întâiul eșec în noul campionat al ligii secunde, cu ocazia etapei a III-a.

Astfel, după ce se instalau ca lideri după succesul de la Pitești, din runda inaugurală, și coborau etapa trecută pe locul 2, la golaveraj în urma reșițenilor, care și-au păstrat și astăzi șefia, elevii lui Dan Alexa au mai făcut un pas înapoi, pe locul 3 în seria vestică (vezi clasamentul și programul etapei a patra pe coloana dreaptă).

Un duel al pretendentelor la promovare, conform estimărilor celor din fenomen, CSM Râmnicu Vâlcea – ACS Poli a fost decis de un singur gol, înscris în minutul 84 de Coman, din lovitură de la 11 metri, unică reușită în nota ineficacității primelor 3 etape în B2, în care s-a înscris de numai 25 de ori, în 15 întâlniri.

Timișorenii s-au deplasat în Zăvoiul vâlcean conștienți că pășesc în fieful ”principalei contracandidate la promovare”, după cum au etichetat trupa lui Erik Lincar, iar gazdele au dejucat cu tact planurile bănățenilor, anihilându-i și stopându-i din a scutura plasa pentru prima oară de la o deplasare decisivă pentru supraviețuirea alb-negrilor în Liga 1, în primăvară, la Dunăre, când pierdeau tot cu 1-0, în fața Oțelului.

Ba mai mult, ca și în urmă cu 4 zile, când cedau teren în nici un sfert de oră din ultima pătrime a jocului de Cupa României din județul Arad, vizitatorii de pe Bega s-au văzut conduși tot în ultimul sfert de oră al meciului, pierzând astfel în două ieșiri la rând pentru prima oară de la finele toamnei trecute, când se înclinau cu 1-2 la Chiajna iar apoi și cu 0-4 la Dinamo.

Vâlcenii s-au apropiat în schimb la un punct de ACS Poli și au rămas neînvinși în B2, doar ca și liderul CS Metalul Reșița și cealaltă formație din Caraș Severin, nou-promovata CS FC Caransebeș, care va vizita arena ”Dan Păltinișanu” vinerea viitoare, de la ora 19, în cadrul etapei a patra.

Una dintre cele două învinse ale etapei de astăzi a fost decisă de infracțiunea lui Claudiu Belu în propria suprafață de pedeapsă, în ultimele minute ale părții secunde, după ce în primele minute ale reprizei a doua timișorenii solicitau acordarea unui penalty la împingerea fundașului Cânu în careul advers. Amfitrionii au preluat apoi rolul de reclamanți, în minutul 67, la duelul dintre Scutaru și Coman, iar în cele din urmă au obținut lovitura de la 11 metri, dar numai după ce, în minutul 70, Erik Lincar a fost eliminat pentru proteste.

Szabolcs Szekely, autor a două goluri în jocul pierdut marți cu 3-2 în Cupa României, la Pâncota, a fost titularizat în premieră și în campionat, preluând locul lui Stavric, una dintre cele 3 schimbări efectuate de Dan Alexa în formula de start față de partida de vinerea trecută cu cei din Tărlungeni, pe lângă revenirile lui Belu, după o suspendare, în locul lui Bălace, respectiv Poparadu, după o accidentare, substituindu-l pe Boldea, însă marcatorul contra Șoimilor n-a recidivat și pe malurile Oltului, fiind înlocuit în minutul 75, de Popovici.

Șapte fotbaliști ai alb-negrilor au fost titularizați și pentru a treia etapă la rând în acest început de campionat, și anume portarul Pap, fundașii Scutaru, Cânu și Neagu, mijlocașii Popescu și Lazăr, precum și unicul străin în 11-le de astăzi, englezul Kneeshaw, dar după două victorii la zero a survenit și prima înfrângere, fără gol marcat.

Zeroul s-a conturat pe fondul atentului joc la acoperire și de anticipație al formației lui Lincar, care n-a lăsat breșe în defensivă, alb-negrii periclitându-l doar sporadic pe Popescu, care reținea șutul lui Kneeshaw din minutul 24, neintervenind apoi la execuția lui Belu, în minutul 31, dintr-o lovitură liberă plasată alături. Același Belu a căutat egalarea în minutul 88, Popescu prinzându-i însă șutul.

De partea cealaltă, gazdele i-au dat ceva mai mult de furcă tânărului Pap, în special la cornere, cum se întâmpla și în minutul 25, când Pîrvulescu relua cu capul iar mingea cădea pe transversală, după o execuție de pe stânga. Coman, principal pericol pentru timișoreni, relua inițial periculos din careu, mingea fiind respinsă în corner în minutul 9, iar în prelungirile primei părți Pap deturna balonul de lângă bară, tot în corner. Doar finalul avea însă a genera desprinderea…

ACS Poli s-a aliniat pentru meciul de pe malurile Oltului arborând un banner cu mesajul ”Nu te vom uita niciodată, Călin Zanc!”
*

CSM Râmnicu Vâlcea – ACS Poli 1-0 (0-0): Coman 84 – penalty

CSM: D. Popescu – Samson (68, Deaconescu), Cucui, Pîrvulescu, Briceag – B. Geantă, I. Stoica (cpt.). Ov. Popescu – Nkongue, Coman, Al. Ionescu (53, Codin).
Rezerve: Fejer – Deaconescu, Dumitraşcu, Codin, Ad. Popa, Neagu, Calcan
Antrenor: Erik Lincar

ACS Poli Timișoara: Pap – Belu, Cânu, Scutaru, Neagu – Popescu, Poparadu (83, Boldea), Lazăr (65, Keita), Bărbuț – Kneeshaw, Szekely (75, Popovici).
Rezerve: Smaranda – Bocșan, Keita, Nanu, Boldea, Popovici, Dragomir.
Cartonașe galbene: Ov. Popescu (minutul 19) / O. Popescu (7), Keita (87).

Arbitri: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare), Dragoș Baluna (București) și Ciprian Petre Geambazu (Bușteni). Rezervă: Marius Chițu (Târgoviște). Observatori: Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca) și Aurel Ionescu (București).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.