O primă revenire timişoreană la Arad după aproape un an şi jumătate nu s-a făcut însă în bătătura lui SC FC UTA SA, adversar de tradiţie în întrecerile juvenile, ci contra „pepinierei” CS Atletico, acum ACS UTA Bătrâna Doamnă Arad. Iar ACS Poli Timişoara n-a ieşit tocmai bine.

Anul trecut, mai exact în 12 aprilie, juniorii lui FC Timişoara treceau pentru ultima dată pe malurile Mureşului cu ocazia rundei a şaptea din etapa intermediară a Seriei 7 în Campionatul Naţional de juniori, „cei mari” remizând 1-1 la UTA iar juniorii B impunându-se cu 4-0. Alte deplasări la Arad în cursul respectivului sezon n-au mai avut loc dat fiind sistemul de desfăşurare al competiţiei dar iată că, după o ediţie în care arădenii au fost repartizaţi într-o serie pur ardeleană iar timişorenii într-una sud-vestică, drumurile li s-au intersectat din nou.

Dar n-a mai fost, pentru început, UTA, ci ACS UTA Bătrâna Doamnă, la care ACS Poli s-a deplasat astăzi, în runda a patra, cu procentaje maxime de puncte la cele două categorii.

La juniori A s-au pierdut două puncte în prelungiri, 1-1, după ce Livan deschidea scorul din lovitură de la 11 metri, obţinută tot de fostul jucător al lui LPS Banatul, scăpat pe stânga, dar tras de mînă în careu. ACS Poli a primit însă golul egalării în cel de-al patrulea minut de prelungire, pe contraatac: 1-1.

Timişorenii au evoluat în primele 45 de minute în nota partidei, destul de slab, dar la 0-1 şi-au creat suficiente oportunităţi pentru asigurarea tuturor celor 3 puncte. Odată acestea ratate, bumerangul a lovit…

ACS Poli Timişoara: Filip – Soare, Bocşan, Kovacs (46, Yazji), Fridrich – Dalea, Semenea – Livan (Nicoară), Cădariu (Buzdugan), Filip (Stoichescu) – Răzvan Rus (Râmneanţu).

Pe bancă: Miloievici – Gligorovici.

Cu acest draw, ACS Poli a rămas în fruntea ierarhiei Seriei 6 – juniori A (4 3 1 0 13-2 10 puncte), urmată fiind de Pandurii (4 3 0 1 20-3 9p), UTA (4 2 1 1 11-6 7p) şi LPS Banatul (4 2 1 1 8-5 7p).

*

ACS UTA Bătrâna Doamnă – ACS Poli Timişoara s-a încheiat 1-0 la juniori B, gazdele aplicând cu succes tactica jocului defensiv cu ţâşniri pe contraatac. În cele din urmă elevii lui Robert Fruşa au construit în zadar, rămânând făăr gol marcat, pe când arădenii au exploatat o singură dată cele 3 tăioase contraatacuri.

S-a întâmplat graţie unei centrări de pe stânga, la care Cherecheş a reluat balonul în propria poartă: autogol în minutul 40, 1-o.

ACS Poli, juniori B: Rusu – Motreanu, Sturz, Marghitan, Cherecheş – Oprea, Marin – Sorescu, Totic, Dragomir – Vâlceanu.

Au mai intrat Lică, Biriş, Simionov, Velcotă, Lazăr.

Pe bancă: Mândrea, Miculaş.

LPS Banatul este lider detaşat al seriei 6, cu 4 victorii din 4 jocuri şi golaveraj 17-0, ACS Poli rămânând la 9 puncte: 4 3 0 1 14-5.

* Diseară pleacă la lotul reprezentativ juniori ai generaţiei 1999, şi anume Cochintu, Podină şi Mezin, urmând ca săptămâna viitoare să se întoarcă la selecţionata României, de unde abia au revenit, cei de 1998, şi anume Motreanu, Velcotă, Fridrich, Dragomir.

Iar Silviu Balaure este cu selecţionata României în Polonia.

*

Rezultatele din celelalte duble ale etapei a 4-a în Seria 6:

CSŞ Caransebeş – UTA 3-4 la juniori A şi 5-1 la juniori B;

CSŞ Lugoj – CSŞ Drobeta 0-2 / 0-5;

Pandurii Lignitul – CS FC Hunedoara 7-0 / 5-1;

CNS Cetate Deva – LPS Banatul Timişoara 0-1 / 0-3.

Metalul Reşiţa a stat.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

3 răspunsuri la Juniori A şi B, în Seria 6. ACS UTA Bătrâna Doamnă – ACS Poli Timişoara 1-1 şi 1-0

1. sas spune:

FRUSA PENIBILUL !

2. Un suporter spune:

Se vede marea echipa al lui Mourinho Frusa.
    Cum a dat de un adversar puternic, cum hop, au clacat!!!!

3. kk spune:

cele 3 contraatacuri?uta a avut inca vreo 4 5 ocazii clare singur cu portarul in schimb poli a avut o singura ocazie in ultimul minut…nu dezinformati oamenii