ACS Poli U17, al doilea eșec la rând cu 3 goluri primite

Deși a condus pe tabela de marcaj, ACS Poli a primit astăzi primele goluri în deplasare din noul campionat al Ligii Elitelor la categoria sub 17 ani și a pierdut procentajul maxim de puncte pe alte terenuri, deținut după primele 3 ieșiri în Liga Vest.

Astăzi de la ora 11, în runda a 7-a de campionat, la Miercurea Ciuc, gazda AFK Csikszereda a răsturnat scorul de la 0-1 la 3-1 în fața lui ACS Poli, într-un joc al vecinelor de clasament cu 10 respectiv 12 puncte, juniorii harghiteni egalându-i astfel la victorii în cont pe învinșii lor timișoreni, câte 4 fiecare, dar depășindu-i în ierarhia cu 14 echipe a Seriei Vest.

Aliniată la Miercurea Ciuc după 3 victorii afară, toate cu 2-0, la Interstar Sibiu, LPS Banatul și ASA Târgu Mureș, ACS Poli U17 a pierdut în premieră puncte în deplasare în acest sezon, deși a deschis scorul prin Gavrilă în minutul 27, fiind egalată însă cu puțin înaintea pauzei, 1-1 în minutul 38.

Csikszereda, care dispunea acasă cu 3-1 de UTA Bătrâna Doamnă dar și înregistra apoi primul eșec pe teren propriu, 0-2 cu Centrul de Excelență Timișoara, remizând ulterior 3-3 cu Centrul de Excelență Târgu Mureș, a marcat tot din acțiune de încă două ori și după pauză: 3-1.

Timișorenii, numai cu victorii în deplasare până astăzi și învingători în primele două apariții acasă, 2-1 cu Unirea Alba Iulia și 2-0 cu Centrul de Excelență Deva, au încasat astfel a doua înfrângere consecutivă, după ce și sâmbăta trecută pierdeau, 0-3 cu liderul cu punctaj maxim Ardealul Cluj.

ACS Poli U17 (antrenor Adrian Săvoiu); Ureche – Nedelcu (Andreica), David, Demenescu, Belu (Fedor), Bonda, Firan (Buta), Stănilă (Grosu), Gavrilă, Iseini, Ursu (Târțău).

Ureche a acuzat o lovitură în cursul jocului dar a continuat între buturi.

Rezerve: -.

Săvoiu a spus: ”Gazdele au manifestat mai mult dorință, pe când noi, de când am întâlnit în ultimele două meciuri adversare mai puternice, parcă ne-am speriat sau nu am avut dorința, ambiția necesară pentru a ne impune. Gazdele au fost mai ambițioase ca noi!”

Jocul s-a disputat pe un gazon natural foarte bun al arenei Municipal.

ACS Poli U17 va juca tot în deplasare și în etapa a VIII-a, pe 15 octombrie la ora 10, la Pandurii.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.