Adrian Marchiș întârzie dar, de la 1-0 la pauză, seamănă un careu pentru Recolta: 1-4

Categoria ”Promoție” a Campionatului Județean Timiș a avut parte de o nouă rundă în weekend.

shutterstock_12477844

În Seria I, Voinţa Sarafoleana a învins cu 3-1 pe ocupanta locului 3, echipa din Gelu, şi păstrează în continuare distanţa de 5 puncte faţă de Mureşul Igriş, care a câştigat în deplasare la Checeana Checea cu acelaşi scor.

Liderul din Seria a II-a, Recolta Călacea, s-a deplasat la Timişoara, pentru a da piept cu ocupanta locului 5 în clasament, Athletic. Și nu mult a lipsit ca jocul să nu se mai dispute, întrucât oaspeţii au ajuns cu carnetele la limita sfertului academic, mai având două minute la dispoziție. Chiar dacă meciul a început cu 25 de minute întârziere, măcar s-a trecut la fotbal. La pauză, gazdele au condus cu 1-0, prin golul reuşit de Endre Vetro, din lovitură liberă de la 28 de metri. La reluare, când a intrat fostul golgheter al lui ASU Politehnica, Adrian Marchiş, care a ajuns cu mare întârziere pe ”Textila”, balanța s-a răsturnat: omul de gol şi-a intrat în rol, reuşind 4 goluri şi totodată victoria, Recolta câştigând cu 4-1.

În Seria a III-a, Progresul Ciacova defilează fără probleme, cu o nouă victorie în deplasare, la Răuţi, scor 4-1. Progresul rămâne neînvinsă, cu maximum de puncte (57), având un golaveraj de invidiat, 122 de goluri marcate şi 12 primite. Pe locul secund este Progresul Gătaia II, cu 42 de puncte, după victoria de acasă cu 3-2 în dauna celor de la Voinţa Pădureni.

În cele două serii lugojene, liderul din Seria I, Viitorul Sacoşu Turcesc, s-a distrat în deplasare la Lucareţ, reuşind un ”set la zero” cu echipa din localitate şi păstrând distanţa de patru puncte faţă de AC Recaş. Cele şase goluri pentru trupa lui Tristian Koler au fost marcate de: Daniel Cadlecz – 3, Aurel Vilcinschi – 2 şi Alin Jurcă.

Iată şi lotul de jucători folosit de antrenorul echipei: Marian Boldica, Cristian Szirovcza, Alin Prodan, Marius Tufiş, Alin Faur, Adrian Ruţă, Marius Florea, Raul Prundeanu, Alin Jurcă, Daniel Cadlecz, Aurel Vilcinschi.

Au mai intrat: Ioan Cseh, Lucian Brocia, Cosmin Rusu, Doru Jurcă.

Pe bancă: Alexandru Hoanoş, Ciprian Constantin, Cătălin Stanciu.

Iar ACS Recaş a întrecut pe teren propriu la scor pe Tormac Tormactim, cu 8-0.

În Seria a II-a, liderul Atletic Gavojdia a încheiat la egalitate, 1-1 în deplasare la Tomeşti, egalând în minutul 90. Iar ocupanta locului secund, gruparea din Pietroasa, a întrecut în deplasare cu 5-2 pe Coştei. În această serie, echipa din Leucuseşti s-a retras din campionat.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Promoţie și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.