Adrian Ilie, hat-trick răsturnând scorul la reluare după ce rata un penalty la 0-0, Unirea bis și pe murătura din Gătaia

Divizia D Timiș a programat sâmbătă de la ora 11, în prelungirea etapei a XV-a și antepenultima a turului, alte două partide, adjudecate cu câte 3 goluri marcate de învingătoare alese dintre gazde dar și oaspeți.

Voinţa Maşloc – Timişul Şag 3-1 (0-1). După o usturătoare înfrângere în deplasare, Voința a izbutit a doua victorie consecutivă acasă, fără a evita însă primirea măcar unui gol, pentru a șaptea etapă la rând. Vizitatorii sunt în schimb la a șasea apariție fără victorie, serie nefastă în care pierd a patra oară.

Pe terenul din Chişoda, gazdelor de la Voinţa nu le priesc probabil absolut deloc loviturile de pedeapsă, debutul fiind din nou nefast din acest punct de vedere pentru elevii lui Adrian Şețu, care au beneficiat de o nouă lovitură de la 11 metri, în minutul 13, ratată însă de Adrian Ilie printr-un şut în stânga portarului, dar Cristian Toma a respins mingea. Este a şaptea lovitură de la 11 metri ratată de gazde de la începutul campionatului, mai exact în ultimele 6 etape, după o serie neagră de șase execuții irosite într-un interval de 4 runde la rând.

În schimb, oaspeţii au reuşit un gol cinci minute mai târziu, prin căpitanul de echipă Nicolae Bota, din lovitură liberă de la 18 metri: 0-1. Iar ambele formații au rămas apoi în zece jucători, Alex Rus şi Lucian Ropotă fiind eliminaţi de arbitrul Eugen Gheorgheoiu, pentru că s-au lovit reciproc.

În mitanul secund, micuţul Adrian Ilie s-a revanșat pentru ratarea loviturii de la 11 metri şi a marcat de două ori în decurs de patru minute, 56 şi 60, întorcând rezultatul foarte repede pentru echipa sa. Primul gol, cu capul peste portar, după ce acesta a respins mingea în faţă, în urma unei centrări, iar cel de-al doilea, după un contraatac rapid.

După aceste două goluri au mai urmat și alte două cartonaşe roşii, mai întâi Buruiană fiind eliminat în minutul 78 pentru două cartonașe galbene, la o tragere de tricou, iar două minute mai târziu Robert Hriţcan văzând şi el al doilea cartonaș galben.

În minutul 90, Adrian Ilie a reuşit golul trei pentru echipa sa, după o evoluţie foarte bună pe un timp ploios pe toată durata meciului.

Voinţa: Sergiu Nariţa – Alex Rus, Alin Berceanu (cpt), Robert Hriţcan, Ionuţ Branişte (min 5, Gîrba), Marius Ardelean (min 53, Şuleap), Lucian Ignea, Ovidiu Glodean, Ilie Adrian şi Mircea Şchiopu.

Antrenor Adrian Şeţu.

Rezerve: Cosmin Amarinei, Dorel Stoica, Iulian Şuleap, Emanuel Danielescu şi Florin Gîrba.

Timişul: Cristian Toma – Alin Buruiană, Alexander Indic, Cosmin Goia, Lucian Ropotă, Claudiu Sturza, Marco Giurasevici, Alex Postolache (min 36, Ivănescu), Cristian Seculin, Nicolae Bota (cpt) şi Bogdan Moroşanu.

Antrenor Iulian Muntean.

Rezerve: Mircea Ardelean, Paul Sinitean, Cosmin Ivănescu, Cătălin Costea, Marius Tutunaru.

Au arbitrat: Eugen Gheorgheoiu – Alin Botaş şi Ioan Olariu. Observatori Zaharie Ciev şi Raul Dragomir.

+

Progresul Gătaia – Unirea Sânnicolau Mare 0-3 (0-1). Al doilea triumf la rând, și tot la trei goluri diferență, după o serie secetoasă cu o singură victorie în opt etape, această a patra victorie la zero a sânmiclăușenilor respectiv a doua în deplasare provocând al patrulea eșec pe teren propriu Progresului.

Pe o ploaie care nu a contenit pe tot parcursul meciului, terenul s-a îmbibat cu apă şi totuşi partida s-a disputat, după primele 45 de minute oaspeţii plecând la vestiare cu un minim avantaj, grație lui Dragan Bataniaţ, care a transformat un penalty acordat de arbitrul Alexandru Manea, pentru fault în careu, urmând şi eliminarea lui Miodrag Hanceriuc pentru fault din postura de ultim apărător.

În mitanul secund, acelaşi Bataneaţ a reuşit dubla în minutul 63 iar cu cinci minute înainte de final tinerii juniori pregătiţi de Nicolae Căprărescu au reuşit golul trei prin Ovidiu Oancia.